Толкова за The Choke. Възраждащият се Арсенал унижи Челси с поражение с 5-0, пише ОЛИВЪР ХОЛТ, докато сините изглеждат като половин отбор без Коул Палмър
Daily Mail | 2024-04-24 | 02:21:54

Челси бяха ужасни. Дори когато играха сносно на периоди през първото полувреме, завършването им беше комично лошо. Без Коул Палмър те изглеждаха като половин отбор. Те бяха изиграли осем мача в лигата без загуба преди този мач, но тяхното съживяване, ако изобщо е било такова, беше спряно в северен Лондон.

Това все пак беше за Арсенал. Победата ги издигна на три точки пред Ливърпул на върха на таблицата и на четири пред Сити, въпреки че Сити има два мача в ръка и все още е фаворит за вдигането на четвъртата си поредна титла следващия месец.

Кай Хаверц (вдясно) нямаше проблем да отпразнува първия от двата си гола срещу бившия си клуб

Арсенал се възроди при победата си с 5-0 над Челси, за да отхвърли твърденията, че се задушават

Феновете на домакините бяха в пълен глас, докато гледаха как техният отбор изпраща съобщение в надпреварата за титлата

Микел Артета организира най-голямата победа на Арсенал победа над Челси във вторник вечер

Вашият браузър не поддържа iframes.

Начинът, по който Арсенал играе обаче, начинът на тази победа, фактът, че имат точките на таблото, е доказателство, че те няма да изчезнат това сезон без всемогъща битка. Ако Сити или Ливърпул ще го спечелят, ще трябва да го направят по трудния начин. Натискът отново е върху двата отбора в преследването.

Мнозина смятаха, че Арсенал е спечелил мача в момента, в който листовете с отборите бяха пуснати един час преди началото на мача. Те показаха, както беше широко разпространено, че Палмър отсъства поради болест. Челси започна да става известен като "Коул Палмър ФК" заради неговите отлични постижения. Това беше значителна загуба.

Палмър беше изключителният играч на Челси този сезон след преминаването му от Манчестър Сити миналото лято. Имало е моменти, в които е изглеждал на ниво над съотборниците си. Стигна се дотам, че бихте платили цената на входа, само за да го видите как играе. в съботния полуфинал за ФА Къп срещу Сити или брилянтен проблясък на креативност, винаги има на какво да се възхищаваме, поради което отсъствието му беше основната тема за разговори преди мача. „Без Палмър“ беше тенденция на X.

Ако Челси се опасяваше как ще се справи без Палмър, тези страхове бяха оправдани през първите пет минути. Арсенал организира първата си правилна атака, Райс се движи напред по вътрешния ляв канал и мушна топката на Леандро Тросард. Свиреп удар на Тросар мина право през краката на Джордже Петрович и в мрежата.

Леандро Тросар откри резултата с 10-ия си гол за сезона във Висшата лига

Аксел Дисази (вдясно) беше най-близо до изравняване през първото полувреме за гостите

Бен Уайт  (в средата) направи спокоен завършек, за да удвои предимството на Арсенал

Капитанът на топчиите Мартин Одегаард направи виртуозно представяне в центъра на халфовата линия

Сака отново изглеждаше остър и нетърпелив след скорошното си потапяне в форма и пет минути по-късно Арсенал трябваше да е по-напред. Някакво типично бързо мислене на Odegaard, творческата опорна точка на Арсенал, освободи Кай Хаверц в полето на Челси, но Хаверц се поколеба твърде дълго и докато се опита да подаде на Райс за включване, Челси беше жив за опасността.

Николас Джаксън, който се отличи само с разпуснатостта си срещу Сити на Уембли, имаше късмета да избегне червен картон с предизвикателство, което накара глезена на Такехиро Томиясу да се изкриви, но до средата на полувремето Челси започваше да се налага в мача.

Аксел Дисази се хвърли при един удар от Беноа Бадиашиле, но топката беше твърде далеч пред него и след това, когато Джаксън се откъсна отляво, центрирането му беше неволно отклонено покрай Дейвид Рая от Габриел и домакинската публика въздъхна колективно с облекчение, когато отскочи на безопасно място от външната страна на гредата. .

Шансовете започнаха да идват много бързо. Дисаси почти отрази удар на Тросард покрай Петрович от упор, но топката се отби в гърдите на вратаря, Хаверц видя нисък удар, спасен от сръбския вратар, а в другия край Енцо Фернандес изстреля странично от границата на наказателното поле след Пиледривърът на Марк Кукурела изстреля Бен Уайт.

Играта се люлееше от единия край на другия, докато и двата полузащитника се мъчеха да контролират. Беше неизбежно един приличен шанс да падне на Джаксън преди полувремето и също толкова неизбежно той да го пропусне.

Това дойде две минути преди почивката, когато Конър Галахър, капитанът на Челси, се изви в превъзходно кръстосване от близо до линията. Джаксън излезе пред своя човек на шест ярда, но вместо да хвърли топката с глава, той необяснимо постави ръката си пред лицето си и топката удари комбинация от ръка и лице и падна отпусната на пода. „Трябва да сте по-смели“, каза раздразненият Али Маккойст по TNT Sports.

Одегаард беше близо до най-доброто от себе си и изигра красив обратен пас на Хаверц, което го вкара в гол. Хаверц уреди добре бягането си, но финалът му отново беше слаб и Петрович успя да го отклони зад гърба си от краката си.

Хаверц отбеляза втория си гол с прецизен завършек на гредата, отнемайки броят му в лигата до 11

Уайт вкара случайно пети след брилянтен пас от Одегаард (вляво) за радост на домакинската подкрепа на Емирейтс

Маурисио Почетино наблюдаваше как неговият отбор Челси беше демонтиран на Емирейтс

Сините остават девети в таблицата, след като видяха, че надеждите им за европейска квалификация са попарени

Това беше само моментна отсрочка за страната на Маурисио Почетино. Челси не успя да се справи с късия корнер на Арсенал, позволявайки на Одегард акра пространство да прави магията си в свободното си време. Райс отправи удар към вратата от границата на наказателното поле. Беше блокиран, но рикошетът попадна в Уайт, който го нави с апломб с по-слабия си ляв крак.

Одегаард – кой друг – отново беше доставчикът на десет минути след почивката, когато Арсенал изведе мача недостижим. Неговата търсеща топка дълбоко в собствената му половина освободи Хаверц за надпревара към вратата с Кукурела. Хаверц задържа Кукурела и изстреля експертно над Петрович в покрива на мрежата.

Два гола за пет минути спечелиха мача за отбора на Артета. Те не се нуждаеха от повече помощ от бедния Джаксън, но той все пак им я даде. Когато добрата работа на Нони Мадуеке го освободи на границата на наказателното поле от шест ярда, Джаксън заобиколи страхотно своя човек и след това, с гола на негова милост, плъзна удара си много прецизно в страничната мрежа.

Мачът се превърна в поражение по средата на полувремето, когато Сака нахлу отдясно и мушна топката на Хаверц на 15 ярда. Хаверц докосна и насочи удара си ниско и отляво на Петрович, където ударът се отби в подножието на гредата и се претърколи.

Арсенал направи пет след 70 минути, когато Одегард изби топка напред за белите, а белите я прехвърлиха небрежно от воле над Петрович. Може да е бил замислен като кръст, но на този етап на никой не му пукаше. Поражението се превърна в унижение.