Плейофите на НБА: Лейкърс на ЛеБрон елиминиран, тъй като Мъри от Нъгетс удари късен обръч
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-04-30 | 09:34:08

Джамал Мъри удари 14-футер в тайбрека с по-малко от четири секунди до края, за да изпрати домакина Денвър Нъгетс на полуфиналите на Западната конференция с победа от 108-106 над Лос Анджелис Лейкърс в мач 5 от серия от плейофи от първи кръг.

Вторият поставен Нъгетс спечели най-добрата от седемте серии с 4-1 и ще се изправи срещу третия поставен Минесота Тимбъруулвс на полуфиналите на Западната конференция, започващи в събота в Денвър.

„Тази серия определено ни подготви за следващата серия“, каза треньорът на Нъгетс Майкъл Малоун, „но като се има предвид това, ще трябва да играем много по-добре, ако искаме да победим Минесота.“

Както направи в мач 2, Мъри се оживи през четвъртата четвърт и победи Лос Анджелис със скок на съединителя. Той завърши с най-високите за мача 32 точки, 12 в четвъртата четвърт, въпреки че играеше с опънат ляв прасец.

Мъри каза за момента дежавю: „Невероятно е. Това са удари, за които си мечтаеш като малко дете и ги упражняваш в задния си двор, на детската площадка.”

Никола Йокич имаше 25 точки, 20 борби, девет асистенции и седем проиграни топки, Майкъл Портър младши вкара 26 точки, а Арън Гордън грабна 13 борби за Нъгетс.

Леброн Джеймс отбеляза 30 точки, 11 асистенции и девет борби за седмия поставен Лейкърс. Антъни Дейвис имаше 17 точки и 15 борби, докато игра през контузено ляво рамо.

Мачът беше напрегнат през четвъртата четвърт. Йокич направи тайбрек 2:34 минути преди Остин Рийвс да изтощи тройка, за да даде преднина на Лейкърс със 102-101 с 2:12 преди края. Отборите си размениха кошове, за да държат Лос Анджелис напред, но тройката на Мъри изведе Нъгетс напред със 106-104 при оставащо 1:07.

Джеймс изпълни две наказателни удара 26,3 секунди до края, за да изравни резултата, преди Мъри да намали времето и да удари фейдеуей.

Taurean Prince от Лос Анджелис пропусна дълъг опит за 3 точки за победата при зумера.

„Гадно е да загубиш от един и същи отбор“, каза треньорът на Лейкърс Дарвин Хам, имайки предвид победата на неговия отбор от Денвър на финалите на Западната конференция през 2023 г.

„Щастливи сме, че разчупихме леда и успяхме да го вземем. Като цяло ние спечелихме битка и те спечелиха войната.“

ЛеБрон Джеймс мълчи за бъдещето с Лейкърс

Малко след мача Джеймс беше попитан дали има някаква мисъл, че може да е изиграл последния си мач с Лейкърс.

Джеймс направи дълга пауза, преди да отговори: „Ъъъъ, няма да отговоря на това.“

Попитан дали трябва да се доверим на Лейкърс, натискайки защитаващия шампиона Нъгетс, Джеймс каза: „Не, защото загубихме. … Аз не съм човек за „участие“. Ние загубихме, а вие продължавате напред и вижте как можете да станете по-добри.

„Нашият сезон беше провален през целия сезон с … контузии и момчета, влизащи и излизащи. Говорих за това цяла година. … Трудно е да се каже кои сме, какви можем да бъдем, защото все още не сме цели. Мисля, че вероятно бяхме цели един или два пъти тази година. Знам, че един от тях беше по време на турнира в рамките на сезона, ние се изпълнихме и показахме какво (сме) способни да направим.

„Но просто бяхме засегнати от контузии след контузии след контузии и е трудно да се върнем от това.“

Ако реши да се върне, Джеймс може да реши дали да използва свободна агенция или да вземе опция за играч от $51,4 милиона за последната година от договора си с Лейкърс.

Джеймс току-що завърши своя 21-ви сезон в НБА, който включваше 20-ата му поредна селекция за Мача на звездите. Той е четирикратен шампион на NBA, четирикратен MVP на финалите на NBA и четирикратен MVP на редовния сезон.

Оклахома Сити Тъндър потопи Ню Орлиънс Пеликанс, Бостън Селтикс победи Маями Хийт

На друго място Джейлън Уилямс показа 24 точки, докато Оклахома Сити Тъндър победи Ню Орлиънс Пеликанс с 97-89 вечерта, за да завърши четири мача от своята серия от плейофи от първия кръг.

Поставеният в началото Тъндър напредва, за да се изправи срещу четвъртия поставен Лос Анджелис Клипърс или петия поставен Далас Маверикс на полуфиналите на Западната конференция.

В Маями Дерик Уайт отбеляза рекордните за кариерата си 38 точки при стрелба от 15 за 26, включително успех 8 за 15 от 3 точки, а Бостън Селтикс успя да победи Маями Хийт.

Джейсън Тейтъм добави 20 точки и 11 борби за Селтикс, които поведоха с 3-1 в най-добрите от седем четвъртфинални серии на Източната конференция. Бостън обаче загуби Кристапс Порзингис заради контузия на прасеца през първото полувреме.

Източник: aljazeera.com