Висшата лига може да получи ШЕСТ места в Шампионската лига за следващия сезон, тъй като Уест Хем държи ключа
The Mirror | 2024-03-29 | 03:14:18

До шест клуба от Висшата лига може да вземат участие в Шампионската лига 2024-25, в зависимост от това какво ще се случи от сега до края на сезона.

Сезон 2024-25 ще бъде първият, който включва новия начален етап на Шампионската лига в „швейцарски стил“, с участието на 36 отбора вместо 32-та в надпреварата през този сезон. Разширяването означава, че две лиги ще видят, че пет отбора ще се класират от позицията си в лигата.

Англия е една от лигите, които се борят за това пето място, което отива в националната лига с най-добър коефициент на УЕФА. Към края на февруари Германия и Италия бяха на първа позиция, но пет от шестте английски клуба в последните 16 на своите европейски състезания стигнаха до четвъртфиналите, докато Италия видя и трите си останали отбора от Шампионската лига елиминирани.

Все пак може да има шести английски отбор. Победителите в Лига Европа получават място в Шампионската лига през следващия сезон, а Уест Хем - който в момента е извън топ пет във Висшата лига - остава жив в надпреварата.

Както съобщава The Mail, отборът, завършил шести във Висшата лига, ще бъде награден с футбол в Шампионската лига, ако Уест Хям завърши пети, но спечели Лига Европа. Въпреки това, ако един от първите четири отбора спечели Шампионската лига или Лига Европа, допълнителното място няма да отпадне.

Има да се извърви дълъг път, докато нещо от това стане сериозно съображение, разбира се . Седмият Уест Хем в момента изостава с девет точки от петия Тотнъм, но има шанс да намали разликата, когато отборите се срещнат на стадиона в Лондон на 2 април.

Триумф в Лига Европа за Запада Шунката също е всичко друго, но не и гаранция. Опонентът от четвъртфиналите Байер Леверкузен все още не е вкусил загуба в нито едно състезание този сезон, докато съперникът на "чуковете" от Висшата лига Ливърпул - победил срещу тях във Висшата лига и Карабао Къп този сезон - също може да се окаже пречка.

Виждате ли шест клуба от Висшата лига, завършващи в Шампионската лига? Кажете мнението си в секцията за коментари

Въпреки че не са фаворити за турнира, Уест Хям има едно нещо, което върви в тяхна полза. Те спечелиха Лига на конференциите на Европа миналия сезон с голям брой играчи, които все още са в клуба, и също така достигнаха до полуфиналите на Лига Европа през 2022 г.

„Стигнахме до финала на [Лига на конференциите] миналата година и спечелихме това, годината преди да стигнем до полуфиналите и чувствахме, че трябваше да се справим по-добре. Така че се надяваме тази година да успеем да го направим отново", каза нападателят Михаил Антонио след осминафиналната победа над Фрайбург.

„Много играчи преминават през кариерата си, без да спечелят нищо, и спечелването на Конференцията миналата година ви дава този глад да го направите отново.“

и получавате ежедневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия