Ръководното тяло подкрепя един от най-добрите рефери в света на фона на противоречивия червен картон за Купата на Азия
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-02 | 19:50:51

Football Australia казва, че предоставя на иранско-австралийски рефер и семейството му „цялата подкрепа, от която се нуждаят“ заради резултата от мач за Купата на Азия.

Алиреза Фагани, опитен съдия, който е ръководил множество мачове от Световната купа за мъже, изгони нападателя на Ирак Аймен Хюсеин, след като му показа втори жълт картон за „прекомерно забавяне на подновяването на играта“ по време на празненствата на отбора за втория му гол по време на 3- 2 поражения от Джордан в осминафиналите на турнира в понеделник.

Ирак тъкмо беше повел с 2-1 в 75-ата минута, когато Хюсеин получи червен картон от Фагани. Ирак изигра последните 15 минути от редовното време само с 10 играчи, а Джордан спечели мача с 3-2 с два гола в продълженията.

„Аймен Хюсеин забави прекомерно подновяването на мача, след като вкара гол в 75-ата минута“, се казва в изявление на Азиатската футболна конфедерация (AFC).

„По време на празненствата на играча реферът строго предупреди Аймен Хюсеин три пъти, преди накрая да му покаже втория жълт картон.

„В това отношение второто предупреждение, дадено на Аймен Хюсеин, беше правилното решение на рефера, съгласно Правилата на играта.“

Феновете на Ирак останаха огорчени, тъй като Фагани не показа жълт картон на играчи на Джордан след празнуването на отбора за откриващия гол през първото полувреме.

И двамата играчи празнуваха головете си, като имитираха хранене, докато седяха на пода, и тези празненства продължиха подобно време.

Хюсеин Ал Хурасани, иракски спортен журналист и анализатор, каза пред CNN по-рано тази седмица, че макар да признава, че правилото и причината за червения картон е да се избегнат дълги празненства, празненствата в Ирак са продължили 50 секунди в сравнение с 49 секунди на Йордания.

„Вярвам, че решението на рефера беше прекалено строго“, каза Ал Хурасани. „Като се има предвид, че Аймен вече получи жълт картон през първото полувреме, предупреждението би било по-подходящо.“

Онлайн петиция, призоваваща Фагани, който беше обявен за рефер на годината на AFC през 2016 и 2018 г., да бъде спрян в очакване на разследване, има повече от 800 000 подписа към петък.

Футболна Австралия, официалният управляващ орган на страната, заяви, че „сигурността и благосъстоянието“ на своите членове е „приоритет“, добавяйки, че работи с правоприлагащите органи по въпроса.

В отделно изявление AFC добави: „Въпреки че AFC не коментира индивидуалното представяне на съдиите, ние категорично осъждаме всяка форма на заплаха, тормоз или разкриване на лична информация, насочена към нашите съдии, играчи, официални лица и всички заинтересовани страни.

„Подобно поведение противоречи на духа на честната игра и уважението, които насърчаваме в рамките на азиатската футболна общност.“

Роден в Иран, Фагани емигрира в Австралия „по семейни причини“ през 2019 г., за да съдийства в А-лигата, според AFC, описвайки го като „един от най-добрите рефери в света“.

През януари 2023 г. Football Australia обяви, че Фагани се е присъединил към списъка на австралийските официални лица за мачове за първи път.

Източник: cnn.com