Канзас Сити Чийфс печелят Супербоул за втора поредна година
Снимка: nbcnews.com
NBC News | 2024-02-12 | 11:00:34

ЛАС ВЕГАС — Канзас Сити Чийфс победиха Сан Франциско 49-ърс, завършвайки трилър в Лас Вегас, който видя няколко смени на водещите позиции през втория половина, преди да завърши само във втората Супербоул, за да отиде в продължения.

Шефовете ще донесат у дома трофея Винс Ломбарди за втора поредна година и за трети път от пет години, след като куотърбекът Патрик Махоумс събра отбора си, който беше доминиран от Сан Франциско в първата половина.

"Каква игра, нали? Можеше да се развие и в двете посоки", каза треньорът на Chiefs Анди Рийд пред репортери. „Чувствам се щастлив, че бях от положителната страна.“

Победата на Chiefs утвърди треньора Рийд и отбора на Махомес като новата династия на NFL.

"Това е малко сюрреалистично", каза Рийд. „Толкова пъти ме питат „Династия ли е?“ Не знам какво е династия. Вие, момчета, имате тезауруса, вие го разберете."

Mahomes беше обявен за MVP.

Мачът започна бавно с доминиране на двете защити и всеки отбор правеше грешки. 49-те започнаха с 10-0 и бяха напред с тъчдаун на полувремето.

В разгара на този бърз старт в Сан Франциско камерите уловиха нещо, което приличаше на гневна конфронтация между Рийд и звездата от тайт енда Травис Келс.

Рийд каза, че изглежда по-зле, защото не е видял Келсе да се приближава към него, така че е бил изваден от равновесие.

„Евтин удар, но всичко е наред“, пошегува се Рийд след мача. „Той наистина идваше: „Просто ме вкарай, аз ще вкарам, ще вкарам. Така че наистина беше това. Аз обичам това."

49ers бяха забавени от множество наранявания.

В началото на мача, защитникът Дре Грийнлоу се подхлъзна, докато тичаше на терена след рекламна пауза и беше изгонен от терена заради съобщена контузия на Ахил.

През третата четвърт, широкият приемник Дийбо Самуел излезе с контузия на подколянното сухожилие, отбелязвайки втората контузия на Деветките тази вечер.

При оставащи около 2½ минути в третия, гардът Джон Фелисиано се присъедини към съотборниците си в синята палатка, което доведе до таймаут заради контузия. В продълженията тайт енда Джордж Китъл за момент напусна терена с контузия в рамото.

49ers дръпнаха напред с гол от 27 ярда на кикъра Джейк Мууди, което даде преднина на Сан Франциско с 22-19 в продължението.

Минути по-късно, пасът за тъчдаун от 3 ярда на Mahomes към Mecole Hardmanended при победа с 25-22 в Канзас Сити.

Победата в неделя имаше подобно настроение до Супербоул 2020, когато Chiefs организираха драматичен митинг, за да шокират Сан Франциско. И трите скорошни победи на Chiefs в Super Bowl дойдоха след загуба от 10 точки.

Загубата бележи още един сърцераздирателен край за 49ers и треньора Кайл Шанахан.

В допълнение към изкашлянето на два резултата води до Chiefs в Super Bowls, 49ers също загубиха преднина от 10 точки пред Лос Анджелис Рамс в мача за титлата на NFC 2022.

„Боли ме най-много за играчите“, каза Шанахан. „Мога Няма да ви казвам колко време отнема да стигнете до тук и колко дълъг е сезонът на NFL, минавайки през януари и чак до февруари. Така че, нашите момчета, мен ме боли най-много.“

Поредният шампион на Super Bowl Chiefs постигна постижение, което не е правено, откакто New England Patriots победиха Carolina Panthers през 2004 г. и Филаделфия Ийгълс през 2005 г. за последователни шампионати.

Super Bowl 58 беше дългоочакван реванш, което накара някои да се чудят дали този мач служи като пророчество за изборите през ноември, по време на които президентът Очаква се Джо Байдън да се изправи срещу бившия президент Доналд Тръмп.

Пророчеството спомена също как поп звездата Тейлър Суифт дебютира с нов албум преди четири години и наскоро обяви, че нов албум ще излезе през април.

Суифт, която направи (приблизително) 13-часовото пътуване от Токио, служи като капитан на аплодисментите на приятеля си Келче.

Все пак Келце не го направи няма да има нощта на кариерата му.

Точно преди края на първото полувреме, Kelce, може би най-добрият тайт енд за всички времена, имаше само едно улавяне за 1 ярд. Но той оживя след полувремето и завърши с 9 уловки за 93 ярда.

Той дойде с една от най-големите игри на OT, като извади 7-ярдов улов на секунда и 7 от Сан Франциско 10. Махоумс намери Хардман при следващата игра, за победата при изхода.

Дейвид К. Ли съобщи от Лас Вегас и Ребека Коен съобщи от Ню Йорк.