Палмър в дубъла, докато Челси се придържа към победата въпреки късния страх в Лутън
Снимка: theguardian.com
The Guardian | 2023-12-30 | 17:09:05

Джейкъб Стайнбърг на Кенилуърт Роуд@JacobSteinberg събота, 30 декември 2023 г. 09.48 EST Последна промяна на събота, 30 декември 2023 г. 09.52 EST

С 20 минути до края Челси водеше с 3-0 и вървеше към излъскана победа над победения и декласиран Лутън. На този етап никой не можеше да си представи, че Тиаго Силва ще крещи на съотборниците си да се събудят, докато мачът навлизаше в шест минути добавено време и Лутън се втурна напред, изпращаше центриране след центриране във въздуха и беше близо до грабването на най-вероятната точка .

Маурисио Почетино не можеше да повярва. Изключи ли Челси, след като Коул Палмър изтича, за да вкара втория си гол за следобеда? Мислеха ли, че Лутън, който вече беше дал шанс на Арсенал, Ливърпул и Манчестър Сити за парите си на Kenilworth Road, ще легне?

Проблемът да имаш толкова неопитен група играчи е, че им липсва разумът да преценят настроението на играта. Трябваше да е рутинна победа като гост. Почетино трябваше да си тръгне с доказателство, че младата му страна расте, учи се и изгражда ценна инерция след лудото начало на сезона. Драматичният, макар и обречен бек на Лутън, просто остави Почетино с повече въпроси.

Все пак, поне Челси сложи край на поредицата от четири последователни поражения като гост, чудесен дубъл на Палмър и още един за възраждащия се Нони Мадуеке достатъчно, за да запази Лутън в долната тройка. Отборът на Почетино остава на 10-о място, първите четири все още са недостижими и това беше първият път, когато спечелиха последователни мачове в лигата от началото на октомври. Талантът несъмнено се крие в този отбор. Последователността ли е?

За 70 минути това беше стъпка в правилната посока. Челси пое контрола от самото начало и Мадуеке, който започна след отбелязването на гол срещу Кристъл Палас, веднага изглеждаше опасен срещу Алфи Даути отдясно. Томас Камински трябваше да спасява добре, след като пробив на Мадуеке завърши с Конър Галахър, който стреля в краката на вратаря на Лутън.

Финансовото несъответствие започна да се чувства непосилно. Почетино можеше да си позволи да направи четири промени, без наистина да отслаби отбора си. Армандо Броя, желаещ да докаже, че Челси няма нужда да подписва нов нападател през януари, впечатлен от неговата сила и движение. Никълъс Джаксън създаде проблеми отляво.

Рос Баркли, някогашен играч на Челси, изглеждаше стабилен на Лутън с прекрасен обрат срещу Галахър. Подобна увереност обаче не беше за всеки. След 12 минути Палмър, върнат след отстраняване и предпочитан пред Кристофър Нкунку в роля № 10, се завъртя и изпрати Джаксън.

Изглеждаше, че Лутън е оцелял, след като Джаксън пое егоистичното опция, стреляйки по Камински от тесен ъгъл. В тази ера на игра отзад, обаче, понякога има какво да се каже за просто изчистване на вашите линии. Така се оказа, когато Иса Каборе даде топката право на Палмър, който нанесе отровен удар в далечния ъгъл.

Челси бе вкарал първи в мач като гост за първи път време от 2 октомври. Те продължиха да държат Лутън на една ръка разстояние, въпреки че Баркли остана влиятелен, заплашвайки изравнителен гол със свободен удар.

Това се превърна в шоуто на Баркли за известно време. Той никога не се установи в Челси, но отчаяно искаше да бъде доминиращият плеймейкър тук. Един малко ненужен пирует беше много за показ. Челси имаше повече съдържание в атака. Те издържаха кратък период на натиск и поведоха с 2-0 малко преди полувремето.

Всичко се стори твърде лесно, когато Леви Колуил напредна отляво и Мадуеке получи Проходът на Палмър на ръба на зоната. Той изправи Амари Бел и се опита да нанесе навътре, след което изненада защитника на Лутън, като се измести навън, освобождавайки място за удар с десния крак, който се извиси силно в близката греда на Камински.

Лутън отговори с две промени на полувремето, Чиедози Огбене и Тахит Чонг замениха Джейкъб Браун и Каборе. Резервите инжектираха повече спешност и ударът на Чонг направи отваряне за Огбене, само за Силва да направи решаваща блокировка.

Челси остана в контрола, Джордже Петрович командваше, когато дойде извън линията си, за да вземе стандартните фигури на Лутън. Те бяха чисти, когато Джаксън, който ще представлява Сенегал на Купата на Африканските нации, се обърна и изпрати Палмър да отбележи отново.

По някакъв начин Лутън отказа да излъже надолу. Адебайо стреля с глава срещу гредата и бе отменен гол за засада. Баркли най-накрая постигна своя гол, стреляйки с глава от корнер, и настроението се промени. Петрович направи страхотно спасяване от резервата Карлтън Морис.

След три минути до края Огбене отново центрира и Петрович спаси от Даути, само за Адебайо да вкара отбитата топка. Челси с облекчение чуха последния съдийски сигнал.

Източник: theguardian.com