Йордания сбъдва мечтите си, за да стигне до първия финал на Купата на Азия
Снимка: aljazeera.com
Aljazeera News | 2024-02-07 | 10:33:19

Стадион „Ахмад бин Али“, Катар – Едно просто послание от треньора на Йордания Хюсеин Амута – „отидете и се забавлявайте“ – помогна за постигането на такъв от най-известните победи за Йордания, докато те изместиха азиатския футболен гигант Южна Корея по пътя си към първия си финал за Купата на Азия.

По един гол на Язан Ал Наймат и Муса Тамари накара Джордан да победи Южна Корея с 2-0 в първия полуфинал на Купата на Азия 2023 на стадион Ахмад бин Али във вторник вечер.

„Нашият треньор ни даде увереността и тактическата дисциплина, от която се нуждаехме, за да се справим с опонентите си“, каза Тамари, който също беше обявен за играч на мача, пред репортери след мача.

Той също така побърза да признае и благодари на хилядите фенове, които бурно подкрепяха неговия отбор срещу могъщия южнокорейски отбор.

„Всички арабски фенове бяха с нас и това направи голяма разлика тази вечер“, каза Тамари.

Наистина, повече от две трети от зрителите в претъпканото заведение скандираха и ръкопляскаха за an-Nashama – „рицарските господа“ – докато те преодоляваха колебливото начало през първото полувреме, за да излязат победители срещу Taegeuk Warriors на края на 90 минути.

Въпреки че прякорът на Джордан може да показва учтивостта като една от чертите на отбора, играчите не обърнаха особено внимание на репутацията на Южна Корея и разликата в класирането им във ФИФА.

Южна Корея е класирана на 23-то място в света и на трето място в континента, в сравнение с 87-ото място на Йордания в света и 13-то в Азия.

„Казах на играчите, че не трябва да уважават противника повече от необходимото“, каза Амута на пресконференцията си след мача.

Мароканският треньор на йорданската страна се опитваше да обясни как играчите му са успели да погледнат отвъд големите имена на южнокорейската страна и просто да се съсредоточат върху задачата.

„След като разбрахме, че те [Южна Корея] имат някои слабости, които можем да използваме, ние се заехме да намерим начини да им вкараме гол“, каза Амута.

И двата гола на Джордан дойдоха през второто полувреме, когато арабската страна излезе от блоковете с всички оръжия след нервно и предпазливо първо полувреме.

Когато Ал Наймат вкара началния гол в 53-ата минута, техните привърженици аплодираха бурно, но скоро се върнаха към желанието на своя отбор.

Красивото завършване на Тамари осем минути по-късно беше просто твърде много за публиката. Те извадиха червените си куфии и невярващо ги размахаха диво над главите си. Децата ръкопляскаха весело, а по-големите фенове бършеха сълзите от радост.

Оттам нататък нямаше връщане назад нито за an-Nashama, нито за техните поддръжници.

Въпреки опитите на Южна Корея да се върне в играта, просто нямаше начин Taegeuk Warriors да преминат покрай йорданската защита.

Сон Хюн-мин използва целия си опит и умения, докато направи няколко бягания от средната линия, но не можа да намери чудотворни голове в последната минута, които бяха накарали неговия отбор да компенсира пропуски в предишните си два мача.

Германският треньор на Южна Корея Юрген Клинсман каза след завръщането си на четвъртфиналите срещу Австралия, че може би неговият отбор трябва да започне всички мачове с гол по-малко, за да може да си проправи път обратно към победата.

Въпреки това, това просто беше твърде голямо искане срещу дисциплиниран и решителен йордански халф и защита.

„Ядосан съм, че загубихме и съм разстроен от резултата“, каза Клинсман след мача, когато го попитаха защо продължава да се усмихва, въпреки че загуби.

Германският победител в Световната купа ще бъде обект на допълнителни разпити, след като отборът се завърне у дома и поднови квалификационната си кампания за Световната купа през 2026 г.

Междувременно треньорът на Йордания Амута каза, че хората му ще трябва да отложат празненствата до финала в събота, където ще играят с победителя от втория полуфинал между носителите и домакините Катар и претендентите Иран.

„Ние ставаме все по-амбициозни с всяка победа и трябва да хванем инициативата, за да спечелим [финала]“, каза той.

По време на съдийския сигнал за края на играта Амута изтича на терена с марокански и йордански знамена, за да отпразнува постижението с играчите си.

Тамари, който може би е най-голямото име от йорданската страна, каза, че победата означава „всичко“ за него и неговите съотборници.

„Мечтаех за този момент, да бъда на финала, преди месец, когато бях с моя клуб във Франция“, каза той с усмивка.

След три дни номер 10 и останалите 10 йордански „джентълмени“ могат да направят една крачка отвъд мечтата си и да си дадат шанс да вдигнат титлата от Купата на Азия за първи път.

Но снощи ан-Нашама и техните фенове пееха и танцуваха навсякъде – от Сук Вакиф в Доха до центъра на Аман.

Източник: aljazeera.com