Рекордите по точки падат на Мача на звездите, като Изтокът победи Запада с 211-186
Снимка: nbcnews.com
NBC News | 2024-02-19 | 11:42:20

ИНДИАНАПОЛИС — НБА искаше повече конкуренция. Вместо това получи повече точки — повече от всякога.

И още веднъж Мачът на звездите беше изцяло нападение.

MVP на всички звезди Деймиън Лилард от Милуоки Бъкс отбеляза 39 точки и Източната конференция победи Западната конференция с 211-186 в неделя вечер, като победителите сложиха най-много точки в 73-годишната история на играта. Предишната оценка: 196 от Запада през 2016 г.

„Забавлявахме се“, каза капитанът на Изток Янис Адетокумбо от Бъкс.

Беше вълна от рекорди: Общият брой точки от 397 счупи рекорда от 374, поставен през 2017 г., докато Изтокът направи 42 тройки, за да счупи границата от 35, поставена от отбора на ЛеБрон през 2019 г. Страните комбинираха 193 точки през първото полувреме за да счупи рекорда за всяко полувреме от 191, поставен миналата година, а Изтокът изравни рекорд за всяко полувреме, като отбеляза 104 голове до пауза.

Джейлън Браун от Бостън Селтикс имаше 36, а Тайрийз Халибъртън от родния град Индиана Пейсърс завърши с 32 за Изтока, докато Адетокумбо имаше 23, а Джейсън Тейтъм завърши с 20.

„Да мога да имам такова постижение, това е специално“, Лилард каза.

Може би незабелязано: Карл-Антъни Таунс от Минесота Тимбъруулвс отбеляза 50 точки за Запада само за 28 минути. Шай Гилгеус-Александър от Оклахома Сити Тъндър вкара 31 точки за Запада.

„Ударите от Изтока бяха невероятни“, каза нападателят на Запада Кевин Дюрант. „Трудно е да играеш защита, когато някой стреля от 30, 40 фута над теб.“

Западът също отбеляза много точки: със 186, той беше четвъртият най-много от всички отбор в историята на All-Star. И очевидно най-много загуби в историята.

Сред другите рекорди:

— Изтокът опита 97 тройки; предишният рекорд беше 90 от Team LeBron през 2019 г.

— Отборите взеха общо 66 направени 3s и 168 опити за 3s (предишните рекорди бяха 62 и 167 през 2019 г.).

— Отборите комбинираха 163 отбелязани гола от игра и 289 опита (предишните рекорди бяха 162 през 2017 г. и 286 през 2016 г.).

„Очевидно не беше високо интензивност, изобщо“, каза Халибъртън.

Лилард също влезе в историята. Той защити титлата си при стрелба от 3 точки в събота вечер — след това спечели MVP в неделя вечер. Единственият друг играч, спечелил съботно събитие и MVP на All-Star в същия уикенд, беше Майкъл Джордан през 1988 г., когато спечели състезанието по забивки, както и трофея за MVP.

“Dame направи шоу,” каза Тейтъм, “и аз бях щастлив за него.”

Акцентите бяха отвсякъде. Лилард дръпна от половината корт през третата четвърт – удар. Лука Дончич пробва удар от около 70 фута в края на първото полувреме; удари се близо до горната част на таблото. Таунс дори хвърли алей-уп на Стивън Къри; звездата на Warriors е много повече стрелец, отколкото забивач, така че той просто го заложи вместо това.

Единствената драма в четвъртия беше за рекорда - и наистина, това не беше съмнявам се. Изтокът имаше 160 точки през трите четвърти, като му трябваха само още 37, за да постави отборния рекорд за мача на звездите.

Тройката на Браун с 1:54 оставащи точки проби целта, давайки на Изтока 197 Халибъртън направи удара, който изпрати таблото до границата от 200 точки за първи път в каквато и да е официална история на НБА, свързвайки се от дълбочина с 1:27 в края.

Лилард каза, че Изток искаше рекорда.

„Всички питаха какъв е рекордът“, каза Лилард. „Ние разбрахме и го преследвахме.“

И Лилард го завърши със стил – 44 фута, за да затвори резултата. Той направи 11 тройки през нощта, като официалната дистанция от записаните е 347 фута. Типичният NBA тройка е 24 или 25 фута; Лилард имаше средно 31 1/2 фута в своите 3s неделя вечер.

Дюрант каза, че е гледал Лилард на пейката на Запада, докато седи с Кауай Леонард от Лос Анджелис Клипърс. „Бяхме във възторг“, каза Дюрант.

Защитата не беше задължителна, понякога случайна. Имаше 14 откраднати топки, повечето от които идваха от своенравни подавания. И дори имаше три блокирани изстрела.

Иначе беше тренировка по стрелба. И тонът беше зададен бързо – Халибъртън отбеляза пет тройки в див период от само 1:32 през първата четвърт, помагайки на Изтока да вземе преднина от 53-47 след първите 12 минути.

Комисарят на НБА Адам Силвър и други ръководители на лигата търсеха по-конкурентоспособен Мач на звездите, след като мачът от миналия сезон 184-175 беше широко критикуван - и телевизионните рейтинги паднаха рязко.

Дори Hall of Известният Лари Бърд, почетен в неделя на NBA Legends Brunch, каза, че се надява посланието от лигата да отекне и играчите да приемат Мача на звездите малко по-сериозно.

„Знам какво е това лигата е всичко и аз съм много горд с това,” каза Бърд. „Гордея се с днешните играчи. Харесвам играта, която играят. ... Мисля, че е много важно, когато имате най-добрите играчи в света заедно, трябва да се състезавате и трябва да играете силно и трябва да покажете на феновете колко добри са всъщност.“

Може и да не се състезаваха по начина, по който Бърд искаше — но показаха на феновете много за това колко са добри.

Имаше голяма игра, Атмосфера от типа на финалите — но очевидно нищо близо до усещане за плейоф. Донован Мичъл хвърли 50-футов входящ пас отзад, Бам Адебайо хвърли топка от задната част на Никола Йокич, преди да дриблира в корта и да направи 3, а Девин Букър премина през предварителната игра с шапка назад.

Беше забавно и ЛеБрон Джеймс – в своя 20-и Мач на звездите, разширявайки рекорда си – каза, че има един голям извод.

„Хубавото нещо, което излезе от тази вечер, е нищо от играчите бяха ранени“, каза Джеймс. „Всички излязоха невредими.“

С изключение на таблото, може би.

The 74-ият Мач на звездите на НБА е насрочен за 16 февруари 2025 г. в Chase Center в Сан Франциско, домът на Golden State Warriors. Това ще бъде първият път за мача в Bay Area от 2000 г. насам.