Расмус Хойлунд сложи край на головата суша във Висшата лига, за да подпечата зашеметяващото завръщане на Манчестър Юнайтед срещу Астън Вила
Снимка: cnn.com
CNN News | 2023-12-27 | 13:11:23

Расмус Хойлунд отбеляза първия си гол във Висшата лига след повече от 1000 минути игра, когато Манчестър Юнайтед стигна с два гола изоставане, за да осигури вълнуваща победа с 3-2 над Астън Вила на Олд Трафорд.

По-зловещата защита на Юнайтед, характеристика на мрачния сезон на отбора досега, даде на Вила аванс от 2-0 през първото полувреме благодарение на головете от стандартни фигури на Джон Макгин и Леандър Дендонкер.

Освирквания изкрещяха около Олд Трафорд, което сега е обичайна характеристика на домакинските мачове на Юнайтед, след гола на Дендонкер и докато домакините си проправяха път към тунела за полувремето.

Въпреки това, впечатляваща проява на характер, нещо, което силно липсваше на отбора на Ерик тен Хаг през този сезон, помогна на Юнайтед да обърне мача с главата надолу през второто полувреме.

Два гола на тийнейджъра Алехандро Гарначо изравниха Манчестър Юнайтед след 20 минути оставащи, преди клиничното воле на Хьойлунд осем минути преди края най-накрая да сложи край на кошмарната голова суша на датчанина във Висшата лига и да осигури три огромни точки за Тен Хаг.

„Губите [на полувремето] с два сета, така че може би не бяхме толкова концентрирани“, каза Тен Хаг пред Prime Sport след мача. „Но мисля, че още през първото полувреме играхме доста добре и продължихме да опитваме.

„На полувремето казах: „Продължавайте да вярвате, продължавайте да правите това, което правим, правете още повече. Тогава е възможно. Намалете до 2-1 и тогава ще видим какво ще се случи.“ Казах им преди мача, че сме били конкурентни на Арсенал и Ливърпул, така че ако дадем най-доброто от себе си, можем да победим всеки.

„Така че вярвайте в това, дори когато сте две-нула надолу. Няма значение. Продължавайте, покажете характер и мисля, че днес го показаха. Имаме личностите да го направим и днес беше много добро отборно представяне.”

Юнайтед беше в окаяна форма, докато влизаше в сблъсъка на Boxing Day във вторник, като не успя да отбележи в четирите си предишни мача и взе само една точка от четири мача във Висшата лига.

Дори когато Юнайтед отвръщаше, крехката защита на отбора означаваше, че Астън Вила имаше редица възможности да развали Коледа на Тен Хаг. Тогава това, че отборът успя да види победата, щеше да бъде огромно облекчение, не на последно място защото Дейвид Брейлсфорд присъстваше на Олд Трафорд.

Мачът във вторник беше първият, откакто британският милиардер Джим Ратклиф сключи сделка за закупуване на 25% дял в клуба и докато Брейлсфорд, британски треньор по колоездене и спортен директор в компанията INEOS на Ратклиф, без съмнение ще бъде окуражен от завръщането, той ще бъде добре наясно с огромната задача пред него.

Преди мача Ратклиф написа отворено писмо до Тръста на привържениците на Манчестър Юнайтед, в което подчертава „критичната роля на феновете“ в бъдещето на клуба.

„Вярвам, че можем да донесем спортен успех на терена, за да допълним несъмнения търговски успех, на който клубът се радва. Това ще изисква време и търпение заедно със строгост и най-високо ниво на професионално управление“, пише Ратклиф.

„Вие сте амбициозни за Манчестър Юнайтед, ние също. В спорта няма гаранции и промяната може неизбежно да отнеме време, но ние сме в нея в дългосрочен план и заедно искаме да помогнем да върнем Манчестър Юнайтед обратно там, където клубът принадлежи, на самия връх на английския, европейския и световния футбол.

„Поемам тази отговорност много сериозно.“

Частичното поглъщане беше завършено точно навреме за януарския трансферен прозорец, въпреки че с разпоредбите на финансовия феърплей и големите суми, които Юнайтед плати за играчи като Хьойлунд, Андре Онана, Антони и Мейсън Маунт, не е ясно колко ще струва клубът в състояние да харчи.

Преди мача Ten Hag каза, че знае какво искат Ratcliffe и Brailsford за бъдещето на клуба и „очаква с нетърпение“ да работи с тях.

Работата, която предстои, несъмнено е огромна, като Юнайтед изглежда завъртя ъгъла в редица случаи по време на управлението на Тен Хаг, но след това отново се върна.

Освен подобренията на терена, Ратклиф също така ще финансира преустройството на полуразрушен стадион "Олд Трафорд", което отразява тежкото състояние на клуба.

Въпреки че пътят обратно към предишните дни на славата на клуба несъмнено ще бъде дълъг, феновете на Юнайтед, Брейлсфорд и Ратклиф могат поне да отпразнуват една печеливша първа стъпка.

Източник: cnn.com