Звездата от Нотр Дам Хана Идалго пропуска няколко минути от поражението на Sweet 16, докато персоналът се мъчи да премахне пиърсинга на носа
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-30 | 14:50:20

Поставеният под номер 2 Нотр Дам загуби на косъм със 70-65 от номер 3 Орегон Стейт в петък в Sweet 16, тъй като неговата звезда Хана Идалго пропусна повече от четири минути от играта, по време на които персоналът на отбора се бореше да премахне пиърсинга на носа й.

След изиграването на първата четвърт и отбелязването на четири точки, първокурсникът от All-American Guard Хидалго беше извън корта почти половината от втората четвърт, докато персоналът на отбора се мъчеше да премахне пиърсинга на носа й с клещи.

Идалго каза пред ESPN след мача, че един служител е казал, че тя може да носи пиърсинг на носа, ако е покрит, преди друг да каже, че трябва да го премахне, за да играе играта.

„Вкарах два коша и след това трябваше да седя през цялото това време, започнах да ми става студено“, каза тя, добавяйки, че треньорите не могат да извадят пиърсинга и причиняват кръв от носа й. „Мисля, че (длъжностните лица) се тревожеха за грешните неща. Те трябваше да реферират мача.”

В книгата със случаи на NCAA, която съдържа решения за изясняване на тълкуванията на правилата, се посочва, че ако се установи, че играч носи бижу, той трябва да го премахне при първата мъртва топка и не може да се върне, докато не бъде премахнат.

Треньорът на Нотр Дам Ниел Айви каза пред репортери, че Идалго е носил пиърсинг на носа през целия сезон, без да се налага да го маха. CNN се свърза с NCAA за разяснение.

„Предполагам, че това беше акцент в Sweet 16 с бижута“, каза Айви. „Само да знаем предварително. Не можем да го контролираме, така че трябваше да продължим, но спирането на времето никога не е страхотно, когато се опитвате да имате поток.“

Междувременно треньорът на Орегон Стейт Скот Рюк каза пред репортери след мача, че не е чувал за инцидента с пиърсинга на носа, докато не започнаха да му задават въпроси за това.

След като се завърна на корта, Идалго отбеляза 0 за следващите си 11 стрелби и не отбеляза нов гол от игра до четвъртата четвърт.

Независимо от това, тя се наслади на исторически сезон на първокурсниците, завършвайки го с рекордните 160 кражби и 790 точки, третият най-висок сбор в историята на програмата.

Тя допринесе с 10 точки в мача в петък, докато нейната съотборничка Соня Ситрон поведе с 22 точки.

Тимеа Гардинър обаче отбеляза 21 точки, 11 борби и четири асистенции за Орегон Стейт, който следващ излиза на корта срещу Южна Каролина в Елитната осмица.

Източник: cnn.com