5 точки за разговор, докато Челси завършва груповата фаза на Шампионска лига със стил, както Пари очукан
The Mirror | 2024-01-30 | 22:12:09

Челси увеличи непобедения си рекорд за групова фаза на Шампионска лига до 12 мача, като голове на Фран Кърби, Миа Фишел, Гуро Райтен и Марен Мйелде дадоха на сините победа с 4-0 над ФК Париж във вторник вечерта.

След като спечели групата в предпоследния си мач от груповата фаза срещу Реал Мадрид, Челси направи девет промени в стартовия състав след победата си с 3-0 над Брайтън през уикенда, като само Ив Перисет и Кърби запазиха местата си. Шефката на ФК Париж Сандрин Субейран също направи девет промени в стартовия си състав.

Кърби изстреля гостите в ранна преднина, като удобно отбеляза с глава центриране на Йелена Чанкович от задната греда. Пари, които се нуждаеха от победа, за да продължат към елиминациите, отговориха ярко, за да попречат на Челси да влезе в желания от тях ритъм.

Парис можеше да се смята за по-опасната страна през първото полувреме, като нападателят Матилд Бурдийо се справяше добре, за да създава проблеми, докато Селина Улд Хосин пропусна невероятен шанс.

Домакините бяха оставени да съжаляват за възможностите, тъй като осем минути преди полувремето Фишел отбеляза с глава още едно добро центриране на Чанкович, за да удвои предимството на Челси.

Темата на първото полувреме за явна разточителност от страна на домакините продължи и през второто, като Джули Дюфур откри още една златна възможност над гредата в рамките на две минути след подновяването на играта. Непреклонното управление на играта на Челси излезе на преден план, като защитникът Кадейша Бюканън имаше особено важна роля за поддържането на играта плавно в полза на сините.

И оставащи 15 минути, кошмарът отзад за Париж бе подхванат от резервата Гуро Рейтен, който вкара третия гол за Челси, за да постави мача твърдо извън домакините. Блясъкът беше добавен, когато Марен Мйелде отбеляза с глава четвъртата за гостите 10 минути преди края. По-долу са темите за разговор от мача във вторник вечерта.

1. Кърби продължава добра форма в лигата в Европа

Последния път Челси стигна до 4-1 на Стамфорд Бридж срещу Париж, въпреки че Сам Кер направи хеттрик вечерта. Без Кер друг ще трябва да се засили. Това е продължаващото съобщение от Хейс. И докато беше обърнато много внимание (с право) на запълването на дупката с размерите на Кер от Лорън Джеймс, Кърби също допринесе за последните успехи на сините.

В последните няколко мача на Челси Кърби беше последователна творческа опорна точка, неуморно падайки дълбоко, за да свърже халфовата линия и предната линия, като същевременно подбуждаше най-добрите заплахи на сините. Английският национал беше подобаващо възнаграден за усилията си с по един гол в последните си две изяви, включително първия й гол в Шампионската лига за сезона.

Кърби беше близо до секундата на Челси, тъй като, след като свърши цялата мръсна работа в натрупването, тя вкара типично хлъзгава топка в Миа Фишел, но стражът на Париж бързо потуши заплахата .

Без Кер клиничното предимство на Челси беше поставено под въпрос. Но в първото полувреме, в което Челси отбеляза само два удара към вратата и два гола, това беше определението за клинично.

2. Чанкович прави впечатляващо завръщане след контузия

28-годишната състезателка пропусна голяма част от сезона поради продължаваща контузия на прасеца, но тя се възползва максимално от първия си старт след завръщането си във вторник, като осигури две прекрасни асистенции за началните голове на Челси.

И двете асистенции пристигнаха от центрирания отляво, като втората беше особено впечатляваща демонстрация на съзнание и контрол на топката, когато Чанкович прескочи Джули Сойер, преди да вкара нисък аут, който Фишел прехвърли с глава през краката на Чиамака Ннадозие . Сръбската националка подписа с Челси миналия сезон, но тя навреме напомни за своята може би подценена класа в Париж.

Действащите шампиони на лигата са изправени пред изтощителен тест за сила в дълбочина, докато се състезават на всички фронтове този сезон. И Чанкович използва времето си във вторник, за да напомни на Хейс и на останалата част от футбола колко дълбока е тази сила.

3. Европейското пътуване на ФК Париж завърши с пропуснати шансове

ФК Париж беше пакетът изненада за Европа този сезон. В своя дебютен сезон в състезанието те можеха с гордост да се похвалят с титлата на гигантски убийци, след като нокаутираха не само миналогодишните полуфиналисти Арсенал в квалификационните етапи през август, но и след това главоломно постижение с изхвърляне на финалистите Волфсбург.

Общо Париж загуби само два от последните си 11 мача от Шампионската лига за жени до вторник, но беше необходима победа срещу Челси, ако искаше да се запази някакъв шанс за прогресиране към фазата на елиминациите.

И след като паднаха с гол в началните 10 минути, домакините си изрязаха планина, за да се изкачат срещу отбор, който е повече от опитен в постигането на победа. Въпреки това Париж остана постоянна заплаха и ще бъде разочарован, че не се справи по-добре със създадените положения.

Париж ФК продължи да търси път за връщане в мача, като Челси постоянно беше уязвим около наказателното поле, но на домакините агонизиращо им липсваше каквото и да било клинично предимство и рядко тестваха Zećira Mušović, в крайна сметка в своя вреда.

4. Бюканън държи Бурдийо в джоба си

Този мач можеше да се развие съвсем различно. Човек трябва само да погледне Арсенал и Волфсбург, които гледат състезанието от комфорта на диваните си, за да разбере това. И докато стоките бяха повече от осигурени от Челси в атакуващия край на терена, Бюканън заслужава значителна похвала за предоставеното защитно представяне, от проницателно позиционно усещане до скоростта, с която тя отговаряше на атаките на Париж до нейното спокойно управление на нападател Матилд Бурдийо.

Партнирайки си с Марен Мйелде, Бюканън последователно потушаваше безмилостните заплахи на Парис. По времето, когато второто полувреме достигна своята половина, коментаторът се почувства длъжен да каже, че докато парижани се наслаждаваха на по-голямата част от притежанието на топката и шансовете, те не са заплашвали наистина. Не точно. Това се свеждаше до Бюканън, чиято сила и мощ бяха до голяма степен ненадминати във всички мачове.

Откакто подписа миналия сезон, канадският национал отдели време, за да се аклиматизира към суровите условия на шампионите на WSL. Но все повече тя се доказва като силно попълнение, което ще бъде необходимо, докато Мили Брайт продължава да се възстановява от контузия.

5. Ерата Хейс-Челси навлиза в 100-дневно обратно броене

Хейс е почти в последните си 100 дни като мениджър на Челси, победна обиколка, която обещава да бъде с епични пропорции. Сините седят на върха в таблицата на Женската Суперлига, докато търсят пета титла в лигата, докато ФА Къп и Конти Къп остават повече от постижими.

Но ще бъде ли това последен танц без тази така желана европейска слава? Пътят до Билбао е дълъг и осеян с предизвикателства. Но има ли по-добро гориво от тръпките на последния шанс? Челси показа признаците на отбор, който е повече от способен да направи това със силно ротиран състав, въпреки че явната липса на качество на Париж в последната третина ще даде на Хейс нежно напомняне, че фазите на елиминациите няма да бъдат толкова прощаващи.

Въпреки това, ноу-хауто в отбора, когато става въпрос за победа, е известно и тествано и е изложено на показ в Париж. Прилагането на тези уроци в Европа се оказа предизвикателство, въпреки че уроците изглеждаха научени сред този отбор, докато добавянето на играчи като Ашли Лоурънс и Сьоке Нюскен, които работиха добре с ветерана Софи Ингъл в халфовата линия, добавя допълнителен опит.

Челси рядко трябваше да излиза от втора предавка в Париж. Този сезон може да е единственият шанс на клуба да претендира за титла в Шампионската лига под ръководството на Ема Хейс. Освен това се чувстват като най-добрите.

5. Рекордното подписване трябва да почака за Европа

За тези, които се надяват да зърнат още веднъж рекордното подписване на Челси, ще трябва да почакат още повече. Рамирес не беше регистрирана за груповите фази на състезанието, но с напредването на сините до четвъртфиналите, тя ще има своя ден, за да докаже своята стойност на една от най-големите сцени на женския футбол.

Да докаже своята стойност ще бъде основна тема през следващите месеци. Рамирес счупи британския рекорд за трансферна сума, тъй като Сините измъкнаха колумбийския нападател от Леванте за сумата, която се смята за 0,450 000 евро (£384 000), плюс до 50 000 евро (£42 600) в добавки.

Ако всички добавки бъдат платени, сделката с Рамирез ще бъде нов световен рекорд, надминавайки трансфера на английския полузащитник Кийра Уолш в Барселона от Манчестър Сити за £400 000 през 2022 г.

Контузията на ACL на звездния нападател Кер беше непредвидено и жалко. Но възможността да се активизира в отсъствието на австралиеца ще бъде привлекателна перспектива за звездата от Световното първенство през 2023 г.

Присъединете се към нашата нова общност на WhatsApp! Щракнете върху тази връзка, за да получите дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашето Известие за поверителност.