Победители на Super Bowl през цялата история: Пълен списък от 2023 г. до първия през 1967 г.
Снимка: cbsnews.com
CBS News | 2024-02-10 | 00:19:08

Супербоул 2024 г. започва в неделя вечер, като Kansas City Chiefs се изправят срещу San Francisco 49ers, за да видят кой ще бъде короновани шампиони на NFL за сезон 2023.

Patrick Mahomes, Travis Kelce и Chiefs търсят своята четвърта победа в Super Bowl в историята на франчайза и трета победа за последните пет години. 49ers от друга страна се стремят да добавят шести Lombardi Trophy към колекцията си, което ще премести франчайза зад Dallas Cowboys и ще ги изравни с Patriots и Steelers за всички времена.

ще  и Nickelodeon и

По-долу е даден списък на всеки победител в Super Bowl в историята.

Kansas City Chiefs взеха четвъртата победа в Super Bowl в историята на франчайза миналата година. Това беше втората победа на Super Bowl за Mahomes, който изведе отбора си поне до мач за AFC Championship през всичките шест години, през които е бил титулярният куотърбек.

Super Bowl 57 започна с начален тъчдаун от Eagles да ги изведе със 7-0. Шефовете отговориха със собствен тъчдаун, изравнявайки мача при 7 с прием от 18 ярда от Kelce. И двете нарушения се разпръснаха при следващите им удари, но Eagles покачиха с 14-7 в първата игра от втората четвърт, пас от 45 ярда от Jalen Hurts към A.J. кафяво.

Нападението на Chiefs не успя да отговори, но Канас Сити изравни мача, когато защитник на линията Ник Болтън възстанови удар на Хъртс и го върна 36 ярда за тъчдаун. Ийгълс маршируваха по терена при следващото си притежание и завършиха с тъчдаун на Хъртс, за да се върнат със 7. Канзас Сити отново не успя да спечелят точки при следващото си притежание и Ийгълс ритнаха филдгол преди полувремето, за да увеличат преднината до 24-14.

Чийфс намалиха преднината до три с тъчдаун в първия удар на второто полувреме, а след това Ийгълс отговориха с отнемащ време гол от игра карам, за да направи резултата 27-21 в четвъртата четвърт.

След това Канзас Сити поведе за първи път с 12:04 до края на четвъртата четвърт след тъчдаун пас от 5 ярда от Mahomes към Кадариус Тони. Ийгълс направиха тройка и аут при следващото си нападение и връщане на удар от 65 ярда от Тони даде на Чийфс отлична позиция на полето на линията от 5 ярда на Ийгълс. Шефовете осребриха три разигравания по-късно с още един пас за тъчдаун, за да увеличат преднината до осем.

Но Ийгълс се върнаха, отбелязвайки тъчдаун при следващото си натискане и завършвайки реализация от две точки, за да изравни мача на 35 с малко повече от пет минути до края. Шефовете се преместиха в диапазона за гол от игра при следващото си притежание и бяха на линията от 15 ярда, когато двуминутното предупреждение удари.

На 3-ти и 8-ми, при 1:54 за игра, Махоумс хвърли непълен пас, правейки да изглежда, че Канзас Сити ще трябва да се задоволи с опит за гол от игра, който ще даде на Ийгълс достатъчно време или завържете или поведете. Но Джеймс Брадбъри от Ийгълс задържа защитата, давайки на Чийфс допълнителни пет ярда и най-важното – автоматичен първи даун. цел да покачи 38-35 само с осем секунди до края на играта.

Hurts хвърли един последен Hail Mary при следващия и последен удар на Eagles, който се приземи незавършен и сложи край на играта.

Кой спечели последните 10 Super Bowls?

2023 : Канзас Сити Чийфс — Чийфс победиха Филаделфия Ийгълс с 38-35 след мъчителна дефанзивна задръжка на Ийгълс през четвъртото тримесечие, позволиха на Чийфс да вкарат печелившия фийлдгол само с осем секунди до края на часовника. 2022: Лос Анджелис Рамс — Рамс победиха Синсинати Бенгалс с 23-20, давайки победа на куотърбека Матю Стафърд в Супербоул, след като никога не спечели плейофен мач в предишните си 12 сезона с Детройт Лайънс. 2021: Тампа Бей Бъканиърс — Буканиърс доминираха над Канзас Сити Чийфс при победа с 31-9, с Том Брейди, в първия си сезон, след като напусна New England Patriots, спечелвайки седмия си Super Bowl. 2020: Kansas City Chiefs — The Chiefs победиха San Francisco 49ers с 31-20 за първия куотърбек Патрик Махоумс Победа в Super Bowl, отбелязвайки 21 точки без отговор през четвъртата четвърт, след като падна с 10 в третата. 2019: New England Patriots — The Patriots триумфираха над Los Angeles Rams с 13-3 в това, което обикновено се смята за един от най-лошите Super Bowls играно някога. Това беше последният Супербоул на Том Брейди с Патриотите. 2018: Филаделфия Ийгълс — Ийгълс използваха вече емблематична трикова игра, за да победят Ню Инглънд Пейтриътс с 41-33 за първата и досега единствена победа на Супербоул за франчайза. 2017: Нова Англия Патриотс — Патриотите завършиха едно от най-невероятните и шокиращи завръщания в историята на НФЛ, изтривайки дефицит от 28-3 срещу Атланта Фалкънс, за да стигнат до победа с 34-28 в продълженията. 2016: Денвър Бронкос — Бронкос победиха Каролина Пантърс 24-10, давайки на куотърбека Пейтън Манинг втората му победа в Super Bowl в това, което се оказа последният мач в кариерата му. 2015: New England Patriots — Сиатъл Сийхоукс изглеждаха на прага на това, което би било втора поредна Super Bowl Победа в Bowl, но след като отборът се отказа от игра от линията на 1 ярд, куотърбекът Ръсел Уилсън беше отстранен в последните секунди на мача, за да запази преднината на Патриотите от 28-24. 2014: Сиатъл Сийхоукс — Сийхоукс бяха разбити Денвър Бронкос в битка 43-8, вкарвайки безопасност още в първата игра на мача и повишавайки с 36-0 преди първия и единствен резултат на Денвър.

Пълен списък на всички минали победители в Супербоул по години

1967: Грийн Бей Пакърс победи. Канзас Сити Чийфс 35-101968: Грийн Бей Пакърс победи. Оукланд Рейдърс 33-141969: Ню Йорк Джетс победи. Балтимор Колтс 16-7 — Това беше първият шампионатен мач, официално наречен Super Bowl1970: Kansas City Chiefs def. Минесота Викингс 23-71971: Балтимор Колтс победи Dallas Cowboys 16-13 — Това беше първият Super Bowl след сливането на AFL и NFL в една лига. 1972: Dallas Cowboys победиха. Маями Долфини 24-31973: Маями Делфини победиха. Вашингтон 14-7 — Това завърши единствения непобеден сезон в историята на NFL. 1974: Маями Долфинс победа. Минесота Викингс 24-71975: Питсбърг Стийлърс победи Минесота Викингс 16-61976: Питсбърг Стийлърс победи Dallas Cowboys 21-17 — Сцени от трилъра от 1977 г. „Черна неделя“ са заснети по време на предварителния мач и към края на самия мач. 1977 г.: Oakland Raiders def. Минесота Викингс 32-141978: Далас Каубойс победи Денвър Бронкос 27-101979: Питсбърг Стийлърс победи Далас Каубойс 35-311980: Питсбърг Стийлърс победи Лос Анджелис Рамс 31-191981: Оукланд Рейдърс победи Филаделфия Ийгълс 27-101982: Сан Франциско 49ерс победи Синсинати Бенгалс 26-211983: Вашингтон победи Маями Долфинс 27-171984: Лос Анджелис Рейдърс победи. Вашингтон 38-91985: Сан Франциско 49-те победи. Маями Долфинс 38-161986: Чикаго Беърс победи Ню Инглънд Пейтриътс 46-101987: Ню Йорк Джайънтс победи Денвър Бронкос 39-201988: Вашингтон победи Денвър Бронкос 42-101989: Сан Франциско 49ърс победи Синсинати Бенгалс 20-161990: Сан Франциско 49ерс победа Денвър Бронкос 55-10 1991: Ню Йорк Джайънтс победи. Бъфало Билс 20-191992: Вашингтон победа Бъфало Билс 37-241993: Далас Каубойс победи. Бъфало Билс 52-171994: Далас Каубойс победи. Бъфало Билс 30-131995: Сан Франциско 49ерс победа Сан Диего Чарджърс 49-261996: Далас Каубойс победи Питсбърг Стийлърс 27-171997: Грийн Бей Пакърс победи Ню Инглънд Пейтриътс 35-211998: Денвър Бронкос победи Грийн Бей Пакърс 31-241999: Денвър Бронкос победи Атланта Фалкънс 34-192000: Сейнт Луис Рамс победи Тенеси Тайтанс 23-162001: Балтимор Рейвънс победи Ню Йорк Джайънтс 34-72002: Ню Инглънд Пейтриътс победи Сейнт Луис Рамс 20-172003: Тампа Бей Бъканиърс победи Оукланд Рейдърс 48-212004: Ню Инглънд Пейтриътс победи Каролайн Пантърс 32-292005: Ню Инглънд Пейтриътс победи. Филаделфия Ийгълс 24-212006: Питсбърг Стийлърс победи Сиатъл Сийхоукс 21-102007: Индианаполис Колтс победи Чикаго Беърс 29-172008: Ню Йорк Джайънтс победи Ню Инглънд Пейтриътс 17-142009: Питсбърг Стийлърс победи Аризона Кардиналс 27-232010: Ню Орлиънс Сейнтс победи. Индианаполис Колтс 31-172011: Грийн Бей Пакърс победи Питсбърг Стийлърс 31-252012: Ню Йорк Джайънтс победи Ню Инглънд Пейтриътс 21-172013: Балтимор Рейвънс победи Сан Франциско 49ърс 34-312014: Сиатъл Сийхоукс победи. Денвър Бронкос 43-82015: Ню Инглънд Пейтриътс победи Сиатъл Сийхоукс 28-242016: Денвър Бронкос победи Каролина Пантърс 24-102017: Ню Инглънд Пейтриътс победиха Атланта Фалкънс 34-282018: Филаделфия Ийгълс победи Ню Инглънд Пейтриътс 41-332019: Ню Инглънд Пейтриътс победи. Лос Анджелис Рамс 13-32020: Канзас Сити Чийфс победи. San Francisco 49ers 31-202021: Tampa Bay Buccaneers победи. Канзас Сити Чийфс 31-92022: Лос Анджелис Рамс победи. Синсинати Бенгалс 23-202023: Канзас Сити Чийфс победи. Филаделфия Ийгълс 38-35

Източник: cbsnews.com