Локви и дузпи, докато жените от САЩ победиха Канада в драматичен мач, прогизнал от дъжд, за да стигнат до финала на Златната купа
Снимка: nbcnews.com
NBC News | 2024-03-07 | 13:00:11

Съединените щати победиха Канада в сряда вечерта в мач, който ще бъде запомнен с това, че наводнения терен като героизма на вратарката Алиса Найхер.

Тя спаси три наказателни удара и вкара един от своите в дузпите, за да изпрати звездите на финала на Златната купа на КОНКАКАФ за жени.

Мачът завърши 2-2 след продължения и беше по-забележим заради времето, отколкото заради качеството на играта: Проливен дъжд и явно подгизнал терен затрудниха условията и за двата отбора, като пръскаше вода вода, придружаваща всеки мач.

Подаванията се забавиха до струйка, докато топката си проправи път през басейни със застояла вода на стадиона Snapdragon в Сан Диего.

Много гледащи в Америка и по света коментираха, че в много национални първенства мачът няма да се играе при такива условия. Няколко души в социалните медии се пошегуваха, че е по-близо до водната топка, отколкото до футбола.

Стюарт Холдън, бивш професионален играч в САЩ и Англия, който сега е анализатор на Fox Sports, каза, че ситуацията беше „опасна“ за играчите.

Попитан дали мачът изобщо трябваше да се играе, старши треньорът на САЩ Туила Килгор каза на пресконференция: „Вероятно не. Но тези решения не са мои решения. Ако съдиите вземат тези решения и играта продължи, нашата работа е да разберем как да спечелим.“

И САЩ го направиха в крайна сметка.

САЩ откриха резултата в 20-ата минута, като се възползваха от мокрите условия. Канадска играчка се опита да подаде топката обратно на своя вратар, но топката издържа доста кратко и нападателят на САЩ Джейдин Шоу се нахвърли и вкара, за да направи 1-0.

Условията продължиха да затрудни и двата отбора, но Канада изравни мача с глава в 82-ата минута. САЩ поведе отново в продълженията, само за Нахер, който допусна късна дузпа, която позволи на Канада да стигне до дузпи.

Но Нахер повече от компенсира, за да изпрати САЩ през .

Kilgore каза след мача, че "да можеш да се приспособиш към всякакви условия винаги е част от него и е необходим определен манталитет, за да го направиш." Тя добави: „Направихме това днес и няма да се свеним да празнуваме това, защото не е лесно.“

Сега САЩ ще се появят на финала в неделя срещу Бразилия , който победи Мексико с 3-0 в сряда.