Трима африкански бегачи оставиха ли китайски бегач да спечели състезание в Пекин?
Снимка: nytimes.com
New York Times | 2024-04-16 | 18:26:49

След изтощителен час нямаше какво да раздели четиримата бегачи, когато финалната линия наближи. Но тогава един протегна ръка към друг и направи жест, сякаш му махаше напред. Секунди по-късно друг бегач направи същото.

Китайката He Jie след това изпревари останалите, записано предаване на живо от шоуто на Пекинския полумаратон в неделя. Другите трима състезатели — Уили Мнангат и Робърт Кетер от Кения и Деджене Хайлу от Етиопия — се наредиха точно зад него, следвайки го от кратко разстояние, докато той заемаше първо място.

Резултатите от полумаратона сега се разследват от организаторите на състезанието, след като кадри от финала се разпространиха онлайн и накараха мнозина да се запитат дали тримата африкански бегачи умишлено са намалили скоростта.

Той зае първо място с време 1 час 3 минути 44 секунди. Mnangat, Keter и Hailu се разделиха за второто място, една секунда по-късно.

Поточното предаване на живо показа, пред останалите от групата, като африканските бегачи от време на време дръпнаха леко напред.

Но това бяха последните моменти от състезанието, когато Мнангат и Кетер се появиха, за да направят знак на Той да бяга пред останалите, което повдигна въпроси. >

Международният фестивал за бягане в Пекин, който организира събитието, заяви в изявление в понеделник вечерта, че е започнал разследване по въпроса в отговор на „въпроси на онлайн коментатори относно състезанието резултати“, без да назовава имената на участващите бегачи. Организаторите са създали „специален екип за разследване“, за да разгледа въпроса, се казва в изявлението. градът, потвърди по телефона във вторник сутринта, че също разследва състезанието.

Той не отговори веднага на искане за коментар чрез Xtep, компания за спортно облекло, за която той е говорителят. Keter и Hailu не можаха да бъдат открити веднага за коментар.

South China Morning Post, че той действа като пейсмейкър - някой, който тича заедно с други спортисти, за да им помогне да поддържат скоростта си, но не е официално състезател - за He. Mnangat не отговори незабавно на искане за коментар чрез неговия агент.

Той, на 25 години, е 77-ият мъжки маратонец в света, според World Athletics. Миналата година той спечели мъжкия маратон на Азиатските игри, а миналия месец постави национален рекорд на Китай, когато завърши маратона Wuxi за 2:06:57.

Това не е първият път, когато бегачи на дълги разстояния в Китай се сблъскват с обвинения в измама, тъй като популярността на бягането на дълги разстояния в страната нарасна.

През 2018 г. 258 участници бяха наказани за измама в полумаратона в Шенжен, като организаторите ги обвиниха, че носят фалшиви номера, наемат измамници и използват преки пътища, според китайските държавни медии.

И през 2019 г. ж. бегачи бяха уловени да карат велосипеди на международния маратон Xuzhou и женския полумаратон Chengdu.

Източник: nytimes.com