Селтикс се събират със закъснение, за да тласнат Пейсърс до ръба на елиминацията в плейофите на НБА
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-05-26 | 09:33:19

Бостън Селтикс, подхранвани от 36 точки от Джейсън Тейтъм, изтриха изоставане от 18 точки, за да победят Индиана Пейсърс със 114-111 и да вземат убедителни 3 -0 вода във финалите на Източната конференция на НБА.

Тейтъм добави 10 борби и осем асистенции, Джейлън Браун вкара 24 точки и Селтикс намериха начин да забавят високооктановото нападение на Индиана през второто полувреме, за да грабнат победата в Индианаполис, където ще се опитат да затворят серията в понеделник.

„Игрите на Closeout са най-трудните“, каза Тейтъм след мача в събота, като предупреди, че Селтикс не могат да си позволят да се отпуснат, въпреки факта, че нито един отбор от НБА не е успял да се събере от 0-3 надолу, за да спечели серия от плейофи.

>

Индиана, която беше непобедена в шест предишни домакински мача този постсезон, излезе решена да избегне дупката 0-3 въпреки отсъствието на гарда на звездите Тайрис Халибъртън, който влоши напрежението в лявото подколенно сухожилие, което го притесняваше този сезон в мача 2.

Андрю Нембхард, който пое поста пойнтгард, вкара 32 точки и раздаде девет асистенции, а Паскал Сиакам и Майлс Търнър отбелязаха по 22 за Пейсърс, които увеличиха преднината си до 18 през втората четвърт и отново през третата.

Но игра за три точки от Джру Холидей, който беше фаулиран при спускане при каране и изпълни наказателното хвърляне, изведе Селтикс със 112-111 с 38,9 секунди преди игра.

Това беше първата им преднина от първите моменти на втората четвърт и те успяха да се изправят, като Холидей стигна до решаваща кражба от Нембхард и направи чифт наказателни удара, за да го запечата.

Въпреки отсъствието на Халибъртън, Пейсърс получиха стрелба в нападение и изтриха ранния дефицит от девет точки, експлодирайки през втората четвърт, за да натрупат първата си преднина от 18 точки в надпреварата.

Нембхард вкара 17 точки през втората четвърт и Пейсърс се свързаха с 15 от своите 22 опита за удар, за да надминат Селтикс.

С 21 точки до полувремето Нембхард вече надмина най-високото си ниво в плейофите в кариерата си.

Той проби дълга тройка за по-малко от пет секунди до края на първото полувреме, за да даде преднина на Пейсърс с 69-57 на почивката.

Индиана отново беше нагоре с 18 в средата на третия, но Бостън се отказа от защита и ги нави.

Остава да се види дали Haliburton ще бъде наличен за игра 4 в понеделник.

„Беше решено, че тази вечер не е опция“, каза треньорът на Пейсърс Рик Карлайл преди мача, като каза, че Халибъртън ще бъде преразгледан преди мач 4.

Източник: aljazeera.com