Пет ключови извода от футболния финал на Лигата на нациите КОНКАКАФ 2024
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-03-25 | 15:56:37

Съединените щати спечелиха третата си поредна титла в Лигата на нациите КОНКАКАФ, след като победиха Мексико с 2-0 на финала, благодарение на головете на Тайлър Адамс и Джио Рейна.

Финалът се игра пред буйна публика, подкрепяща двата отбора на стадион AT&T в Арлингтън, Тексас в неделя вечер.

Северноамериканският футболен турнир се провежда на всеки две години и е разпределен в дати, определени за международни приятелски мачове от ФИФА. Той определя финалистите за Златната купа на КОНКАКАФ и квалификациите на региона за КОНМЕБОЛ Копа Америка.

Всичките 41 регионални отбора са разделени на три нива, като най-добрите четири отбора от най-високото ниво се класират за състезание с нокаут, за да се определи шампионът.

Ето поглед към петте точки на разговор от турнира:

Съперничеството между САЩ и Мексико е живо и процъфтява

Мъжкият футболен отбор на САЩ може да не е толкова успешен в световен мащаб, колкото женските им колеги, но те са доминираща сила в региона на Северна Америка и са изпреварили южните си съседи Мексико през последните десетилетия.

Това подхрани съперничество, заредено с политически и футболни подзаговори.

Веднъж считан за силните центрове на континента, El Tri – както е известен мексиканският футболен отбор – изостана от Stars and Stripes. Последните им 36 срещи са довели до 19 победи за САЩ и само девет за Мексико.

Те се срещнаха два пъти във финала на Лигата на нациите КОНКАКАФ и САЩ спечелиха и в двата случая (2019 и 2024 г.) — но Мексико има леко предимство в Златната купа на КОНКАКАФ.

Мачът в неделя доведе до разгорещени думи на терена, както и до хвърляне на предмети от фенове от трибуните.

Треньорът на САЩ Грег Берхалтер и някои от неговите играчи бяха поразени от отломки, докато празнуваха попадението на Джио Рейна в 63-ата минута, което изведе отбора домакин с 2-0 напред.

„Това беше жалко, защото искаме наистина състезателна игра, искаме страхотна атмосфера, но не искаме да ни се хвърлят неща“, каза Берхалтер след мача.

Хомофобските скандирания продължават да създават проблеми

За втора поредна година финалът беше прекъснат в заключителните минути заради хомофобски скандирания от промексикански фенове.

Канадският съдия Дрю Фишер на два пъти спря играта: в 88-ата минута и отново шест минути след добавеното време. Мачът в крайна сметка беше завършен, което доведе до изявление на регионалния футболен орган след мача, осъждащо „дискриминационното скандиране“.

„Охраната на стадиона идентифицира и изгони значителен брой фенове, а реферът и официалните лица на мача активираха протокола на FIFA… Изключително разочароващо е, че този въпрос продължава да бъде проблем на някои мачове.“

Тайлър Адамс отбеляза световен гол, за да отбележи международно завръщане

След като САЩ бяха короновани като шампиони на Лигата на нациите КОНКАКАФ, празнуващият Тайлър Адамс стоеше на терена, гушкайки двумесечния си син Джакс; 25-годишният полузащитник все още се усмихва широко, след като вкара гола на живота си при победата на своя отбор с 2-0.

В първия си старт от повече от година за клуб или държава, мощният удар на Адамс от 35 метра прехвърли безпомощния мексикански вратар Гийермо Очоа, чийто точен удар към дясната греда все още не можа да попречи на топката да изскочи покрай дясната му ръка и в задната част на мрежата.

„Хората имат много въпросителни за това, за онова“, каза Адамс. „Но за да видим какво правим седмица след седмица, когато имаме възможност да работим заедно, ние продължаваме да растем.“

Адамс има два гола в 38 мача за САЩ. Другият дойде срещу Мексико през 2018 г.

Често контузваният полузащитник направи първия си титуляр за САЩ след загубата от Холандия на осминафиналите на Световното първенство през 2022 г.