Уилям Байрон печели в изпълнена с катастрофи надпревара, за да вземе първата в кариерата Daytona 500
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-02-20 | 12:50:35

Уилям Байрон стартира 40-ия юбилеен сезон на Hendrick Motorsports с победа в отложеното заради дъжда Daytona 500 в понеделник.

Когато белият флаг се развя, за да сигнализира за началото на последната обиколка, Байрън беше начело малко преди NASCAR да извика предупреждение, когато колата на Рос Частейн се плъзна през тревата на прочутата писта Daytona International Speedway във Флорида.

Освен първата си победа в „Голямата американска надпревара“ след Дейл Ърнхард-младши през 2014 г., Хендрик се наслади и на финал 1-2, като Алекс Боуман остана втори, когато беше отсъдено петото предупреждение за деня.

„Спечелихме ли го? Спечелихме ли го?“ Байрън попита объркано, след като спечели победата поради флага за предупреждение, преди шефът на екипажа Руди Фъгъл да потвърди резултата.

„Е, никой не ми каза. И Руди плачеше по радиото, така че аз си казах: „Пич, надявам се, че плаче по основателна причина“, каза 26-годишният Байрън след състезанието. „Предполагам, че той беше кълбо от емоции там и затова си казах „Наистина ли спечелихме или не?“

Това беше деветата победа на Хендрик в Daytona 500, изравнявайки Петти Ентърпрайзис за най-много в историята на състезанието в същия ден, в който отборът отпразнува 40-ата годишнина от първия си старт от Купата.

Осем обиколки преди края Байрън беше четвърти, когато масивна катастрофа – започнала, когато той беше блъснат от Боуман, след което го накара да удари Брад Кеселовски – включи повече от половината от полето с 40 автомобила и предизвика червен флаг.

Това доведе до забавяне от повече от 15 минути и след подновяването на играта Байрън поведе от Частейн, който моменти по-късно разби Остин Синдрик, давайки победата на родения в Шарлот.

Преди състезанието в понеделник Байрън никога не беше завършвал по-високо от 21-ви в шест старта на Daytona 500. Зад него и Боуман, Кристофър Бел от Joe Gibbs Racing се класира трети, Кори Лайой от Spire Motorsports беше четвърти, а Bubba Wallace от 23XI Racing завърши класацията Топ пет.

Първоначално планирано да се проведе в неделя, състезанието беше отложено с един ден поради проливен дъжд, което също означаваше, че концертът на Pitbull преди състезанието беше отменен. Рап изпълнителят каза, че ще се върне на събитието, за да изнесе концерт през 2025 г.

Имаше 41 смени на водачите между 20 различни пилоти по време на хаотичното състезание, което се провеждаше за 66-и път.

„Иска ми се баща ми да беше тук, той е болен, но това е за него“, каза Байрън, който спечели 11-та победа в кариерата си, в интервюто си след състезанието. „Минахме през толкова много. Седяхме заедно на трибуните и гледахме състезанието. Това е адски готино.”

Източник: cnn.com