Байер Леверкузен прави удивително завръщане, за да изкара 49 мача без загуба и да стигне до финал в Лига Европа
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-05-10 | 12:10:52

Забележителният сезон на Байер Леверкузен претърпя още един изключителен обрат в четвъртък, след като късното равенство 2-2 срещу Рома удължи непобедената серия на клуба до 49 мача.

С общата победа с 4-2 Леверкузен стигна до първи европейски финал от 22 години, докато попадението на Йосип Станишич в 97-ата минута гарантира, че наскоро коронованият германски шампион остава непобеден този сезон.

Това означава, че Леверкузен вече надмина рекорда на португалския отбор Бенфика от 1963-65 г. за най-дългата серия без загуба във всички мачове от най-високо ниво от въвеждането на европейските състезания, според УЕФА.

Леверкузен влезе в реванша на BayArena с преднина от два гола, но това предимство беше анулирано, когато Леандро Паредес реализира две дузпи за Рома от двете страни на полувремето.

Домакините доминираха във владението на топката през цялото време, но се бореха да се възползват от няколко добри шанса и едва в 82-ата минута злополучният автогол на Джанлука Манчини предложи надежда за завръщане.

След това в предсмъртните моменти, когато вероятността за равенство бързо намаляваше, Станишич направи брилянтен удар в наказателното поле и вкара топката в мрежата с последния акт на мача, предизвиквайки лудост в разпродадения стадион.

Късните голове се превърнаха в нещо като навик за Леверкузен и това беше 17-ият път този сезон, в който отборът от Бундеслигата отбелязва в 90-та минута или по-късно.

„Да покажем тази личност, тази реакция след втория гол, да продължим напред и след това да се върнем – това означава много за нас“, каза мениджърът Шаби Алонсо след мача.

„Това говори много за отбора, убеждението, което имаме и е страхотно най-накрая да стигнем до финала. Миналата година бяхме много близо, но тази година сме щастливи (да сме) на финала и сега срещу друг италиански отбор.“

Леверкузен ще се изправи срещу Аталанта във финала на Лига Европа на 22 май в Дъблин, Ирландия, и има оставащи четири мача, за да завърши сезона без поражение.

След като вече приключи 31-годишна суша с трофеи, като спечели първа титла в германската лига, Леверкузен все още може да спечели още две сребърни купи този сезон – Лига Европа и Купата на Германия – срещу Атланта и второразредния ФК Кайзерслаутерн.

Постигането на непобедим требъл, докато остава непобеден, със сигурност ще остане едно от най-големите постижения на европейски футболен клуб, а Леверкузен може да стане първият отбор в историята на Бундеслигата, изкарал цял сезон без загуба, ако спечели последните си два мача в лигата срещу VfL Бохум и Аугсбург.

Според УЕФА непобедената серия на шотландския Селтик от 62 мача между 1915 и 1917 г. е абсолютният рекорд за европейски клуб, въпреки че това включва само мачове от местното първенство.

„Това е чисто настръхване“, каза полузащитникът на Леверкузен Гранит Джака след мача в четвъртък. „Мечтаете за такава атмосфера. Мечтаете за такива игри. Като дете искаш да участваш в тези игри и след това, когато изравниш точно преди края и стигнеш до финала, това е невероятно. Определено ще се насладим на тази нощ сега.“

Леверкузен, който спечели 40 мача и девет равенства този сезон, подновява невероятната си кампания като гост срещу Бохум в неделя.

Източник: cnn.com