Таварес отбелязва победен гол, Лийфс победи Хабс с 3-2
Global News | 2024-03-10 | 05:07:05

МОНРЕАЛ – Джон Таварес вкара победния гол при 6:46 преди края на третия период, когато Торонто Мейпъл Лийфс победи Монреал Канадиенс с 3-2 в събота вечер в Bell Centre.

Макс Доми и Боби Макман също отбелязаха за Торонто (37-19-8), който се върна след загуба с 4-1 от Бостън Бруинс в четвъртък.

Иля Самсонов направи 29 спасявания.

Майк Матисън — с гол и асистенция — и Алекс Нюхук отговориха за Монреал (24-30-10), който загуби четири от последните си пет мача. Юрай Слафковски се включи с две асистенции.

Сам Монтембо спря 24 удара.

Нападателят на Star Maple Leafs Мич Марнър пропусна първия си мач за сезона с контузия в долната част на тялото, получена в четвъртък, принуждавайки старши треньора Шелдън Кийф да размести линиите си.

Защитникът Джоел Едмъндсън — който игра три сезона за Канадиънс от 2020 г. до 2023 г. — и нападателят Конър Деуард направиха своите дебюти в Maple Leaf, след като бяха придобити преди крайния срок за търговия в петък.

Това беше първият мач между двата исторически съперника, откакто Maple Leafs се завърнаха късно, за да победят Canadiens с 6-5 в дузпи, за да открият сезона на 11 октомври в Торонто.

>

Феновете на двата отбора се показаха с пълна сила, със състезаващи се „Go Leafs Go!“ и „Go Habs Go!“ песни през цялата вечер.

Извънредни новини от Канада и целия свят, изпратени на вашия имейл, както се случва.

С по-малко от 2-1 на влизане в третия, Канадиънс изравниха мача 5:05 след края на периода благодарение на мощен гол на Нюхук, чийто удар с китката изби Самсонов от гредата и вкара в далечната му страна.

>

Кленовите листа обаче си върнаха предимството, след като еднократният удар на Джейк Маккейб удари подложката на Монтембо и се отклони от Таварес пред вратата.

Нападателят на Торонто Кале Ярнкрок отне наказание за спъване с три минути наляво, за да изпрати Монреал в силовата игра.

Канадците също изтеглиха вратаря за допълнителен нападател две минути преди края, но не генерираха много въпреки известното продължително време в зоната на Maple Leafs.

След като Ярнкрок напусна наказателното поле, Слафковски направи един добър поглед с еднократен удар, който оцели гредата. Това беше толкова близо, колкото Монреал стигна до форсиране на продължения.

В първия Матесън даде причина на феновете на домакините да се радват рано, като откри резултата 38 секунди след началото на мача с великолепен гол, който взриви покрива Bell Center.

Коул Кофийлд получи кръстосано подаване от Слафковски в пространството от дясната страна на зоната на Торонто, преди търпеливо да постави Матисън, който хвърли бекхенд около лявата подложка на Самсонов за своя девет.

След иначе безпроблемния първи период, който включваше забавяне за смяна на стъклен панел и счупени игри от всяка страна, и двата отбора увеличиха интензитета през втория.

Този път Торонто отбеляза гол в началото на периода, когато Макман погреба изравнителен гол 39 секунди по-късно, след като се възползва от хвърчаща шайба от Арбер Джекай на синята линия и стреля покрай Монтембо.

Джош Андерсън почти си върна преднината на Монреал минути по-късно, но удари своето стреля встрани от гредата.

Двата отбора си размениха дузпи по средата на все по-печелив мач. По време на игра четири на четири, водещият голмайстор в лигата Остън Матюс имаше два последователни удара от вратата, отхвърлени от Монтембо.

Матюс беше задържан извън таблицата с резултати, за да остане с 54 гола в 63 мача този сезон.

Доми даде преднина на Торонто с 1:19 преди края на втория. Jarnkrok пусна пас от защитната зона, който откри, че Domi пробива през неутралната зона. Бившият Хаб победи двама защитници, преди да вкара осмия си гол.

ПРОМЕНИ В СЪСТАВА

Нападателят на Канадиънс Майкъл Пецета изигра първия си мач от 17 февруари (здраво одраскване), заменяйки крилото Джеси Ylonen за двубоя от Original Six.

С Едмъндсън и Дюар, които дебютираха, защитниците Конър Тиминс и Саймън Беноа и нападателят Ноа Грегор останаха за Торонто, както и контузеният Марнър.

Canadiens: Домакин на Columbus Blue Jackets във вторник.

Maple Leafs: Завършете гостуване с три мача в четвъртък срещу Philadelphia Flyers.

Този доклад от The Canadian Press е публикуван за първи път на 9 март 2024 г.