Шон Лонгстаф изравни Нюкасъл срещу Брайтън
Breaking News | 2024-05-11 | 18:58:49

Осмият гол на Шон Лонгстаф за сезона гарантира, че домакинската кампания на Нюкасъл няма да завърши с поражение, тъй като Брайтън излезе от дългото пътуване на север с точка.

Халфът отмени откриването на Джоел Велтман в добавеното време на първото полувреме, за да осигури равенство 1-1, което помрачи надеждите на свраките да се разклатят срещу петия Тотнъм по време на оставащата част от кампанията във Висшата лига.

Не беше повече, отколкото гостите заслужаваха в деня, когато отборът на Еди Хау се бореше за плавността, която им помогна да спечелят пет от предишните си седем мача в лигата срещу съперници, подсилени от победата над Астън Вила през миналия уикенд.

Домакините започнаха по решителен начин пред публика от 51 997 на St James' Park, въпреки че Емил Крафт трябваше да направи важна намеса, след като Хулио Енсисо си проби път покрай Тино Ливраменто с точен завой и центрира отляво.

Енсисо се оказа истинска шепа, докато гостите си проправяха път в мача и с Паскал Грос и Били Гилмор, намиращи се в краката си в средата на терена, хората на Роберто Де Зерби се радваха на добър дял от притежанието на топката и наложиха серия корнери .

Именно от един от тях те взеха преднина в 18-та минута, когато подаването на Грос беше подпомогнато от Дани Уелбек и Велтман прониза от близко разстояние на далечната греда.

Люис Дънк се притече на помощ на Брайтън, когато стигна до центриране от близката греда на Лонгстаф точно пред Дан Бърн, а вратарят Барт Вербрюген трябваше да се спусне доста отдясно, за да вземе удара на Джейкъб Мърфи в 24-та минута, когато домакините отговориха.

Нюкасъл се бореше да играе през добре организирания отбор на Чайките, като Гилмор и Грос работеха упорито пред задните четирима, за да ограничат времето и пространството и ефективно да обезоръжат намиращия се във форма нападател Александър Исак.

Вербрюген по някакъв начин парира точния удар на Бърн с глава от корнер на Антъни Гордън в 34-ата минута, но срещуположният номер Мартин Дубравка изпита облекчение, като видя Уелбек просто да не успя да прибере интелигентното центриране на Енсисо.

Люис Хол стреля плътно. повече от секунди по-късно и Адам Уебстър спря предприемчивия пробег на Бруно Гимараеш в мига, но Енсисо можеше да удвои предимството на гостите три минути преди почивката, само за да пропусне целта с пряк удар с глава от центриране на Симон Адингра.

Вербрюген трябваше да изпълни страхотно спасяване на удара на полувремето, за да откаже Исак, след като Гимараеш избра пробега на нападателя отзад, но нямаше какво да направи, за да попречи на Лонгстаф да изравни в петата минута на добавеното време, когато заби центриране на Елиът Андерсън от шест ярда.

Вербрюген трябваше да избие топката изпод напречната греда, след като резервата Тарик Лампти опита да изчисти центриране на Исак в 58-ата минута, което се насочи към горния ъгъл на неговия собствен гол, но Дубравка трябваше да бъде също толкова нащрек в другия край, за да предотврати отразеното усилие на Енсисо.

Еди Хау пусна Джоелинтън, Харви Барнс и Мигел Алмирон за Лонгстаф, Мърфи и разочарования Исак с 22 минути до края , но Гордън беше този, който смяташе, че е спечелил пет минути преди края само заради опита си да бъде отсъден в засада.