Зашеметяващото завръщане на Южна Корея разбива сърцата на Саудитска Арабия
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-01-30 | 00:14:04

Education City Stadium, Катар – Това беше случай толкова близо, но толкова далеч за хилядите фенове на Саудитска Арабия, чийто отбор падна при дузпата дузпи в техния осминафинален мач срещу Южна Корея и отпаднаха от AFC Asian Cup 2023.

Южна Корея записа четвъртфинална дата с Австралия, тъй като упоритата им игра ги видя като победа с 4-2 след дузпи, след като мачът завърши 1-1 след продължения на стадион Education City във вторник вечер.

Саудитска Арабия доминираше в мача през по-голямата част от редовното време и се радваше на преднина от 1-0 до последните моменти на добавеното време, но в крайна сметка не успя да устои на безмилостните южнокорейски атаки срещу вратата си.

Чо Гуе-Сунг вкара изравнителния гол в деветата минута на добавеното време за радост на няколкостотин южнокорейски фенове сред 42 000 зрители. По-късно той вкара третата дузпа на отбора си, за да ги остави на един удар от знаменита победа за завръщане.

Hwang Hee-chan не направи грешки от място, за да предизвика бурни празненства в корейския лагер.

Атмосферата и подкрепата винаги са били пристрастни в полза на Зелените соколи, чиито привърженици пресякоха единствената сухопътна граница на Катар, за да се усети присъствието им в страната и на стадиона.

Те пяха и танцуваха извън залата преди началото на мача и заеха повечето места в нея, когато мачът течеше.

Първото полувреме завърши без гол, но Саудитска Арабия показа, че ще пренесе мача в Южна Корея.

Едва ли имаше достатъчно време феновете да се настанят по местата си при подновяването на играта, когато Абдула Радиф влезе от пейката, за да вкара гол за Саудитска Арабия. Ако армията от фенове на Зеления сокол беше шумна преди гола, Радиф срина къщата, като премина покрай южнокорейския вратар.

Саудитска Арабия поддържаше темпото на и извън терена през следващия половин час, но след това започна да се изчерпва. Резервите на Южна Корея се възползваха и продължиха да натискат към вратата на Саудитска Арабия.

Топката почти не напусна половината на Саудитска Арабия през последните 10 минути, но подкрепени от шума на своите фенове и героизма на своя вратар, мъжете в зелено някак си се придържаха към слабия си аванс и в добавеното време.

Всеки път, когато корейски играч докоснеше топката, освиркванията бяха толкова силни, че вероятно можеха да се чуят по целия път обратно в Рияд. Феновете на Саудитска Арабия, някои от които вече бяха купили билети за вероятния четвъртфинал и полуфинал на своя отбор, все още не бяха в настроение да се приберат у дома.

Но веднага след като ударът на Чо удари мрежата на Саудитска Арабия, привържениците млъкнаха и се настаниха по местата си. Сякаш знаеха, че най-добрият им шанс е паднал през ръцете им.

„Нашият отбор често доминира в игрите, но след това се изплъзва, защото се изчерпват към края“, каза фенът на Саудитска Арабия Фейсал Ал Муатири пред Al Jazeera след мача.

„Това става все по-позната гледка за нас и новият треньор трябва да направи нещо по въпроса“, каза той, имайки предвид Роберто Манчини.

И двата отбора създадоха положения в продълженията и Саудитска Арабия беше много близо до победата с драматичен гол пред своите привърженици през второто полувреме на продълженията, но това не се случи.

Увереността на южнокорейските фенове нарасна, след като мачът стигна до дузпи.

„Нашият отбор има опита и увереността да прави силни завръщания“, каза фенът на Южна Корея Дарън Лим след победата.

След това тя направи пауза, за да помаха и да каже „лека нощ“ на съкрушените привърженици на Саудитска Арабия, които си проправяха път.

Зелените флакони ще съжаляват за неспособността си да задържат преднината си, докато летят обратно у дома.

И Taegeuk Warriors живеят, за да се бият още един ден, в петък срещу Socceroos.

Източник: aljazeera.com