Винисиус младши отбелязва хеттрик през първото полувреме, когато Реал Мадрид доминира над Барселона и спечели Суперкупата на Испания
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-01-15 | 13:40:55

Реал Мадрид спечели своята 13-та Суперкупа на Испания с цялостно разрушаване с 4-1 на големия съперник Барселона в Ел Класико в неделя.

Младата суперзвезда Винисиус Джуниър отбеляза хеттрик през първите 40 минути на мача, за да позволи на Реал да поведе в началото, преди ударът на Родриго през второто полувреме да постави мача в леглото.

Резултатът беше сладко отмъщение за Мадрид, който беше победен с 3-1 от Барселона в изданието на турнира през 2023 г.

„Искахме да спечелим финала“, каза мениджърът на Мадрид Карло Анчелоти след мача. „Заслужавахме да го спечелим. Започнахме добре и се възползвахме от високата линия в началото.

„Винисиус беше в изключителна форма и оттам започна друг мач.“

Това бяха поредни победи срещу съперниците на Лос Бланкос след победата над Атлетико Мадрид на полуфинала на състезанието.

Роберт Левандовски вкара единствения гол на Барса в мача, докато Блауграна се подхлъзна до скромната загуба, която стана още по-болезнена, когато централния защитник Роналд Араухо беше изгонен през второто полувреме.

„Това беше много трудно поражение“, каза треньорът на Барселона Шави след мача. „Но предстои още дълъг сезон и сега трябва да продължим да се борим за трофеите, които остават. Трябва да останем силни. Ще се върнем."

Мадрид не губи време да поведе; Винисиус се хвана за централна топка от английския феномен Джуд Белингам седем минути преди да заобиколи вратаря на Барса Иняки Пеня и да вкара топката в празната врата.

23-годишният бразилец удари прочутото празнуване на Кристиано Роналдо „siu“, след като отбеляза пред препълнена публика на стадион „Крал Сауд Юнивърсити“ – домът на настоящия отбор на Роналдо Ал Насър – в Рияд, Саудитска Арабия.

„Празникът беше за Кристиано, който е моят идол и сега играе тук“, каза Винисиус пред медиите.

Реал удвои предимството си три минути по-късно, когато Винисиус отбеляза втория си гол, плъзгайки се и посреща ниско центриране на Родриго, за да остави Барселона да се обърка.

Блауграна имаше своите шансове, след като изостана, с удар на Феран Торес, който се разби от гредата, преди последващият удар на Левандовски да бъде спасен от вратаря на Мадрид Андрий Лунин.

Торес също беше отказан от Лунин по-късно през полувремето, преди защитаващият шампионската титла да направи пробив в 33-ата минута. Левандовски стреля сладко от воле от границата на наказателното поле, за да направи 2-1 и да върне Барса в мача.

Моментът на надежда обаче се оказа мимолетен, тъй като Винисиус направи своя хеттрик само минути по-късно. Беше решено, че Араухо е дръпнал бразилеца в наказателното поле и Винисиус надлежно реализира последвалия точен удар, за да даде преднина на Реал с 3-1.

Барселона потърси начин да се върне в мача и опита късмета си от далечна дистанция, но усилията на Педри и Ламине Ямал съответно от двете страни на полувремето не успяха да намерят вратата.

След като Барса пусна играчи напред, Реал продължи да заплашва на почивката и вкара четвъртия си гол чрез Родиго след малко повече от час преди мача, като нападателят стреля за първи път покрай Пеня.

Нещата тръгнаха от зле към по-лошо за Барселона, когато Араухо получи втория си жълт картон за нарушение срещу Винисиус, с което действащият шампион на Ла Лига остана до 10 души.

Белингам успя да спаси усилие и един изчисти линията, докато Мадрид преследваше пети, докато резервата Жоао Феликс беше отказан от Лунин в другия край.

Защитата на Реал остана твърда до последния съдийски сигнал и даде на меренге първият трофей за сезона в Рияд.

Фокусът и за двете страни сега се връща обратно към състезанието в лигата. В момента Мадрид е втори в Ла Лига – една точка зад водещия в лигата Жирона с мач по-малко – докато Барселона е четвърти, с осем точки изоставане от изненадващия лидер, но и с един изигран мач по-малко.

Източник: cnn.com