Арина Сабаленка печели поредни титли на Australian Open с победа над Zheng Qinwen
Снимка: nbcnews.com
NBC News | 2024-01-27 | 18:30:34

МЕЛБЪРН, Австралия — В съзнанието си Арина Сабаленка не е искала да бъде, по нейните думи, онзи играч, който печели голяма титла и изчезва.

Спечелването на първата й титла от Големия шлем в Австралия преди година даде на Сабаленка увереността, че може да го направи отново. Загубата на финала на Откритото първенство на САЩ миналия септември й даде допълнителна мотивация.

Сабаленка се увери, че не е еднократно чудо, като спечели последователни титли на Откритото първенство на Австралия с 6-3 , победа с 6-2 над Zheng Qinwen в събота в едностранен женски финал, който рязко контрастира с нейната завръщаща се трисетова победа тук над Елена Рибакина миналата година.

„Просто исках да покажа, че мога да бъда последователно там и мога да спечеля още един“, каза тя. „Така че в сравнение с миналата година аз съм напълно различен. В сравнение с Откритото първенство на САЩ, отново съм различен; По-контролирам се и някак не позволявам на останалите неща да ми идват на ум.“

През 2022 г. Сабаленка се бореше толкова зле със подаването си в напрегнати моменти, че се съмняваше, че може да спечели специалност. Сега тя разчита на него, за да разбие опонентите си. Тя не сервира с двойна грешка на финала и не получи точка за пробив.

Не. Втората поставена Сабаленка даде тон с големи, дълбоки форхенди и реализирани сервизи в началото на всеки сет срещу 21-годишната Женг, която дебютира на финал на турнир от Големия шлем.

Пътуването и дестинацията бяха еднакво важни за Сабаленка.

На полуфиналите тя отмъсти за загубата си на финала на US Open от поставената под номер 4 Коко Гауф с победа в два сета. Това последва победи в поредни сетове над победителката от Откритото първенство на Франция през 2021 г. Барбора Крейчикова на четвъртфиналите и Аманда Анисимова в четвъртия кръг.

„Определено съм различен човек и играч и имам повече опит в последните етапи на Големия шлем“, каза Сабаленка, отразявайки последните 13 месеца. „Имаше някои трудни моменти за мен, когато загубих финала на US Open – тази загуба всъщност ме мотивира толкова много да работя още по-усърдно.“

И това, каза тя, й даде повече увереност в себе си игра и повече вяра в себе си.

„Първият винаги е специален, защото чувствам, че е по-емоционален“, каза тя. „За втори път това е просто такова облекчение.“

Само две неща забавиха напредъка на Сабаленка в събота към втората й титла от Големия шлем на сингъл.

В третия гейм от втория сет, когато Zheng сервираше, мачът беше прекъснат, след като активист започна да крещи. Мачът продължи, след като мъжът беше изведен от охраната.

След това, когато сервираше за мача, Сабаленка имаше три шампионски точки при 40-0, но пропусна две с непредизвикани грешки от форхенд и друг с умен дропшот на Zheng.

След като даде шанс на Zheng за точка за пробив, тя отблъсна топката зад себе си с отвращение. Но тя възстанови самообладанието си, за да спечели следващите три точки.

Сабаленка е първата жена след Виктория Азаренка през 2012 и '13, която печели последователни титли на Australian Open, и петата от 2000 г., за да спечели шампионата тук, без да загуби сет - група, която включва Серена Уилямс.

Тя призна заслугата на екипа си за поддръжка, че я поддържаше на пистата и се увери, че се наслаждава на момента. Сабаленка имаше навика да удря шамари и да дава автографи на плешивата глава на фитнес треньора си Джейсън Стейси преди всеки мач в Австралия.

След финала Стейси, облечена с тениска с посланието „ Простотата е ключът към брилянтността”, отпечатан на гърба, държеше трофея на корта, докато Сабаленка се свиваше с отбора си в празнуване на победата.