Симон Байлс започва път към Париж в Core Hydration Classic
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-18 | 14:40:38

Олимпиадата в Париж през 2024 г. наближава все повече и за американските гимнастички, включително световната суперзвезда Симон Байлс, Core Hydration Classic в събота представлява първата стъпка към класирането за летните игри.

Забележително е, че трима олимпийски шампиони в многобоя ще участват за първи път в историята, като Габи Дъглас и Суниса Лий – които събраха олимпийски златни медали съответно през 2012 г. и 2021 г. – също се състезават заедно с Байлс на събитието в Хартфорд, Кънектикът.

Последният път, когато трите жени се състезаваха една срещу друга преди осем години на националния шампионат, Байлс излезе начело, Дъглас завърши четвърти, а Лий завърши 10-и при юношите.

Оттогава и тримата постигнаха огромен успех, но всеки се изправи пред свои собствени предизвикателства, добавяйки качество на завръщане към опитите им да се класират за Париж, които започват сериозно в събота.

Въпреки такова талантливо поле, Байлс остава звездната атракция. Тя се оттегли от няколко състезания на Олимпиадата в Токио, след като страдаше от това, което е известно като "twisties" - умствен блок, каращ гимнастичката да изгуби представа за позициите си във въздуха - но сега се стреми да добави към своя брой от седем олимпийски медала в Париж 2024 г.

Байлс спечели бронз на греда в Токио, но взе продължителна почивка от гимнастиката след игрите, преди да се завърне към спорта миналата година.

Малко след завръщането си тя спечели четири златни медала, както и един сребърен, на световното първенство и стана най-титулуваната гимнастичка при мъжете или жените някога, надминавайки рекорда на беларусина Виталий Шербо от общо 33 медала както на Олимпиадата, така и на световните първенства.

Сега Байлс започва квалификационния път към Париж на Core Hydration Classic. Последната възможност да си осигурите място е на националния шампионат през юни, където ще бъдат избрани най-добре представилите се за олимпийските изпитания.

Междувременно трикратната олимпийска златна медалистка Дъглас ще направи едва второто си състезателно участие след Олимпиадата в Рио през 2016 г., 10 месеца след като обяви завръщането си в спорта.

Дъглас осъзна, че й липсва да се състезава, докато гледаше националния шампионат на САЩ през 2022 г., каза тя пред NBC News Now, и реши да поднови тренировките. „Сега не мога да повярвам, че отново съм в този спорт“, добави тя.

Лий също е издържала на дълги участъци далеч от фитнеса след олимпийския си триумф преди три години. Бъбречно заболяване заплашваше да провали кариерата й в гимнастиката, но лечението й позволи да се справи със състоянието и да насочи поглед към Париж.

Примерът, даден от Байлс, се оказа вдъхновяващ за Лий, каза тя пред Ройтерс миналия месец, като й помогна да стане много по-открита в разговорите за психичното си здраве.

Освен Дъглас и Лий, Байлс ще се състезава срещу 13 други медалисти от Олимпиада, Световно първенство и/или Панамерикански игри този уикенд, включително олимпийската шампионка на земя от Токио Джейд Кери и шесткратната медалистка от световно първенство Шилезе Джоунс.

Как да гледате

Байлс ще се състезава във втората сесия на състезанието за възрастни жени в 7-9 ч. ET в събота, 18 май, заедно с други гимнастички, които са се състезавали на олимпийски игри или световни първенства. Първата сесия, от 14-16ч. ET, ще включва всички останали старши гимнастички.

Феновете могат да гледат първата сесия за старша възраст на живо в YouTube канала на USA Gymnastics, преди втората сесия – с участието на Байлс, Дъглас и Лий – да започне по CNBC и Peacock. NBC също така ще излъчи обобщение на шоуто в неделя, 19 май от 14:00 часа. ЕТ.

Източник: cnn.com