Тулуза се справи с Ексетър и достигна до полуфиналите на Купата на шампионите
Breaking News | 2024-04-14 | 19:40:33

Петкратните шампиони Тулуза си осигуриха място на полуфиналите на Купата на шампионите на Investec, след като се справиха с гостуващия Ексетър Чийфс с резултат от девет опита 64-26 победа на Стад Ърнест Валон.

Френските гиганти бяха накарани да се бият през първото полувреме от край до край, но огромният им европейски опит се оказа твърде много за младата страна на Роб Бакстър, на която беше отказана възможност на изцяло английски полуфинал с Harlequins.

Тръгвайки с непроменен стартов състав от този, който победи Бат в последните 16, Chiefs бяха тези, които започнаха отпред, поемайки преднина в рамките на пет минути, когато Хенри Слейд ги изведе напред с дузпа само на метри от линията за опит на домакините.

Тази ранна преднина обаче продължи само няколко минути, тъй като Тулуза спечели началния резултат на мача, когато пробив по левия фланг от Матис Лебел отвори вратата за Ромен Нтамак да се плъзне за опита, реализиран от Блеър Кингхорн.

Втората дузпа на Слейд остави гостите твърдо в преследването, преди другият им английски национал Итън Рутс върна Чийфс отново в предни позиции, преминавайки с гръмотевица след хитро наказателно движение, за да спечели началния им резултат, към който Слейд успя да добави екстрите.

Кингхорн и Слейд си размениха успешни дузпи всеки един тъй като вождовете продължаваха да държат своите по-известни домакини на разстояние. Но с наближаването на полувремето френската страна беше тази, която си проправи път назад.

Центърът Пита Аки беше архитектът, мощният му удар отблъсна вниманието на Джош Ходж, преди да нахрани топката към бившия нападател на Уаспс Джак Уилис, който си проби път над Харви Скинър за реализирания резултат.

Въпреки че нямаше какво да избирате между страните на обрата, Тулуза беше този, който стреля във втория Период. Играейки с предимство само минути след полувремето, домакините използваха мощния си пакет, за да си пробият път във вражеската територия, плодовете на което позволиха на Кингхорн да намери пътя си за резултата, който също реализира.

По-лошото беше за да последват само няколко мига по-късно, когато Ахки успя да се надпреварва за четвъртия си резултат, центърът получи свободата на терена, докато завърши брилянтен преход обратно към Лебел, който избра своето място между дуото на Chiefs Джак Йендъл и Маркъс Стрийт.

Бързото едно-две от Тулуза накара Чийфс да се объркат, но те бяха разбити от нокаут дубъл, тъй като първият Кингхорн завърши със зашеметяващ обратен ход в десния ъгъл, преди опасният Антоан Дюпон да влезе в удара акт за постигане на гол, заобикаляйки пътя си през белите бели точки за още един реализиран резултат.

За тяхна чест, Chiefs отказаха да останат тихи, като поискаха утешителен резултат, когато младият Зак Уимбуш успя да си пробие път през средата, следвайки пет метра аут.

Това обаче би било рядък акцент във второто полувреме, доминирано от Тулуза, който завърши победата си с опити в последната четвърт на Аки и два на Хуан Круз Малия.