Транссексуален гимназиален бегач във Вашингтон спечели щатската титла в бягането на 400 метра за момичета
Снимка: foxnews.com
Fox News | 2024-05-26 | 02:50:33

Вероника Гарсия, транссексуален бегач в гимназията във Вашингтон, се състезава в бягането на 400 метра за момичета в събота.

Гарсия спечели състезанието и стана държавна шампионка на Вашингтон за момичета на 400 метра.

Гарсия пробяга състезанието за 55,75 секунди, което беше с една секунда по-добро от времето на завършилия на второ място от 56,75, според таблото на Pacific Northwest Track and Field Officials на пистата.

Бягане с препятствия на състезание по лека атлетика (C. Morgan Engel/NCAA Снимки чрез Getty Images)

Победителите на второ и трето място в съботното състезание изглежда участваха в публикацията -церемония на подиума за състезание.

Съгласно политиката на Вашингтонската асоциация за междуучилищни дейности, всеки спортист ще се състезава в програми, „съвместими с тяхната полова идентичност или най-последователно изразения пол“.

Медицинските или правните изисквания не са посочени. Въпреки това, ако възникнат въпроси относно допустимостта, студентът има право да обжалва, съгласно политиката на WIAA. В щата е въведено законодателство за транссексуални момичета, участващи в спортове за момичета и жени, но не е прието.

Shadows of runners (Bernd Thissen/picture alliance чрез Getty Images)

През 2021 г. публикувано проучване, според което транссексуалните жени запазват предимство пред биологичните жени дори след година на хормонална терапия лечение.

„За олимпийското ниво, елитното ниво, бих казал, че вероятно две години са по-реалистични от една година,“ д-р Тимъти Робъртс, директор на програмата за обучение на юноши по медицина в Children's Mercy Hospital в Канзас Сити, Мисури, каза тогава NBC News. „Средно на една година транс жените все още имат предимство пред цис жените.“

По-рано този месец в Западна Вирджиния им беше забранено да се състезават на писта и полево събитие след протест и отказ да участва в събитие поради включването на транссексуален спортист в срещата.

Райън Морик от Fox News допринесе за този доклад.