Защитата на St. John се стяга за категорична победа над Fordham
New York Post | 2023-12-16 | 01:44:33

Пицата ли беше?

Малко след грозната загуба на Сейнт Джон миналата неделя от Бостънския колеж в Barclays Center, множество играчи пристигнаха в дома на Рик Питино, пресичайки доставката на храната му.

Те знаеха, че е разстроен след нестабилното представяне.

„Вместо треньорът да мисли, че играчите са паднали и да мисли, че трябва да ги изградим, те тръгнаха в другата посока“, спомня си Питино.

Треньорът на Залата на славата беше в много по-добро настроение шест дни по-късно.

В това, което беше най-доброто им защитно представяне за сезона, Сейнт Джонс поведе Фордхам тел-към-тел в победа със 77-55 в Гардън в събота следобед.

Един от играчите, които направиха 45-минутното пътуване, за да видят Питино онази вечер, Джоел Сориано, беше в най-добрия си вид срещу бившата си школа.

Сориано, който прекара първите две години в колежа във Фордхам, доминираше и в двата края – отбелязвайки 20 точки, 10 борби, три асистенции и три блокади.

Крис Ледлъм добави 11 точки, Джордан Дингъл направи осем, а Данис Дженкинс отбеляза осем асистенции.

Всичките 12 налични играчи със стипендии получиха ротационни минути в играта за купуване.

Историята обаче беше за защитата на Свети Йоан.

Това задържа Fordham до 25,4 процента стрелба, принуди 21 проигравания и наистина никога не трябваше да се поти, много необходимо представяне преди откриването на Big East в сряда в Carnesecca Arena срещу Xavier.

След загубата на Бостънския колеж, в която Сейнт Джонс допусна 86 точки и загуби преднина от 10 точки през второто полувреме, видимо разочарован Питино нарече усилията в този край „отвратителни“.

Джони (7-3) бяха по-свързани в защита срещу Фордъм.

Те се гмурнаха за отпуснати топки, необходимото допълнително усилие, което понякога липсваше.

Питино разтърси стартовия си състав, заменяйки Дингъл с рядко използваната резерва Шон Конуей, ход, който изглежда се отплати.

Св. Джон със сигурност беше по-добър в защита и пое командването веднага.

Поведе с 8-0 и с 18 малко повече от средата на първото полувреме.

Джони имаха 11 асистенции за първите си 13 отбелязани гола от игра и защитата им беше активна, тормозеща и наистина най-добрата през цялата година.

Св. Джон блокира пет изстрела през първото полувреме, най-важното е преследващ блок в стил Сориано ЛеБрон Джеймс при опит за забивка на Уил Ричардсън.

Това наложи 11 обърквания.

Все пак преднината беше само 11 на почивката, тъй като Сейнт Джонс остана без гол за последните 2:27 от периода. Колкото и да беше силна защитата, тя все пак фалира твърде много.

От 28 точки на Фордхам в първите 20 минути, 13 дойдоха в благотворителната лента.

Рамс стреляха само 28 процента от полето и направиха един от седем опита за 3 точки.

Фордъм загуби само осем в началото на второто полувреме, а Сориано беше на пейката с три фаула.

Джони обаче отговориха, като отбелязаха 12 от следващите 14 точки в мача, за да сложат край на всякакви мисли за разстройство.

Джош Ривера поведе Фордъм (5-6) с 15 точки.

Второкурсникът RJ Луис (шини на пищяла) и Круз Дейвис (лява ръка) останаха аут за Сейнт Джонс.