Плейофите на НБА: Селтикс разбиха Хийт, за да спечелят серия, Маверикс победиха Клипърс
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-02 | 09:44:34

Бостън Селтикс разбиха Маями Хийт със 118-84, за да завършат категорична победа с 4-1 в серия и да си запазят място във втория кръг на плейофите на НБА .

Представителите след сезона, които бяха разстроени от Маями на миналогодишните финали на Източната конференция, си отмъстиха за тази загуба по грандиозен начин с едностранно поражение в TD Garden в сряда.

Джейлън Браун и Дерик Уайт отбелязаха по 25 точки, за да поведат Бостън, който почти не забеляза отсъствието на контузения Кристапс Порзингис.

Селтикс хвърлиха ръкавицата през първата четвърт, натрупайки колосалните 41 точки, за да отворят внушително предимство от 18 точки.

Те увеличиха преднината си до 22 точки до полувремето и продължиха да натискат през третата четвърт, за да водят с 98-66 до последния фрейм.

Старши треньорът на Бостън Джо Мазула можеше да си позволи да даде почивка на своите играчи от първа линия за четвъртия с резултатно спечеления мач срещу пострадалия от контузии отбор на Маями, в който липсваха Джими Бътлър и Хайме Джакес младши.

Мазула каза, че Селтикс не са мислили за загубата от Маями през миналата година.

„Наистина не се тревожа за случилото се миналата година“, каза Мазула. „В края на деня ми хареса как подходихме към сериала, независимо от това кого играят.

„Имаше преднамереност, внимание към детайла и постоянна физичност“, добави той.

„И това е най-важното нещо, независимо срещу кого играем. Събуждаме се утре и трябва да го направим отново срещу друг отбор.“

Бостън сега ще се изправи срещу четвъртия поставен Кливланд Кавалиърс или петия поставен Орландо на полуфиналите на Източната конференция. Кливланд води тази серия с 3-2.

Селтикс напредват, пълни с увереност, след като безмилостно се погрижиха за осмия поставен Маями в пет мача.

25 точките на Уайт включват пет тройки, докато Джейсън Тейтъм добави 16 точки, включително 12 борби и три асистенции.

Сам Хаузър добави 17 точки от резервната скамейка, докато Джру Холидей също направи двуцифрен запис с 10 точки.

Дончич води Далад Маверикс до преднина от 3-2 над ЛА Клипърс

В другия плейофен мач в сряда Лука Дончич се представи с 35 точки, когато Далас Маверикс разбиха Лос Анджелис Клипърс със 123-93 като гост, за да поведат с 3-2 в сериите.

Маржът от 30 точки за поражение беше най-тежката загуба на Клипърс в плейофите на НБА.

Далас, който може да спечели серията с победа в шести мач в Тексас в петък, се оттегли към края на първото полувреме, за да отвори преднина от 56-46 на почивката.

Те увеличиха това предимство до 20 точки, след като надиграха Лос Анджелис с 33-23 през третата четвърт и натрупаха в четвъртата, за да създадат предимство от 32 точки на един етап.

Дончич завърши с 35 точки, 10 асистенции и седем борби, докато Макси Клебер добави 15 от пейката. Кайри Ървинг имаше относително спокойна вечер с 14 точки.

„В плейофите няма значение дали печелите с една точка или с 50 точки, но все пак това е добра победа“, каза Дончич след това.

„Но работата не е свършена. Имаме още един, който трябва да спечелим. Ще се подготвим за следващия мач.“

Клипърс останаха да ближат раните си след унизителна загуба, при която нападението им направи само девет от 35 опита за тройки и 33 от 87 от игра.

Пол Джордж и Ивица Зубак водеха резултата с едва 15 точки всеки, докато Джеймс Хардън добави само седем точки, а Ръсел Уестбрук шест от пейката.

„Не изиграхме най-добрата си игра, разбираме това колективно. Ще бъдем по-добри за шестия мач“, каза треньорът на Клипърс Тайрон Луе.

„Като цяло не бяхме добри и от двете страни на баскетбола и просто имахме лош ден.“

Попитан на какво отдава лошото представяне на Хардън, Луе отговори: „Да си човек. Позволено му е да играе лоша игра.“

Източник: aljazeera.com