Сърдечен удар при дузпи за Уелс, когато Полша спечели място на Евро 2024
Breaking News | 2024-03-26 | 01:03:04

Уелс претърпя сърдечен удар при първото си изпълнение на дузпи, когато Полша си осигури място на Евро 2024 след 120 минути без гол.

Точните удари бяха необходими в една напрегната вечер, в която удар с глава на Бен Дейвис беше отменен през първото полувреме поради засада, но шансовете бяха оскъдни в този финал на плейофа.

Уелс беше намален до 10 на финала секунди, когато Крис Мефам беше изгонен за втори жълт картон, а стадионът на Кардиф Сити затаи дъх след импровизирано изпълнение на националния химн.

Полша реализира пет перфектни дузпи с Роберт Левандовски, Себастиан Шимански, Пшемислав Франковски, Никола Залевски и Кшищоф Пьотек успяха срещу Дани Уорд.

Уелс ги изравни като Бен Дейвис, Кийфър Мур – през долната страна на напречната греда – Хари Уилсън и Неко Уилямс отбелязаха.

Но Даниел Джеймс видя, че усилията му бяха изтласкани от Войчех Шчесни, когато Уелс загуби с 5-4 след изпълнение на дузпи и започна бурното празненство на Полша.

Това беше жесток край за домакините, които бяха дали всичко от себе си, за да се класират за трето поредно Европейско първенство.

Уелс бе победил гостите само веднъж – първа среща в квалификациите за Световното първенство през 1974 г. – и претърпя седем поражения в 10 мача, включително шест последователни загуби.

Те също трябваше да анулират заплаха от Левандовски с 35-годишния нападател в богата голова форма за Барселона и стремящ се да добави към рекордните си 82 гола за Полша.

Уелс направи една промяна от победата с 4-1 на Финландия в четвъртък на полуфинала , като Мур замени Дейвид Брукс в предната линия.

Полша остана непроменена от страната, която надмина пет Естония на своя полуфинал във Варшава, но Мати Кеш от Астън Вила липсваше от резервната скамейка, след като повреди подколенно сухожилие.

Полицията на Южен Уелс беше обещала подход на нулева толерантност към всеки, който се опитва да внесе пиротехника на стадион Кардиф Сити след предишното посещение на Полша през септември 2022 г.

Но полският край беше запален с факли, докато двата отбора се събираха за химните преди мача.

Полша се опита да премахне ужилването от трескавата атмосфера, като разочарова Уелс с притежанието на топката.

Карол Свидерски едва не успя да се справи с центриране на Бартош Слиш и Якуб Пиотровски стреля от 25 ярда, докато Полша бързо се нареждаше.

Най-добрите моменти на Уелс бяха от стандартни положения: Дейвис с глава над корнер на Уилсън и Мур дава още един шанс.

Мур също беше близо до това да спечели от удара на Джо Родън от далечно хвърляне на Конър Робъртс, но остана без място до авторската линия.

Уелс си проправи път обратно в надпреварата с наближаването на интервала и държа топката в мрежата в последните моменти на полувремето.

Мур срещна центрирането на Уилямс на далечната греда и Дейвис насочи нокдауна си отвъд Szczesny в гола на Полша.

Флагът на асистент-рефера прекъсна радостта на уелсците и VAR показа, че това е правилно решение с засада на Дейвис с няколко инча.

Уелс успя да направи първия четири минути след подновяването на играта, когато Шчесни превъзходно изби удара на Мур с глава изпод напречната греда.

Изглеждаше, че Полша се колебае, но хладнокръвието беше преоткрито и центрирания започнаха да се въртят в наказателното поле на Уелс с нарастваща редовност.

Якуб Кивиор изчисти напречната греда от шест ярда, а Свидерски изпрати пряк свободен удар на Пьотр Зилински в аут.

Напрежението също беше осезаемо, когато Шчесни удържа ударите с глава на Мур и Мефам и Левандовски почти предотврати продълженията, като стреля точно встрани от 25 ярда.

Пиотровски и Шимански отвориха врати в допълнителни 30 минути, в които Полша доминираше, но Уорд нямаше нито едно спасяване в целия мач.