Рекорден брой бегачи ще участват в Лондонския маратон
Снимка: skynews.com
Sky News | 2024-04-21 | 04:48:19

Ще има 30 секунди аплодисменти преди старта в памет на миналогодишния победител в елитното състезание за мъже Келвин Киптум, който загина при автомобилна катастрофа през февруари на възраст 24.

Изображение: Келвин Киптум. Снимка: AP

Той постави нов рекорд на Лондонския маратон от два часа, една минута и 25 секунди миналата година с третата си победа и постави нов световен рекорд от два часа и 35 секунди по време на състезанието в Чикаго през октомври.

Тазгодишният маратон също така ще бъде първият път, когато спортисти в инвалидни колички и спортисти без увреждания получават еднакви парични награди за маратон.

Лондонски маратон: Четири грешки, които трябва да избягвате, когато големият ден наближава

И четиримата победители в елитните състезания ще получат £44 000, като второто място ще получи £24 000, а третото място £18 000.

Лондонски маратон: Четири грешки, които трябва да избягвате, докато големият ден наближава

Изображение: Дейвид Уиър. Снимка: PA

Дейвид Уиър, който ще участва в своя 25-и пореден Лондонски маратон в неделя и е печелил осем пъти, каза, че не е очаквал промяната да се случи през живота му.

Директор на събитието Хю Брашър каза, че събитието ще бъде „по-приобщаващо от преди“ с подкрепа за повече от 200 участници с увреждания, както и пространство за вяра и тихо пространство за невродивергентни участници във финалната зона.

Женски писоари, санитарни продукти , както и зона за подпомагане на семейството, която включва частна зона за кърмене, всички ще бъдат на разположение.

Жасмин Парис, първата жена, завършила ултра издръжливите маратони Баркли, ще започне елитното състезание за жени в 9.25 сутринта.

Дейм Кели Холмс, която спечели два златни медала на Олимпийските игри в Атина през 2004 г., ще стартира елитното състезание за мъже и масовото събитие в 10 сутринта.

Сред бегачите ще има 20 депутати и връстници, най-много в историята на събитието, включително канцлера Джереми Хънт.

Изображение: Ръс Кук

„Най-трудният маниак“ Ръс Кук, който завърши бягането по цялата дължина на Африка на 7 април, също ще вземе участие.

Маратонът за 2023 г., най-голямото годишно еднодневно събитие за набиране на средства в света, събра £63 милиона за хиляди благотворителни организации.

Източник: skynews.com