Реал Мадрид спечели рекордната 36-та титла в Ла Лига
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-05 | 14:01:50

Реал Мадрид подпечата рекордна 36-та титла в Ла Лига в събота, след като съперникът Барселона претърпя крах през второто полувреме срещу Жирона, поддавайки се на поражение с 4-2, което гарантира, че Лос Бланкос не могат да бъдат изпреварени на върха на таблицата.

Реал си осигури победа с 3-0 над Кадис по-рано през деня, оставяйки Барселона със задължителен сблъсък, за да поддържа надпреварата за титлата математически жива с четири оставащи мача от сезона.

И първоначално изглеждаше, че Барселона може да отблъсне почти неизбежното спечелване на титлата на Реал Мадрид за още една седмица, тъй като головете на Андреас Кристиансен и Роберт Левандовски дадоха преднина на Блауграна с 2-1 на полувремето, като само някои зрелищни вратарски удари на Пауло Газанига предотвратиха по-голям водя.

Но Барса пропусна няколко шанса след почивката и Жирона изравни в 65-ата минута чрез Кристиан Порту, преди опитът на Мигел Гутиерес да даде преднина на Бланкивермел само минута по-късно и вторият гол на Порту – великолепно воле от границата на наказателното поле – осигури резултатът.

Доминацията на Реал Мадрид в лигата този сезон беше такава, че 36-та титла изглеждаше почти осигурена от известно време. Той претърпя само една загуба през целия сезон – през септември срещу Атлетико Мадрид – докато дългогодишният съперник Барселона се бореше за форма.

Жирона, клуб, който играе едва четвъртия си сезон в Ла Лига, се очерта като най-близкия претендент за титлата на Реал, преди Лос Бланкос да го изгонят след загуба с 4-0 през февруари.

Голове на Брахим Диас, Хоселу и, разбира се, Джуд Белингам изстреляха Реал Мадрид до решителната победа срещу Кадис в събота.

Белингам, който стана едва петият англичанин, който печели Ла Лига, е в основата на успеха на Реал Мадрид през този сезон, отбелязвайки 18 гола в лигата, включително победителите в продълженията в двете победи в Ел Класико срещу Барселона.

Въпреки че това е първата титла на Белингам в Реал Мадрид, това е забележителен 25-и трофей за Начо и Лука Модрич, които се присъединиха към Марсело и Карим Бензема като най-титулуваните играчи на клуба.

„Ще ви излъжа, ако ви кажа, че когато бях малък не съм мечтал да спечеля Ла Лига като капитан“, каза капитанът на Реал Мадрид Начо пред уебсайта на своя клуб, след като спечели четвъртата си титла в лигата.

„Това е чувството, което очаквах с нетърпение тази година. Това е сбъдната мечта. Да спечелиш титла в Реал Мадрид е великолепно, но да го направиш като капитан е още по-добре.”

Но има малко време за празнуване с реванша от полуфинала на Шампионската лига срещу Байерн Мюнхен, който предстои в сряда. За клуб, който е спечелил толкова трофеи, колкото Реал Мадрид, спечелването на лигата представлява само наполовина свършена работа - победата в Европа е това, което наистина се брои.

„Ще отпразнуваме титлата заедно в събота (с феновете)“, каза след това мениджърът Карло Анчелоти според уебсайта на клуба. „Сега е важно да празнуваме сдържано, защото целта в сряда е много важна.“

Източник: cnn.com