Резултати от Australian Open 2024: Мира Андреева спечели завръщане, Арина Сабаленка и Коко Гауф напредват
Снимка: bbc.com
BBC News | 2024-01-19 | 13:18:35

Тийнейджърката Мира Андреева спаси мачбол, след като направи забележително завръщане в третия сет, за да стигне до четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия.

Рускинята, 16 , някак си победи Даян Пари от Франция с 1-6 6-1 7-6 (10-5), въпреки че губеше с 5-1 в решаващия сет и беше изправена пред мачбол на свой сервис.

Андреева изигра пет поредни гейма и сервира за мача, но Пари се отдръпна, за да форсира тайбрек.

Въпреки това, Андреева доминираше в брейкъра, за да си осигури място в следващия кръг.

Андреева, която прави първото си участие на Australian Open, също достигна до четвъртия кръг на Уимбълдън миналата година .

По-рано Арина Сабаленка продължи категоричната си защита на титлата с 52-минутна победа с 6-0 6-0 над Леся Цуренко.

Втората поставена на Беларус Сабаленка загуби само шест игри в трите си мача в Мелбърн Парк тази година.

"Миналата година Iga [Swiatek] спечели толкова много сетове с 6-0 и една от целите ми е да се опитам да се доближа до нея“, каза Сабаленка.

Коко Гауф също напредна в петък с победа с 6-0 6-2 над Алиша Паркс.

Sinner подчертава титлата с лесна победа

Резултати на живо, резултати и ред на игра

Сигнали: Получавайте тенис новини, изпращани на вашия телефон

'Ще го разпечатам!' - Андреева относно похвалите от Мъри

По време на участие в третия кръг на Откритото първенство на Франция миналата година Андреева каза, че е била вдъхновена от текст на Анди Мъри и шотландеца в социалните мрежи медии след завръщането й срещу Пари.

"Не очаквах той да гледа или да каже нещо изобщо", пошегува се тя в интервю за BBC.

"Когато го видях да коментира и след това да го публикува, ще го разпечатам, ще го сложа в рамка и ще го нося навсякъде с мен!"

На миналогодишното Australian Open Андреева игра на сингъл за момичета като 15-годишна и стигна до финала, преди да загуби от приятелката си и партньорка на двойки Алина Корнеева .

Тя започна 2023 г. като 405-та в света, но я завърши на 47-ма. По-рано тази седмица тя отстрани шестия поставен Онс Джабер за първата си победа срещу играч от топ 10.

„Всички деца и всеки има мечти да стане номер в света и да спечеля много турнири от Големия шлем", каза тя.

"За мен е просто да имам кариера, която всички ще помнят, като Роджър Федерер, като Рафаел Надал.

"Те не играят, но всички все още говорят за тях всеки ден, всяка вечер. Просто искам да бъда играчът, който всички помнят."

Сабаленка продължава да доминира

Сабаленка се радваше на спокоен напредък в Мелбърн досега и също така видя някои от съперниците си да отпадат по-рано.

Първите два мача на Световната номер едно Светек я задържаха на корта повече от пет часа, като полякинята трябваше да се върне от ръба срещу Даниел Колинс във втория кръг.

Третата поставена Елена Рибакина, която Сабаленка победи на миналогодишния финал, беше победена в рекорден тайбрек във втория кръг, докато петата поставена Джесика Пегула също загуби в четвъртък.

За разлика от това, Сабаленка е прекарала малко под три часа на корта и все още предстои да бъде истински тествана.

Тя достигна до полуфиналите и на четирите мейджъра миналата година, но казва, че е в още по-добра форма тази година, като каза в интервюто си на корта, че „Aryna 2024“ ще победи Sabalenka от миналия сезон.

"Мисля, че днешното представяне беше съвършенство", каза тя. „Винаги има какво да подобриш, знаеш.

"Просто не можеш да си доволен от нивото, на което си в момента, така че винаги трябва да поддържаш движете се, продължавайте да се подобрявате."

Тя може да се сблъска с по-трудно изпитание срещу Анисимова, която играе за първи път на голяма специалност, откакто взе седеммесечна почивка за психичното си здраве, и победи бившата номер две в света Паула Бадоса със 7-5 6-4.

Сабаленка потенциално може да срещне Гауф, който я победи на финала в Ню Йорк миналата година, в полуфиналите.

Гауф също все още не е загубил сет на тазгодишния турнир и беше еднакво доминиращ срещу американския сънародник Паркс в петък.

Тя ще се изправи или срещу полякинята Магдалена Фреч, или срещу руската квалификантка Анастасия Захарова, докато Сабаленка ще играе срещу Аманда Анисимова.

Източник: bbc.com