Patrick Mahomes, Chiefs трябва да са готови за „елитната защита“ на Ravens в сблъсъка за титлата на AFC
Снимка: nypost.com
New York Post | 2024-01-28 | 13:55:33

БАЛТИМОР — Мачът за шампионата на AFC включва един отбор, който може да бъде запомнен като един от най-доминиращите победители в Super Bowl, ако стане довършва работата.

И началниците.

Помрачено от фокусираните върху Chiefs разговори за династиите на НФЛ, величието на двойката Анди Рийд-Патрик Махоумс, известната приятелка на Травис Келс Тейлър Суифт и братът без риза Джейсън Келс е фактът, че Рейвънс тихо победиха най-добрата конкуренция през целия сезон и спечели правото да бъде предпочитан в 15:00. Неделя в Балтимор.

„Той е елитен куотърбек“, каза защитникът на Рейвънс Рокуан Смит за Махоумс. „Но в края на деня ние сме елитна защита.“

Да, наистина.

Рейвънс стана първият отбор в историята на НФЛ, който води лигата по брой сакове (60) и точки за вкъщи (31), като същевременно допуска най-малко точки на игра (16,5).

Но това не са гарваните на по-големия ви брат, носени от защитата и предизвикани от атака.

Куотърбекът Ламар Джаксън е фаворит за спечелването на втория си най-добър играч в NFL и е само част от най-добрата бърза атака на NFL.

Събирайте доминацията от двете страни на топката и какво получавате?

Рейвънс имат безпрецедентни девет победи (включително плейофите) с 14 или повече точки срещу отбори, които са завършили с рекорди за победи и рекорд от 6-0 срещу противници, които са били най-малко три мача над 0,500 в началото.

Гарваните победиха двамата участници в мача за първенството на NFC с разлика от 32 (Лъвове) и 14 (49ers).

„Това е трудна задача“, каза Махомес. „Трябва да играеш най-добрия си футбол и ако направиш някакви грешки, изглежда, че играта ще тръгне по обратния път.“

Ето още един начин да очертаете доминацията на Рейвънс: В 17-те мача, започнати от Джаксън – елиминирайки безсмисления финал на редовния сезон – Рейвънс изоставаха само 9,7 процента от времето (94 минути и 39 секунди от възможните 971 минути и 9 секунди).

Но Ravens се опитват да обърнат масите и да окажат натиск върху Chiefs, които играят в шесто поредно първенство на AFC, с шанс да стигнат до четвърта Super Bowl през тази ера и Reid-Mahomes да стане петият ръководител тандем треньор-куотърбек да спечелят три Супербоула заедно.

„Чувствам, че Chiefs, през годините, са [NFL] версията на Алабама,” каза корнербекът на Ravens Марлон Хъмфри, възпитаник на Алабама. „Сякаш всяка година може да си кажат: „О, не изглеждат толкова добре. Те не са това. Те все още са „онзи отбор“. Те все още са отборът за победа.“

Не само традиционната статистика не е съгласна с Хъмфри.

Едно от най-уважаваните аналитични мерки на NFL показва, че нито един отбор от 1981 г. насам не е бил толкова горещ, колкото тези Ravens след плейофите на дивизионния кръг.

Претеглената коригирана спрямо защитата стойност над средната стойност на Ravens (DVOA) — изчисляване на успеха на отбора при всяка игра спрямо средната стойност за лигата — с по-голямо внимание към последните игри е 55,2 процента, според FTN Fantasy.

Следващите три най-високи резултата принадлежат на Беърс от 1985 г., Пакърс от 1996 г. и Вашингтон от 1991 г. – всички победители от Супербоул.

И все пак всичко това дава на Шефовете рядък шанс да се насладят на статуса си на аутсайдер.

„Всички са против теб“, каза Махомес. „Трябва да излезете там и да се съберете като отбор и да намерите начин да спечелите. Това е просто една изцяло нова възможност да видите какво всъщност представлявате.“

Източник: nypost.com