Това беше победа само на име за Ман Юнайтед, докато те се препъват и бъркат като пияни в тъмното във финала за ФА Къп, пише IAN LADYMAN
Daily Mail | 2024-04-22 | 02:10:24

The славата и честта тук, на Уембли, отиват за Купата на Англия – изритана по коридорите от властта още веднъж този месец – и наистина за великолепния, вдъхващ страхопочитание Ковънтри Сити.

Пауза и аут при 0-3, след като бяха надиграни и доминирани от опонентите си от Висшата лига в продължение на 70 минути, завръщането на Ковънтри, за да отведе този полуфинал в продължения и до дузпи, беше може би най-великото и най-забележителното Уембли някога е виждал. Вече почти 25 години пиша за футбола на тези страници. Виждал ли съм нещо подобно? Не съм много сигурен, че имам.

Расмус Хойлунд вкара решителната дузпа, за да прати Ман Юнайтед във финала на ФА Къп

Човек Юнайтед бяха спестени от срама, след като Виктор Торп изглеждаше, че е отбелязал късен уинър

Торп изглежда даде преднина на Ковънтри с 4-3 само за усилията си да бъде изключен за засада

Вашият браузър не поддържа iframes.

Голове на Елис Симс, отразен удар на Калъм О'Хеър и след това дузпа, отбелязана от великолепния Хаджи Райт в 93-ата минута, направиха отбора на Юнайтед на Ерик тен Хаг некомпетентен , дезориентирана тълпа. От този момент нататък Ковънтри можеше да спечели и наистина в последната минута на продълженията си помислиха, че са го направили.

След като видяха съотборника си Симс удар в долната част на гредата само минути по-рано, Райт проби един последен път отляво в 120-ата минута и центрира ниско, за датчанинът Виктор Торп да мушка топката. Най-великият обрат за всички времена беше завършен, или поне така си мислехме. На луксозните седалки близо до ложата на пресата фен на Ковънтри на средна възраст и двамата му малки сина плачеха със сълзи от радост, докато окаяните войници на Юнайтед лежаха на терена.

VAR обаче спаси Юнайтед. Райт беше в засада с около половин инч. Всички вие, които искахте технологии в нашата игра, тази беше за вас. Ето докъде ни отведе търсенето на съвършенство. Твърде късно е да плача за това сега.

Капитанът на Ковънтри Бен Шийф избяга от дузпата си, за да даде шанс на Ман Юнайтед да спечели мача

Андре Онана спаси точния удар на Калъм О'Хеър, за да върне предимството обратно на Червените дяволи

Скот Мактоминей се включи от близко разстояние, за да открие резултата на Уембли в неделя

Хари Магуайър се издигна над защитата на Ковънтри и отбеляза втори гол на Ман Юнайтед

Бруно Фернандеш даде на Юнайтед нещо, което изглеждаше неоспоримо преднина с 3-0 малко преди изтичането на часа

Елис Симс (вдясно) върна един гол за отбора от Чемпиъншип, за да разпали мечтите за възстановяване

И , в крайна сметка толкова близо беше Ковънтри до финал с Манчестър Сити тук следващия месец. Толкова близо беше Ten Hag до крайното унижение. Дали нещастно обреченият мениджър на Юнайтед щеше да оцелее седмицата, ако отборът му беше победен и разграбен тук? Това е съмнително. Новият миноритарен акционер сър Джим Ратклиф беше в ложата на директорите, току-що след като е участвал в Лондонския маратон, и сигурно му се е искало да не е останал на масата за масаж. Това трябва да е деморализиращо и наистина поучително за гледане.

Както и да е, Юнайтед оцеля и дори успя да устои на катастрофално начало на дузпата като бразилеца Каземиро изстреля безнадеждно заблуден Паненка право към вратаря на Ковънтри Брадли Колинс. След това Ковънтри отбеляза първите си два гола чрез Райт и Торп, за да остави привържениците в края на Юнайтед парализирани и неми. До този етап много от тях изглеждаха почти незаинтересовани. Месеци и години на непрекъснато намаляване на стандартите и очакванията могат да ви причинят това, но все пак беше забележително нещо да станете свидетел.

О'Хеър и след това кап. Бен Шийф се провали за отбора на Чемпиъншип – първият ритник бе спасен от Андре Онана, а вторият прехвърли – и това се оказа решаващо. Диого Далот, Кристиан Ериксен, Бруно Фернандеш и след това Хойлунд отбелязаха, за да пратят Юнайтед на финала и това зашеметяващо парче спортен театър приключи.

Ковънтри, разбира се , беше работил толкова усилено, за да стигне изобщо до тук. Не само този сезон, но и в годините на борба, които дойдоха преди него. Нагоре през пирамидата, като през цялото време се люшкаха на финансовия ръб, понякога играейки домакински мачове на стадиони, които не бяха техни.

Феновете на Ковънтри бяха в пълен глас през по-голямата част от мача и получиха повод за празнуване след удара на Симс

Своенравният опит на Калъм О'Хеър се отклони от гърба на защитник на Юнайтед и прехвърли Андре Онана във вратата на Червените дяволи

Хаджи Райт спокойно изпълни дузпата си от 95-та минута след Онана, за да изравни нивото на Ковънтри

Босът на Ковънтри Марк Робинс беше най-готиният човек в сградата по време на скока на отбора си

За известно време изглеждаше, че Робинс и неговите играчи ще си тръгнат оттук, без да са оставили дори отпечатък върху играта. Първото полувреме беше крайно едностранчиво. Скот Мактоминей отбеляза центриране от Далот в 23-ата минута, преди Магуайър да засече с глава корнер секунди преди полувремето. Ковънтри не успя да постигне нито един забележителен удар и въпреки че преминаването от петима защитници на четирима на полувремето им помогна да се закрепят териториално през втория период, Юнайтед се откъсна и отбеляза гол чрез отразен удар на Фернандес от близко разстояние в 59-ата минута.

Дълги периоди от време Робинс носеше вид на вечно разочарование в техническата област. Това изглеждаше предопределено да бъде неизползвана възможност, битка, която никога не е водила истински. Но след това се промени. Някак си и доста невероятно се промени.

За 22 минути – от 71-ва до 93-та минута – Ковънтри превърнаха следобеда си от тихо приемане на малоценността в следобед на омагьосващ величие. Докато Ковънтри беше пропит с малко надежда – и при загуба от 3-1 това беше всичко – Юнайтед изпадна в паника и почти се разпадна на парчета.

Ерик тен Хаг и неговата страна останаха зашеметен от забележителното възстановяване на Ковънтри на Уембли

Сър Джим Ратклиф (вдясно) се върна от Лондонския маратон, за да се присъедини към мажоритарния собственик Аврам Глейзър (вляво) на Уембли за мача

Виктор Торп смяташе, че е донесъл победител на Ковънтри в края на продълженията, но голът не беше зачетен поради засада при натрупването

Онана (вдясно) спаси една от дузпите на Ковънтри, преди да види друга да лети високо над гредата му

От този момент нататък Ковънтри беше по-добрият отбор. О'Хеър вкара втори гол на Ковънтри от 25 ярда благодарение на голямо отклонение на Аарон Уан-Бисака и след това, точно когато Юнайтед изглеждаше, че са отстранили заплахата, центриране на далечната греда от Луис Бинкс удари Уан-Бисака по ръката и мизерен четвърт час за защитника на Юнайтед беше завършен, когато Райт заби дузпата.

Юнайтед изглеждаше като отбор от Чемпиъншип. Без форма, без хладнокръвие, без лидери, които да им помогнат да наложат отдавна изгубен авторитет. Някак си оцеляха в продълженията. Фернандеш удари гредата в четвъртата минута на добавената част, но това беше рядка заплаха. Ковънтри имаше повече енергия, повече свобода. Райт отправи удар над вратата и встрани и след това накара Симс да отбие удара си в същата напречна греда, затруднена от Фернандес 15 минути по-рано.

Разликите, с които Голът на Торп в последната минута беше изключен като малък и феновете на Ковънтри никога няма да го забравят. Всички те ценят Кийт Хоучен и неговия скок с глава от финала през 1987 г., но сега това може да е най-скандалният момент на клуба на Уембли. Поне един, за който да спорим. Що се отнася до останалите от нас, ние напуснахме националния стадион, признавайки дълга си на благодарност към Робинс и неговите войски за доза небесносин адреналин във вените на ФА Къп, точно когато имаше най-голяма нужда от него.