Реал Мадрид изуми Байерн Мюнхен късно, за да стигне до финала на Шампионската лига, но мачът бе помрачен от противоречиво решение
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-09 | 12:50:29

Мениджърът на Реал Мадрид Карло Анчелоти приписа „магическия“ стадион Сантяго Бернабеу за мотивацията на неговия отбор за финала на Шампионската лига в сряда, след като испанският отбор отбеляза два късни гола, за да победи Байерн Мюнхен с 2-1 в полуфиналния реванш.

При равенство на резултатите 2-2 след първия мач и двата отбора знаеха, че победителят в Мадрид ще продължи до шоуто в Лондон срещу Борусия Дортмунд на 1 юни.

Изглеждаше, че Байерн е направил достатъчно, след като Алфонсо Дейвис отбеляза зашеметяващ гол в 68-ата минута, но, както са правили в безброй случаи в това състезание, Лос Бланкос намериха начин да отвърнат на удара в последните моменти на мача.

С всякаква надежда, която изглеждаше загубена, резервният нападател на Мадрид Хоселу обърна равенството с главата надолу, след като отбеляза два гола в рамките на три минути.

„Пак се случи. Нещо, което се случва многократно, което е необяснимо, се случи отново“, каза Анчелоти, имайки предвид броя на късните завръщания, които Мадрид направи в Шампионската лига през последните сезони.

„Набор от фенове, които ни карат, стадион, който ни подкрепя, зашеметяваща атмосфера и група играчи, които вярват. Вълшебно е.”

Първият гол на Мадрид дойде благодарение на скъпа грешка на вратаря на Байерн Мануел Нойер. Германецът беше впечатляващ през целия мач, но отправи лесен удар, за да даде шанс на Хоселу да изравни в 88-ата минута.

Голът предизвика нещо специално в наскоро обновения Бернабеу и това беше атмосфера, която тласна Мадрид да намери победителя в 91-ата минута.

Отново Жоселу вкара топката във вратата, но голът първоначално бе отсъден за засада.

Стадионът затаи дъх, докато видео асистент-реферът (VAR) проверяваше решението и след това избухна, когато беше решено, че нито Антонио Рюдигер, който направи асистенцията, нито Хоселу са в засада.

Персоналът и играчите наводниха резервната скамейка на Мадрид, за да празнуват пред обезумялата публика, докато играчите на Байерн изглеждаха обезумели, след като видяха как надеждите им да стигнат до финала се изплъзват за броени минути.

Но, невероятно, драмата все още не е приключила.

Противоречиво решение за флаг за засада

В търсене на изравнителен гол Матайс де Лигт от Байерн Мюнхен вкара топката във вратата на Мадрид в 13-ата минута на добавеното време.

Реферът обаче спря играта само секунди преди ударът на защитника да изсвири в долния ъгъл, след като забеляза, че линейният съдия е вдигнал флага си.

Този път VAR не можеше да се използва, за да се провери невероятно стегнатото решение, защото реферът беше свирнал.

Обикновено в такива ситуации съдиите трябва да оставят фазата на атака да продължи, преди да вземат решение за засада.

Де Лигт каза пред beIN Sports след мача, че линейният съдия му е казал: „Съжалявам, направих грешка“, но каза, че това не е особено утешително за страната.

„Ако е засада, това е засада, но мисля, че създадохме правила във футбола и правилата казват, че ако не е явна засада, което не беше... трябва да продължиш да играеш“, каза той след мача. „И ако отидете в последната минута и подсвирнете по този начин, да, мисля, че това е голяма, голяма, голяма грешка. Дали е засада или не, не знам, можете да го проверите. Но ако не го проверите, как можете да го видите?

Мениджърът на Байерн Томас Тухел също каза, че линейният съдия се е извинил, че е вдигнал флага си твърде рано, но германецът каза, че такова извинение „не помага“ и разкритикува рефера, че е свирил твърде рано.

„Чувствам се почти като предателство заради това решение“, каза Тухел пред TNT Sports след мача.

„Това е много, много лошо решение. Това е против правилата […] трудно е за преглъщане, но е така.“

Докато Тухел и де Лигт бяха недоволни от длъжностните лица, и двамата приеха поражението и поздравиха Мадрид за още един финал.

Мениджърът обаче сам беше критикуван за решението си да извади Хари Кейн в 85-ата минута.

В допълнение към атакуващите си заплахи, английският нападател донякъде е усъвършенствал изкуството на бягането на часовника и физическото му присъствие беше необходимо в последните минути на мача.

Тухел обаче каза на критиците, че Кейн не може да даде повече в мача.