Преследващият титлата Арсенал отива начело, след като се справи с борещия се Лутън
Breaking News | 2024-04-03 | 23:28:49

Арсенал стартира ключов месец в преследването си на сребърни купи, като се завърна на върха в таблицата на Висшата лига благодарение на рутинна победа с 2-0 над застрашения от изпадане Лутън .

10-ият гол на Мартин Одегаард за сезона насочи артилеристите към лека вечер на стадион Емирейтс.

Автоголът на Дайки Хашиока свърши работата преди полувремето като хората на Микел Артета подкрепи битка за нулево равенство със съперника за титлата Манчестър Сити, за да запази непобедения си рекорд във висшата лига през 2024 г.

Тъй като Ливърпул трябва да бъде домакин на последния клуб Шефилд Юнайтед в четвъртък вечерта, последният период на Арсенал на върха може да се окаже мимолетно, докато много по-строги тестове очакват през следващите седмици.

Удареният от контузия Лутън не представляваше малка заплаха в северен Лондон, тъй като не успя да отбележи за за първи път в 19 мача в лигата, но остават само на три точки от безопасността въпреки серия без победа, която сега възлиза на 10 мача.

Босът на артилеристите Артета започна първия от осемте мача през април, които включват една четвърт от Шампионската лига финал с Байерн Мюнхен, като направи пет промени от упоритата патова ситуация в неделя на Великден срещу действащите шампиони на Пеп Гуардиола.

Рейс Нелсън и Емил Смит Роу получиха редки възможности да впечатлят като част от ротацията, като Букайо Сака отсъстваше и Деклан Райс и Габриел Жезус сред тези, които паднаха на резервната скамейка.

По-малко знаменитият списък на Лутън със заместници включваше двама вратари и четирима тийнейджъри, включително 16-годишният ученик Кристиан Чигози.

В лицето на безмилостното притежание на Арсенал, решителният стартов XI на Хейтърс показва три промени, които издържаха, докато не бяха отменени от скъпоструващо разклащане в защита в 24-ата минута.

Смит Роу отстрани бавния Пели Ръдок Мпанзу в половината на гостите, преди капитанът Одегаард да размени подавания с Кай Хаверц, за да удари за първи път с левия крак над Томас Камински.

Лутън се вкопчи и изглеждаше готов да отидете в интервала само с гол изоставане, след като вратарят Камински спаси добре от Смит Роу и Хаверц.

Но отборът на Роб Едуардс претърпя сериозен неуспех само минута преди почивката, когато защитникът на Япония Хашиока по невнимание обърна ниския удар на Смит Роу центрира в собствената си мрежа под натиск от страна на Нелсън.

18-тото място на Хетърс се завърна в столицата четири дни след тесния резултат 2-1 в събота загуба от Тотнъм.

Удар от фаул на Рос Баркли от далечна дистанция, който бе избит удобно от Дейвид Рая, беше единственият им опит за цел в едностранчив начален период.

Арсенал изискваше драматичен последен победител от английския халф Райс, за да избяга от Кенилуърт Роуд с вълнуваща победа с 4-3 в началото на декември.

Но тук не бяха необходими такива героични действия, тъй като далеч по-приглушено второ полувреме премина без инцидент, за да продължат да настояват за титлата.

Артилеристите се завръщат в игра в Брайтън в събота вечерта преди първия европейски мач с Байерн следващата седмица, докато търсенето на Лутън за оцеляване продължава у дома срещу Борнемут.