Рали на Далас, за да победи Оклахома Сити, достигна до финалите на Западната конференция на НБА
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-19 | 10:44:18

Лука Дончич записа трипъл-дабъл, а Пи Джей Уошингтън проби решаващите наказателни удари, докато Далас Маверикс изтри изоставане от 17 точки, за да победи Оклахома Сити със 117-116 за достигане до финалите на Западната конференция на НБА.

Маверикс победиха топ поставения Тъндър с 4-2 в събота в полуфиналната серия от най-добри от седем конференции, за да достигнат до финалите на конференцията за втори път от три години.

Те ще се изправят или срещу защитаващия титлата си Денвър Нъгетс, или срещу Минесота Тимбъруулвс, които се изправиха в решаващ седми мач от своите серии в неделя.

„Да загубиш 17 в игра на финала не е позиция, в която искаш да бъдеш“, каза звездата на Далас Кайри Ървинг. „Трябваше да отговорим по начина, по който реагирахме през целия сезон, просто да играем твърд баскетбол в дефанзивен край, да излизаме в прехода и просто да вярваме, че нашето темпо ще ни върне в играта.

„Определено се чувствам добре да свърша поредицата.“

Дончич вкара 29 точки с 10 борби и 10 асистенции. Ървинг и Дерик Джоунс младши отбелязаха по 22 точки, а Дерек Лайвли добави 12 от пейката за Мевс.

Вашингтон вкара всичките си девет точки през четвъртата четвърт – включително две свободни хвърляния с оставащи 2,5 секунди, които издигнаха Мавс до победата.

„Мисля, че той просто чакаше своя момент“, каза Ървинг.

Това дойде след противоречиво обаждане в последните секунди с загуба на Мавс със 116-115. Дончич навлезе в лентата и след това подаде към Вашингтон в завоя. Но Вашингтон беше фаулиран при опита си за три точки от звездата на Тъндър Шай Гилгеус-Александър.

Оклахома Сити оспори обаждането, но то остана. Уошингтън изпълни първите две наказателни удара, преди умишлено да пропусне третото, а Тъндър грабна отскочилата топка, но не успя да отправи удар отвъд половината поле.

„Ако имах момента назад, нямаше да го фаулирам, да го оставя да направи или да пропусна удара“, каза Гилгеус-Александър. „[В] баскетбола – някои печелиш, някои губиш. Вие правите грешки.“

Гилджъс-Александър, подобно на Дончич, финалист за наградата за най-полезен играч, спечелена от Никола Йокич от Денвър, вкара 36 точки, за да поведе Тъндър, който водеше с 16 на полувремето и увеличи предимството до 17 в началото на третия преди Mavericks нахлуха обратно пред обезумялата публика.

Тройка на Вашингтон изравни резултата 105-105 при оставащи 4:11 и те си размениха преднината три пъти след това, новобранецът на Тъндър Чет Холмгрен заби забивка, за да поведе Оклахома Сити със 116-115 20,4 секунди преди края .

Изправен пред елиминация, Тъндър избухна от вратата и водеше със седем след една четвърт.

Дончич даде първата преднина на Мавс в мача след по-малко от пет минути до края на втората четвърт.

Тъндър отговори с отмъщение, след като последователните забивки на Чет Холмгрен и Джалън Уилямс възстановиха преднината си. Оклахома Сити завърши втората четвърт със серия 24-6, за да води с 64-48 на полувремето.

С Дончич и Ървинг начело, Мавс се върнаха в третия, надминавайки Тъндър с 35-26 през периода.

„Целият отбор е невероятен“, каза Дончич. „Невероятно завръщане, невероятни усилия. Този отбор е специален.”

Треньорът на Thunder Марк Daigneault беше пълен с похвали за своя млад отбор. Стартовите пет на Оклахома Сити са на средна възраст 23 години, но се изравниха с Нъгетс за най-добър рекорд на Запад и победиха Ню Орлиънс Пеликанс в първия кръг на плейофите.

„Казвах, че през цялата година това беше пълно удоволствие“, каза той. „Наистина е тъжно това да завърши.“

Източник: aljazeera.com