Шампионска купа: Ексетър изостава, за да победи Мюнстър
Breaking News | 2023-12-17 | 18:40:34

Седемнадесет точки от Хенри Слейд доказаха разликата, когато Ексетър победи Мънстър с 32-24, за да регистрира втората си тясна победа в Шампионската купа за толкова седмици.

След като си осигуриха триумф с 19-18 в Тулон миналия уикенд благодарение на превръщането в последния момент от Слейд, те се нуждаеха от забележително рали в неделя, като Мюнстер изглеждаше в контрола, когато водеха с 24-13 след 65 минути.

Дан Фрост, Джак Дън, Рос Винтсънт и Слейд вкараха опитите на Чийфс, като Слейд реализира три и добави две дузпи пред повече от 13 000 в Санди Парк.

Том Ахърн, Калвин Неш, Антоан Фриш и Шейн Дейли вкараха опити на Мюнстер, като Джак Кроули реализира две реализации.

Мюнстер поведе в шеста минута след неистово отваряне, техните нападатели упражняваха продължителен натиск преди превъзходен 30-метров пас от половината схватка Крейг Кейси даде прост удар на Неш.

Домакините скоро отговориха с първия си опит. Пробив на крайния защитник Томи Уайът, добре поддържан от локовете Руси Туима и Дафид Дженкинс, изведе Чийфс в опозиция 22, откъдето Фрост си проправи път.

Реализацията на Слейд изравни страните, така че беше 7-7 в края на една равностойна първа четвърт.

Munster си върна преднината благодарение на бдителна игра на Кроули. Външната половина забеляза липса на покритие на домакините по десния фланг, така че той прехвърли топката напред, за да я вземе Ахърн и да галопира 45 метра до линията.

Слейд намали изоставането с 40-метрова дузпа, но неговата страна незабавно сбърка рестарта и Мюнстер се върна в домакинството 22, където накара Chiefs да плати.

Умната игра между Ахърн, Кейси и Дейли завърши с дълъг пас от Дейли, който осигури на Фриш без съпротива тичам до линията. Кроули реализира и неговата страна имаше заслужена преднина от 19-10 в интервала.

Слейд запази Ексетър в конкуренцията с втората си дузпа четири минути след подновяването на играта, но Мънстър скоро вкара техния опит за бонус точки.

Пробив на Фриш накара Диармуид Барън да се намеси дълбоко в 22-ата точка на домакините, откъдето топката бе върната, за да отбележи Дейли.

Екзитър незабавно отговори, като изпрати петима заместници в опит за активизираха усилията им и в рамките на три минути последваха още две.

Слейд имаше шанс да вкара прости три точки, но Чийфс избраха атакуваща линия и това се оказа грешно решение, тъй като гостите запазиха линията е непокътната.

Въпреки това, Ексетър успяха да запазят натиска и бяха възнаградени, когато заместникът Винтсън се разби под гредовете.

Минута по-късно играта се преобърна, когато Ексетър отбеляза втори. Неш беше в състояние да се справи с неудобно подскачаща топка и тя попадна в ръцете на Дън, който с благодарност я докосна, като реализацията на Слейд даде на домакините преднина от три точки в последните 10 минути.

Екзитър имаха късмета да избегнат жълт картон за предизвикателството на Харви Скинър срещу Кроули, но Слейд пресече подаване на Конър Мъри, преди да пробяга 50 метра, за да си осигури ценни пет точки.