Всички 30 грешки във VAR във Висшата лига, разкрити, докато клубовете се подготвят за гласуване
The Mirror | 2024-05-24 | 12:14:09

VAR се оказа гореща тема за разговори във Висшата лига още от въвеждането си.

Но сега може да бъде бракуван, като 20-те отбора от най-високия клас се събират, за да гласуват бъдещето му на среща на 6 юни. Правилата гласят, че всички промени в правилата изискват мнозинство от две трети, което означава, че 14 от 20-те отбора трябва да гласуват в полза на премахването на VAR, за да се случи това.

Вълците вече потвърдиха, че ще гласуват за премахването на система, след като остана все по-разочарован от решенията през току-що изчезналия сезон. Заедно с Вълци; Брайтън, Ливърпул и Нотингам Форест бяха най-засегнатите отбори от решенията на VAR.

Не е известно как ще гласува това трио, но данните от независимия панел за инциденти с ключови мачове (KMI) вече разкриха пълния списък от 30 VAR грешки, направени през този сезон. Тук Mirror Football разглежда всеки един. Ако даден инцидент не е в списъка, панелът казва, че е правилен или не е ясна и очевидна грешка.

1. 14 август: Манчестър Юнайтед 1-0 Уулвърхемптън Уондърърс

В първия мач от сезона VAR беше в заглавията по грешни причини. В шестата минута на добавеното време вратарят на Юнайтед Андре Онана излезе от вратата си, за да поиска центриране, но пропусна топката и скочи право в звездата на Уулвс Саша Калайджич.

Онана хвана Калайджич в лицето със своя ръка, като Червените дяволи водят с 1-0. Реферът Саймън Хупър пренебрегна исканията за дузпа, въпреки че VAR Майкъл Солсбъри провери за точен удар, потвърждавайки обаждането на Хупър.

Това беше категоризирано като грешно решение от KMI, докато прекият мениджър на съдиите във Висшата лига Джон Мос посети съблекалнята на Уулвс и призна, че е станала грешка веднага след последния съдийски сигнал.

2. 19 август: Ливърпул 3-1 AFC Борнемут

Пет дни по-късно Алексис Мак Алистър беше погрешно изгонен при победа над Борнемут. Mac Allister влезе с 50-50 с Ryan Christie и хвана звездата на Борнемут на крака, въпреки че имаше малко сила в борбата.

Но реферът Томас Брамал реши да го изгони. Имаше изненада, когато VAR Paul Tierney дори не поиска от Bramall да прегледа решението на монитора край терена. По-късно червеният картон на Ливърпул беше отменен след обжалване.

3. 2 септември: Манчестър Сити 5-1 Фулъм. Мануел Аканджи изглежда беше в полезрението на вратаря на Фулъм Бернд Лено и му попречи да спаси удара на Аке.

Реферът Майкъл Оливър и VAR Тони Харингтън обаче не се съгласиха и позволиха голът да остане в сила. В крайна сметка Котиджърс щеше да падне до тежка загуба, като шефът Марко Силва напусна бесен и дори нападателят на Сити Ерлинг Хааланд призна, че е взето грешно решение.

„Беше засада“, призна Хааланд в интервю за beIN SPORTS след края на мача. „Чувствам се зле за тях – и аз ще се ядосвам след това. Сигурно е ужасно чувство.“

4. 16 септември: Астън Вила 3-1 Кристъл Палас

На Вила беше отсъдена дузпа за допълнително време при резултат 1-1, когато Оли Уоткинс беше свален от Крис Ричардс. Реферът Дарън Инглънд прегледа решението на монитора край терена, като VAR е дал препоръка то да бъде отменено.

Той прекара пет минути, гледайки монитора, преди да отхвърли съвета на VAR и да потвърди решението за дузпа. Дъглас Луис се преобразува, за да изведе Вила напред, а треньорът на първия отбор на Палас Пади Маккарти остана бесен.

Той каза: „Ако отнема пет минути, за да вземеш решение, това ти казва всичко, което трябва да знаеш. Хората в студиото го помолиха да отиде и да погледне. Каквото и да е видял на монитора, не е променило мнението си.”

5. 18 септември: Нотингам Форест 1-1 Бърнли

Бърнли изглеждаше, че е осигурил първата си победа за сезона, когато Лайл Фостър отбеляза 14 минути оставащи срещу Форест. Но VAR погрешно го отхвърли поради игра с ръка от Сандер Берге при натрупването, а шефът на Кларетс Винсент Компани одобри решението.

„Трябва да свикна“, каза Компани. „В Чемпиъншип, ако е вътре, вътре е. Имам приличен бизнес и треньорски ум, но когато става дума за закони и законност, изключвам. Това не е нещо, което искам да обсъждам твърде много, не мога да го променя сега.“

6/7. 30 септември: Астън Вила 6-1 Брайтън и Хоув Албиън

Имаше две грешни решения в този мач, като и двете бяха срещу Брайтън. Първо, попадението на Оли Уоткинс, за да изведе Вила с два гола напред, бе оставено в сила, въпреки че Николо Заниоло стоеше пред вратаря.

VAR реши, че Заниоло не е засегнал Люк Стийл, решение, което KMI реши като неправилно. Второто грешно решение дойде, когато вторият гол на Уоткинс остана, въпреки че Дъглас Луис фаулира Соли Марч при натрупването.

8. 30 септември: Тотнъм Хотспър 2-1 Ливърпул

Може би най-скандалната грешка на VAR за сезона се върна през септември. При нулев резултат, Луис Диас нахлу, за да изведе Ливърпул напред, въпреки че помощник-реферът вдигна флага си.

Грешка в комуникацията между рефера Саймън Хупър и VAR Дарън Инглънд доведе до грешно потвърждаване на засадата. Шпорите отбелязаха само няколко минути по-късно, като PGMOL призна, че е допусната значителна грешка.

Изявление гласи: „PGMOL признават, че е настъпила значителна човешка грешка по време на първото полувреме на Тотнъм Хотспър срещу Ливърпул. PGMOL ще ще извърши пълен преглед на обстоятелствата, довели до грешката, и незабавно ще се свърже с Ливърпул след края на мача, за да признае грешката."

9. 1 октомври: Нотингам Форест 1-1 Брентфорд

При нулев резултат вратарят на Форест Мат Търнър остави топката да се търкулне през него, позволявайки на Йоане Уиса да го изпревари. Тогава Търнър ритна Уиса в задната част на крака. VAR провери инцидента, но реши, че не е дузпа, за голямо учудване на Брентфорд.

Босът на Bees Томас Франк: „Това е ясна дузпа. Мисля, че за съжаление това е грешка от VAR. За съжаление нашите играчи са твърде честен. Може би трябва да бъдем малко по-мъдри от това, но няма да кажа това на моите играчи, харесвам честни играчи.“

10. 27 октомври: Кристъл Палас 1-2 Тотнъм

Утешителен гол от Джордан Аю в добавеното време бе оставен, когато трябваше да бъде изключен за игра с ръка. Айю свали топката и я вкара от воле късно при поражението на неговия отбор от Спърс.

Но повторенията показаха, че крилото я е хвърлил с ръка, като топката е подрязала ръката му, преди да стреля. VAR провери гола, но погрешно го остави да остане.

11. 28 октомври: Уулвс 2-2 Нюкасъл Юнайтед

Вълците водеха, когато Нюкасъл получи дузпа след предизвикателството на Хуанг Хи-чан срещу Фабиан Шер. Но повторенията показаха, че Шар е ритнал тревата и вече е на път да слезе преди какъвто и да било контакт. Шефът на PGMOL Хауърд Уеб призна, че е допусната грешка.

Той каза: „Смятаме, че това достига прага за ясна и очевидна грешка, въпреки че има контакт. Молим VARs да продължат напред с нашите инструкции да го разгледат.

„Вижте къде са съображенията и ако не им хареса решението на терена, попитайте съдията какво са видели. И ако е значително по-различно от това, което се показва на видеото, препоръчайте преглед, така че реферът да може да дойде на екрана и да го погледне отново за себе си, началната точка, в която VAR смята, че има явна грешка."

12. 29 октомври: Брайтън 1-1 Фулъм

Дъждовен мач беше доминиран от потенциален червен картон, който трябваше да бъде показан на Жоао Палиня лакът Паскал Грос, но VAR Майкъл Солсбъри потвърди решението дори да не се отсъжда фаул.

Но бившият вратар на Нюкасъл Шей Гивън смята, че това е грешен ход. Той каза за Мача на деня: „Мисля, че той е много Късметлия. Определено му е вдигнал ръката в лицето и мисля, че е страхотен късметлия.“ 13/14 -0 Arsenal. .

Първо, Kai Havertz имаше късмета да остане на терена, когато влетя срещу Sean Longstaff. Борбата на играча на Арсенал беше от земята, като шиповете му влязоха в пищяла на Лонгстаф, предизвиквайки свада.

На Хаверц обаче му беше позволено да остане на терена, въпреки проверката на VAR. Бруно Гимараеш също имаше късмета да остане, когато удари с лакът Жоржиньо през второто полувреме.

15. 4 ноември: Шефилд Юнайтед 2-1 Уулвс

Шефилд Юнайтед получи дузпа в 97-ата минута за фаул на Фабио Силва срещу Джордж Балдок. Имаше дълъг преглед на VAR, с повторения, които показаха, че дузпата не трябва да се дава.

VAR обаче не стигна до същото заключение, което позволи на Оли Норууд да разбие победител у дома, много за шефа на Уулвс Гари О' Яростта на Нийл. Той каза: „Това не е дузпа. Говорих с рефера и му казах защо не е дузпа.

„Той казва, че има контакт – подбедрицата на Фабио вероятно е охлузила прасеца на Балдок. Гледал съм го много пъти и има минимален контакт и ако даваме фаулове за това, щеше да има милион фаулове в този футболен мач."

16. 9 декември: Шефилд Юнайтед 1-0 Брентфорд

Франк Ониека от Брентфорд имаше късмета да остане на терена през първото полувреме. Ониека трябваше да бъде изгонен за битка с Винисиус Соуза. Въпреки това съдийският екип погрешно му позволи да остане на терена.

17. 10 декември: Лутън Таун 1-2 Ман Сити

Звездата на Лутън Джейкъб Браун избегна червен картон за влизане срещу Фил Фодън в края на второто полувреме. Браун трябваше да бъде изпратен на ранен преглед, като панелът на KMI реши това като едно от грешните решения на VAR.

18. 23 декември: Ливърпул 1-1 Арсенал

Ливърпул поиска дузпа, когато Мартин Одегаард изглежда бута топката с ръка в наказателното поле. Реферът Крис Кавана настоя, че се е подхлъзнал, като ВАР потвърди решението му. Уеб по-късно призна, че това е било грешно обаждане.

„Играта очаква дузпа в тази ситуация. Бих се съгласил. Съдията на терена разпозна, че Одегаард се е подхлъзнал и видя как ръката му пада към земята. Това не е просто Одегаард случайно да падне върху топката," каза той.

"Той наистина се подхлъзва, ръката му излиза, но той всъщност дърпа ръката си обратно към тялото си, което е, когато топката прави контакт с ръката. Независимо дали е инстинктивно или умишлено, той получава огромно предимство, като връща ръката обратно към топката. Цялата обратна връзка, която получихме след това, беше много ясна, която не доведе до правилния резултат ."

19. 26 декември: Бърнли 0-2 Ливърпул

Дарвин Нунес беше наказан за нарушение срещу Чарли Тейлър от Бърнли преди гол на Коди Гакпо при резултат 0-0. VAR трябваше да се намеси, за да позволи на гола да остане, но не го направи.

20/21. 10 февруари: Лутън 1-3 Шефилд Юнайтед

Две дузпи бяха погрешно отсъдени на Шефилд Юнайтед, което осъди Лутън на загуба. И двете бяха за игра с ръка на Рийс Бърк и Винисиус Соуза, като двете решения бяха разкритикувани от Шей Гивън.

Той каза: „И двете дузпи за мен са малко фарс, ако трябва да съм честен. Гледаш съдията , той е в добра позиция да го види. Мисля, че някой от VAR е малко зает или скучаещ. За мен нито едно от тях не е дузпа.“

22. 10 февруари: Нотингам Форест 2-3 Нюкасъл

При равенство на резултата 2-2, вратарят на Нюкасъл Мартин Дубравка скочи и се сблъска с нападателя на Форест Тайво Авонии в наказателното поле. VAR прегледа инцидента, но реши, че не е допусната ясна и очевидна грешка от рефера Антъни Тейлър.

Шефът на Форест Нуно Еспирито Санто се ядоса: „Виждах го отново и отново, за мен това е чиста дузпа .. Мисля, че Антъни Тейлър може би няма ясна представа за инцидента, защото е отзад, но когато имате възможност за VAR да го проверите, мисля, че е толкова очевидно, затова не разбирам решението ."

23. 17 февруари: Нотингам Форест 2-0 Уест Хям Юнайтед

При воденето на Форест с 1-0 трябваше да им бъде отсъдена дузпа, когато Максуел Корне фаулира Неко Уилямс. Техните искания за дузпа обаче бяха отхвърлени и VAR не отмени решението на терена.

24. 10 март: Брайтън 1-0 Нотингам Форест

С 23 минути оставащи минути звездата на Брайтън Якуб Модер се хвърли срещу Неко Уилямс с предизвикателство на стада. VAR прегледа инцидента, но