Транссексуална бегачка в гимназията в Орегон беше освирквана, след като спечели щатската титла за момичета
New York Post | 2024-05-19 | 20:34:05

Транссексуална бегачка в гимназията беше освирквана, докато беше коронясана като държавна шампионка на 200 метра за момичета в Орегон 6A.

Айдън Галахър от гимназия Макданиел спечели титлата на щата с две десети от секундата. Галахър също беше освиркван, докато пресичаше финалната линия на състезанието.

Галахър имаше и най-доброто време в предварителните серии в събитието.

Второкласникът също избяга най-бързо на 400 метра предварителната подготовка, но загуби финала на 400 метра с 0,15 от секундата.

Срещата се проведе в Юджийн, Орегон, на същия стадион, където се провеждат Шампионатите на САЩ и Олимпийските изпитания.

Галахър предизвика възмущение в социалните медии в сряда, след като се състезава в няколко състезания на полуфиналите на Portland Interscholastic League Championship срещу момичета.

Галахър завърши на първо място в предварителната дисциплина на 400 метра с време 56,14 – с 0,23 секунди по-добро от завършилия на второ място. Галахър завърши втори в предварителното състезание на 200 метра с време 24.49 – около 0.17 по-бавно от финиширалия на първо място.

Тези събития я доведоха до класиране за държавните финали, които се състояха този уикенд.

Асоциацията за училищни дейности в Орегон (OSAA) има политика за транссексуално участие в гимназиален спорт.

„OSAA се стреми да позволи на учениците да участват в спортната програма или програмата за дейности на тяхната последователно отстоявана полова идентичност, като същевременно осигурява справедлива и безопасна среда за всички ученици“, се посочва в политиката.

„Както при Правило 8.2 относно Продължителността на допустимостта/дипломирането, правила като това насърчават хармонията и честната конкуренция между училищата-членки, като поддържат равенство на допустимостта и увеличават броя на учениците, които ще имат възможност да участват в междуучилищни дейности. ”

Освен това правилата на OSAA гласят, че „след като транссексуален ученик е уведомил училището на ученика за своята полова идентичност, ученикът ще бъде последователно третиран като този пол за целите на допустимостта за лека атлетика и дейности, при условие че ако ученикът е опитал навън или участвал в дейност, ученикът не може да участва през същия сезон в отбор от другия пол.“

Това се случва няколко седмици, след като на пет момичета от средното училище в Западна Вирджиния беше забранено да се състезават в състезание по лека атлетика, след като протестираха и отказаха да участват в събитие поради включването на транссексуален спортист в състезанието.

Райън Гайдос от Fox News допринесе за този доклад.