Петзвездният Бърнли разбива Шефилд Юнайтед на Търф Мур
Breaking News | 2023-12-02 | 20:29:04

Бърнли сложи край на чакането си за домакинска победа във Висшата лига със стил с победа с 5-0 над колегите си Шефилд Юнайтед, изкачвайки се от масата и натрупвайки напрежение за шефа на Блейдс Пол Хекингботъм.

Джей Родригес се нуждаеше само от 15 секунди, за да изведе отбора на Винсент Компани в предни позиции, а Джейкъб Бруун Ларсен удвои преднината в 28-ата минута, като Юнайтед завърши първото полувреме с човек по-малко след Оли Макбърни събра два дразнещи жълти картона в бърза последователност.

Последва още болка за Юнайтед през второто полувреме, когато Зеки Амдуни и Лука Колеошо вкараха два в рамките на три минути, преди Джош Браунхил да добави пети, давайки на Бърнли най-големия им гол някога победа във Висшата лига.

Нито един клуб от английската лига не е откривал сезон с осем домакински поражения и Бърнли не можеше да си позволи да постави този рекорд срещу отбор на Юнайтед, който започна деня с една точка по-добре, с тези два започвайки деня първи и втори по отношение на най-лошите стартове на сезон във Висшата лига от повишени отбори.

И двете победи на Бърнли до момента са срещу отбори, повишени заедно с тях през лятото, но след окуражаващи изяви срещу Кристъл Палас и Уест Хем, трите точки предлагат осезаема награда за подобряване на представянето.

За Юнайтед това беше още един наказателен ден, болката от поражението се увеличи от загубата на Макбърни до ненужно отстраняване. Нямаше признаци за качество, което ще им е необходимо, за да ги измъкне от проблеми.

Бърнли вкара откриващия гол с движение направо от началния удар. Джеймс Трафорд насочи топката напред, Амдуни я измести наляво и Чарли Тейлър центрира за първи път, за да направи Родригес с глава.

Това беше най-бързият гол във Висшата лига за сезона и направи Родригес първият играч в историята на лигата, който отбеляза в първите 15 секунди на два отделни мача, 10 години и един ден, след като се нахвърли за Саутхемптън срещу Челси.

Бърнли удвои преднината си, когато Бруун Ларсен излезе пред вратата Люк Томас, за да стигне до дългата топка на Дара О'Шей, нахлувайки отдясно, преди да подаде топката под отчаяния плонж на Уес Фодерингам.

Разочарованието на Юнайтед скоро изплува. Макбърни, който се завърна в стартовите 11, след като отбеляза късната утеха при домакинската загуба от Борнемут миналата седмица, имаше късмета да види само жълто, защото хвана О'Шей с лакът в 36-ата минута, оставяйки Компани обезумял от страничната линия.

Мигове по-късно О'Шей хвана Макбърни, който показа достатъчно театралност, за да гарантира, че неговият колега също ще види жълто, а Компани се присъедини към двамата играчи в книгата за неговите бележки.

Последваха още неща и когато Макбърни хвана О'Ший с ръка още веднъж в добавеното време на първото полувреме, той си спечели втори жълт картон и начален старт в движението към съблекалнята.

Хекингботъм, вече принуден да направи една смяна поради контузия за Джордж Балдок, направи тройна смяна на почивката, когато Бени Траоре, Джеймс Макати и Уилям Осула влязоха вместо Томас, Джон Флек и Камерън Арчър.

Това означаваше, че само половината полеви играчи на Юнайтед започнаха мача все още бяха активни в началото на второто полувреме. Но това не промени много късмета на Юнайтед и шлюзовете се отвориха след 73-ата минута.

Третият удар на Бърнли дойде, когато Юнайтед не успя да изчисти корнер и Джордан Бейер хвърли топката с глава, за да изскочи Амдуни между Джак Робинсън и Анел Ахмедходжич, преди да играе с топката извън Фодерингам.

Мигове по-късно Колеошо нанесе удар от напречната греда, когато Фодерингам успя само да парира изстрела на Амдуни, но тийнейджърът скоро празнуваше първия си гол във Висшата лига, като отхвърли предизвикателството и победи вратаря на близката му греда.

Браунхил стреля с пета от границата на наказателното поле 10 минути преди края.