Световно клубно първенство: Кой ще спечели в Саудитска Арабия?
Снимка: euronews.com
Euro News | 2023-12-07 | 19:45:50

Световното клубно първенство започва в Саудитска Арабия на 12 декември.

В света на футбола най-добрите от най-добрите ще се борят за шанса да бъдат короновани като шампиони на Световната клубна купа на FIFA 2023.

Турнирът започва на 12 декември на стадион King Abdullah Sports City Stadium и завършва на същото място на 22 декември 2023 г. Вторият по големина град в Саудитска Арабия, Джеда, ще бъде домакин на отбори от Близкия изток, Северна Америка, Южна Америка, Европа, Океания, Африка и Азия,

* Урава Редс (Япония)

Египетският отбор Ал Ахли ФК затвърди мястото си, след като победи мароканския Уайдад с 3-2 във финала на Шампионската лига на CAF. Окланд Сити от Нова Зеландия се класира отново, осигурявайки рекордната си единадесета титла от OFC Шампионска лига с победа с 4-2 над фиджийския отбор Сува.

Мексиканският Клуб Леон спечели мястото си след първата си победа в турнира КОНКАКАФ, побеждавайки LAFC по-рано тази година. ФК Флуминензе от Бразилия се класира, като излезе победител в напрегнатия финал на Копа Либертадорес срещу своя аржентински съперник Бока Хуниорс.

Европейските шампиони Манчестър Сити си осигуриха класирането, като триумфираха във финала на Шампионската лига на УЕФА 2022/23 срещу Интер Милано и категорична победа в Суперкупата на УЕФА 2022/23 срещу Севиля. Урава Редс от Япония си осигуриха мястото, като победиха саудитския Ал-Хилал в Шампионската лига на АФК. ФК Ал-Итихад от Саудитска Арабия се класира като настоящ шампион на Saudi Pro League, предвид статута на Саудитска Арабия като нация домакин.

След като спечели Висшата лига, ФА Къп на Англия и Шампионската лига, Манчестър Сити е смятан за фаворит за титлата на Световното клубно първенство. Това е дебютът на The Cityzens в турнира и поддръжникът и журналистът Джош Лоулес казва, че спечелването на турнира ще завърши една блестяща година за клуба.

„Когато си аутсайдер, не ти пука за това като много. Но когато си в него, често има промяна в инерцията, когато има залог за трофей. Може и да отидеш и да го спечелиш. Шампионите на Европа са едно нещо. Шампионите на света са специално нещо, което аз Сигурен съм, че феновете на Сити ще се радват да пеят на мачове." Джош обясни.

За Саудитска Арабия Световното клубно първенство ще бъде първият голям футболен турнир в страната на международната сцена и възможност да се положат основите преди домакинството на Световното първенство по футбол през 2024 г. Страната направи значителни стъпки в спорта през последните няколко години, като подписа с няколко звезди, включително Кристиано Роналдо, Карим Бензема и Неймар. Футболният експерт в Близкия изток Бен Джейкъбс смята, че пътуващите фенове ще се забавляват.

Мисля, че да отидеш в Саудитска Арабия, за да гледаш футбол, е различно изживяване за някои фенове. Така че привържениците на Манчестър Сити, подобно на мнозина за Световното първенство в Катар, ще се стремят да изживеят различна култура, много положителна.

„Ние например знаем, че няма алкохол, но мнозина казаха по време на световното първенство в Катар, че това беше нещо, което беше много полезно. Другото нещо е, че мачовете обикновено се провеждат по-късно, дори през зимата. Така че времето няма да е проблем, що се отнася до декември. Но след футбола игри, много фенове отидоха на Souq Waqif, бяха щастливи и имаха преживяване до късно вечерта там. Вместо да отидат на бар преди или след мач, феновете отидоха на Souq, за да се насладят на много космополитно изживяване." — заключи Джейкъбс.

На финала на Световното клубно първенство през 2022 г., който се проведе през февруари, Реал Мадрид победи Ал-Хилал с 5-3 в Мароко. Настоящите шампиони на Испания пропуснаха надпреварата тази година, след като отпаднаха от Шампионската лига от Манчестър Сити.

Предстоящото 20-о издание на шампионата е последният шанс за отбор да спечели турнира в сегашния му вид. Новият формат на облик се разширява от седем на 32 отбора през 2025 г. За страната-домакин Световното клубно първенство през 2023 г. е възможност да покаже на света, че Саудитска Арабия е готова да се състезава на световната сцена и техните представители, Ал-Итихад , имат предимството да играят на родна земя.

Източник: euronews.com