Тен Хаг спасява кариерата на Юнайтед или Сити печели двойно? – Теми за разговори за финала на ФА Къп
Breaking News | 2024-05-23 | 15:18:06

Съботното дерби на Манчестър на Уембли има нещо повече от това да е просто дестинацията на ФА Къп този сезон.

Не само Сити и Юнайтед се борят за местно надмощие, има по-широко значение за финала, независимо коя страна, червена или синя, вдига купата.

Тук разглеждаме какъв е залогът.

Мениджърът на Юнайтед наблюдава най-ниското класиране на клуба във Висшата лига, както и 14 поражения в лигата и първа в историята отрицателна голова разлика, докато поражението на Уембли ще ги остави пред само втори сезон от 1989/90 без европейски футбол.

Новите миноритарни собственици Ineos, водени от сър Джим Ратклиф, сега трябва да решат до каква степен упадъкът на отбора е по вина на ръководството на техния холандски треньор и дали той е правилният човек да управлява каквото и да е структурни промени, които планира да приложи.

С редица високопоставени мениджъри на пазара това лято – сред които трима бивши шефове на Челси Маурисио Почетино, Томас Тухел и Греъм Потър – финалът за купата ще бъде последният шанс на собствениците да научат за характера на отбора под ръководството на Тен Хаг, преди да обсъдят бъдещето му.

Победата за Юнайтед ще означава, че те вземат място в състезанието за Лига Европа, но победа на Сити ще бъде добра новина за двама от техните съперници в лигата.

Шестият Челси може да се класира за вторичния турнир на Европа, ако отборът на Пеп Гуардиола триумфира, докато Нюкасъл, който игра в шампионата Лига през този сезон ще заеме място в Лига на конференциите Европа.

Ако Юнайтед спечели купата, тогава сините ще играят в Лигата на конференциите и отборът на Еди Хау ще пропусне Европа изобщо.

Може да изглежда размито в контекста на требъла, който Сити спечели миналия сезон, но въпреки че може да са пропуснали да запазят европейската си корона, те все още могат да станат първия отбор да спечелят последователни дубли в лигата и купата.

Това може да е втора част от историята през тази кампания, след като те станаха първият отбор в историята на английския футбол, спечелил четири поредни титли в лигата.

Какъвто и да е резултатът, това ще бъде първият път от сезон 1884/85, че финалът се оспорва от едни и същи отбори в последователни сезони, като последната двойка беше Блекбърн и шотландския Куинс Парк, като Роувърс спечели и двата мача.

Той може и да не се изравни със спиращото дъха миналогодишно извличане, но въпреки че пропусна значителна част от сезона от двете страни на Коледа с крак контузия, голмайсторът на Сити е на прага на важен крайъгълен камък, като отбеляза 40 или повече гола във всички състезания в последователни сезони.

За да го направи, той се нуждае от два гола на Уембли, което на свой ред ще отнеме неговият град общо до 92, откакто се присъедини от Борусия Дортмунд преди по-малко от две години.