Верстапен спечели F1 Гран При на Саудитска Арабия, за да удължи поредицата от победи
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-03-09 | 22:11:33

Макс Верстапен спечели Гран При на Саудитска Арабия от полпозишън, докато Ред Бул продължи доминиращия си старт на сезона във Формула 1 с второ едно-две в толкова състезания .

Мексиканецът Серхио Перес беше вицешампион в събота под прожекторите на Jeddah Corniche, миналогодишният победител взе карирания флаг на 13.643 секунди зад своя съотборник, който е трикратен световен шампион.

За първи път Верстапен, победител в рекордните 19 от 22 състезания миналата година, спечели първите две състезания за сезона.

Шарл Льоклер завърши трети за Ferrari, като взе бонус точка за най-бърза обиколка и спечели първия си подиум за сезона.

Победата беше девета поред за Верстапен, датираща от Япония миналия септември, и 56-та в кариерата на 26-годишния холандски пилот.

Това беше и неговият подиум 100 в кариерата, докато 115-ата победа на Ред Бул ги издигна пред Уилямс на четвърто място в списъка за всички времена.

„Като цяло, фантастичен уикенд за целия екип и за мен. Чувствах се много добре с колата и беше същото в състезанието,” каза Верстапен.

Оливър Беърман от Обединеното кралство, който направи своя дебют във Формула 1 като най-младия новобранец на Ferrari на 18 години и 305 дни, след като испанецът Карлос Сайнц беше отстранен от апендицит, завърши седми и беше избран за Пилот на деня.

„Днес той беше невероятен“, каза Льоклер за своя временен съотборник. „Това е изключително впечатляващо и съм сигурен, че той е изключително горд. Всички са забелязали колко е талантлив и съм сигурен, че е въпрос на време да влезе във Формула 1.”

Оскар Пиастри завърши четвърти за Макларън пред Фернандо Алонсо от Астън Мартин, Джордж Ръсел от Мерцедес и Беърман, с още двама британци, Ландо Норис и седемкратният шампион Люис Хамилтън, заемайки осмо и девето място за Макларън и Мерцедес, с Нико Хюлкенберг взема последната точка за Хаас.

„Една от по-физическите раси“

След деветата си поредна победа Верстапен каза, че това е „едно от по-физическите състезания, трудно“.

Колата за безопасност беше разгърната в седма обиколка, след като Ланс Строл на Aston Martin се удари в стената и след това се блъсна в бариерите на завой 22.

Канадецът се размина невредим, тъй като всички пилоти с изключение на четирима, включително Норис и Хамилтън, се хвърлиха в бокса.

Норис, който по-късно беше освободен от заподозрян прескочен старт извън решетката, поведе, когато новата кола за безопасност на Aston Martin Vantage се завърна в бокса в деветата обиколка, но Верстапен беше отново отпред до 13-ата обиколка и се оттегли.

>

Перес беше наказан от пет секунди за опасно освобождаване от първия си питстоп, а Кевин Магнусен от Haas получи 10-секундно наказание за причиняване на сблъсък с Алекс Албън от Уилямс.

По-късно датчанинът получи още 10-секундно наказание за напускане на пистата и придобиване на предимство, но основната му роля беше да създаде достатъчна разлика зад Хюлкенберг, за да може германецът да влезе в бокса и въпреки това да завърши с ценна точка.

На Пиер Гасли от Alpine беше казано да влезе в бокса и да паркира в първата обиколка поради предполагаем проблем със скоростната кутия, което се превърна в първото оттегляне за сезона, след като всичките 20 болида завършиха откриването в Бахрейн седмица по-рано.

Източник: aljazeera.com