Поглеждайки назад към миналите плейофни срещи на Ойлърс-Старс в НХЛ
Global News | 2024-05-22 | 23:14:05

Конър Макдейвид и Едмънтън Ойлърс са готови да се срещнат с добре балансираните — и добре отпочинали — Далас Старс във финала на Западната конференция на НХЛ. Ойлърс се нуждаеха от всичките седем мача, за да изпратят Ванкувър Кенъкс в понеделник и да продължат напред, след като Старс се погрижиха за Колорадо Аваланш в шест миналата седмица.

След повече от две десетилетия охладено напрежение франчайзите са готови да подновят враждебните действия в плейофите в четвъртък.

Едмънтън и Далас се срещнаха шест пъти в седем следсезона между 1997 и 2003 г. Ойлърс взеха първия мач по драматичен начин, преди Звездите да придобият навик да напредват към следващия кръг.

Ето поглед назад към тези серии:

1997 — Ойлърс печели серия от първи кръг 4-3

Аутсайдерът Ойлърс завършва на 23 точки по-назад звездите в класирането на редовния сезон. При равенство 1-1 в серията, Едмънтън изоставаше с 3-0 в края на мач 3 на домашния лед, но отбеляза три пъти, преди капитанът Кели Бухбергер да добави победата в продълженията. Ойлърс пропиляха шанса да победят Старс в мач 6 след победа с 1-0 OT в Далас, за да създадат още един трилър за продължения. След като вратарят Къртис Джоузеф ограби Джо Нювендик от сигурен победител в серия - „О, Боже мой!“ закъснелият игра-бай-плей играч Боб Коул извика за спасяването от своето предаване — нападателят на Едмънтън Тод Марчант надви защитник и вкара заключителния гол, за да прати отбора си във втория кръг.

1998 — победа на Старс серия от втори кръг 4-1

Извънредни новини от Канада и целия свят, изпратени на вашия имейл, както се случва.

Далас си осигури трофея на президентите с най-добрия рекорд за редовния сезон в НХЛ, след като отбеляза 109 точки, докато Едмънтън завърши на 29 точки изоставане. Отборите отново си разделиха първите два мача в Тексас – включително затвор на Джоузеф – след като продължиха от първия кръг, но Звездите нямаше да бъдат изненадани две поредни години. Беноа Хоуг вкара гол в OT, за да донесе на Далас победа с 1-0 в мач 3, преди победите с 3-1 и 2-1 да избутат Старс до финала на конференцията.

1999 — Старс печелят серия от първи кръг 4- 0

Разочарован след загубата от бъдещия шампион на Купа Стенли Детройт Ред Уингс миналата пролет, Далас беше на мисия. Звездите спечелиха втори пореден президентски трофей със 114 точки в сравнение със 78 на Ойлърс. Но въпреки огромния провал в резултата от редовния сезон, всеки мач от поредицата беше решен с един гол – включително победата на Старс с 3-2 в тройно продължение на игра 4, където Nieuwendyk получи част от личното си отмъщение за 1997 г. Далас щеше да спечели единствената купа за франчайза през юни.

2000 — Старс печелят сериите от първия кръг с 4-1

Далас отново влезе в серията като решителен фаворит срещу малкия пазар Ойлърс. Едмънтън постигна победа с 5-2 на домашния лед в мач 3, за да намали изоставането си до 2-1, но звездите се върнаха с решения 4-3 и 3-2 – преодолявайки първото си препятствие, преди да се появят за втори пореден път в финал.

2001 — Старс печелят серия от първи кръг с 4-2

Отборите държаха сервиране у дома през първите четири игри — включително три, решени след 60 минути — преди Кърк Мюлер да отбележи в четвъртото продължително състезание на срещата, за да даде преднина на Старс с 3-2. Далас свърши работата две вечери по-късно, за да подпечата четвърта поредна победа в серия — и трета подред в първия кръг — над Ойлърс.

2003 — Старс печелят серия от първи кръг с 4-2

Далас и Едмънтън пропуснаха плейофите през 2002 г., но се върнаха в него 12 месеца по-късно с шеста среща след сезона за седем години. Старс отново оглавиха Запада със 111 точки, докато Ойлърс са на 19 точки назад. Едмънтън поведе в сериите с 1-0 и 2-1, но Далас взе следващите три – включително победа с 3-2 в мач 6 – за да спечели отново серията.