Англия 2-2 Белгия: Джуд Белингам спасява равенството в последния издих за Трите лъва, след като Юри Тилеманс двойно заплаши да осъди хората на Гарет Саутгейт на последователни поражения
Daily Mail | 2024-03-26 | 00:40:24

Докато топката клатушкаше около наказателното поле на Белгия, резервата Джеймс Мадисън я овладя близо до голлинията и импровизира хитро извеждащ пас към Джуд Белингам, талисманът на Англия, който дебнеше на десет ярда от него.

Това сега е английският отбор на Белингам. Хлапето е само на 20, но бяга от тази страна. Той изисква отговорност и сега се засили. Той докосна и докато защитниците на Белгия отчаяно се опитваха да драскат в негова посока, Белингам претърколи топката спокойно покрай Мац Селс във вратата на гостите за изравняване в петата минута на добавеното време.

Англия може и да не заслужи изравнителния гол. Всъщност Доди Лукебакио трябваше да направи мача извън обсега на Белгия няколко минути по-рано, но той изтръгна удара му и го изпрати високо и встрани. И така Англия взе това, което получи. Мачът ще повиши морала им, дори ако няма да изтрие по-широките притеснения относно защитата им.

Джуд Белингам вкара в последната минута на добавеното време, за да спечели равенство за Англия

Юри Тилеманс вкара два пъти през първото полувреме, докато се възползва от грешките на Англия

Иван Тоуни реализира дузпа от първото полувреме, за да вкара първия си гол за страната си

Вашият браузър не поддържа iframes.

След като загубиха Джон Стоунс в началото на мача, те често бяха тревожно порести и уязвими отзад. Истината е, че без Стоунс и Хари Магуайър Англия изглежда изложена. Люис Дънк се бори на това ниво и беше отчасти виновен и за двата гола на Белгия, и двата отбелязани от Юри Тилеманс от Астън Вила, който беше най-добрият играч на терена. Джо Гомес имаше гореща нощ срещу Джереми Доку, а Бен Чилуел отчаяно се бори за форма.

Дори ако Боуен, Белингам и Фил Фодън дадоха бегла представа как класата им се движи напред и представянето на Тони го изпревари пред Оли Уоткинс в надпреварата да направи самолета за Германия, Англия ще дори не се доближават до спечелването на турнира, ако не могат да поправят явните си проблеми в отбраната. Разчитането им на Стоунс и Магуайър е голямо безпокойство.

Белгия не е за подценяване, разбира се. Те спечелиха своята квалификационна група, без да загубят игра и въз основа на това доказателство Тилеманс, Лукаку и Доку имат способността да разстроят всяка защита. Но се предполагаше, че Англия вече е надхвърлила Белгия.

Англия бе направила светъл старт. Всъщност те почти добавиха към скорошната тенденция, наложена от Австрия и Германия, за отбелязване на голове в началните секунди. Боуен нахлу отдясно и центрира за Тони, който изви тялото си и закачи топката към вратата от шест ярда, само за да попадне в собствената му ръка.

Но след това Англия – и Манчестър Сити – получиха удар, когато Джон Стоунс се протегна, за да овладее паса и незабавно даде знак на резервната скамейка, че е наранил слабините си. Той продължи няколко минути, преди да бъде заменен от Джо Гомес.

Гледката на Стоунс, който бавно си проправяше път надолу по тунела, беше последното нещо, което Пеп Гуардиола би искал да види. Десният бек на Сити, Кайл Уокър, беше контузен при поражението от Бразилия през уикенда и сега това. Сити играе с Арсенал в неделя, преди да замине за среща с Реал Мадрид в първия мач от четвъртфиналите на Шампионската лига следващия вторник.

Джордан Пикфорд направи рядка грешка през първото полувреме, за да позволи на Тилеманс да дайте преднина на Белгия

Това се случи само минути след като Джон Стоунс накуцука с контузия, докато Англия претърпя кошмарно начало

Люис Дънк след това се подхлъзна влезе ненужно и позволи на Ромелу Лукаку да центрира на Тилеманс, за да върне Белгия напред през първото полувреме

Англия все още се приспособяваше към напускането на Стоунс, когато допусна комично катастрофален начален гол в 11-та минута. Пикфорд не бърза да изчисти топката, но когато се опита да я подаде на Джуд Белингам, тя беше лесно пресечена от Амаду Онана.

Онана пусна топката на Тилеманс и когато и Пикфорд, и Луис Дънк се втурнаха да се опитат да покрият дясната страна на вратата на Англия, Тилеманс просто я погали в противоположния ъгъл. Англия изглеждаше уязвима отзад срещу Бразилия, но това беше като скица на Лоръл и Харди.

Саутгейт призова за спокойствие от аутлинията. „Успокойте се, успокойте се“, каза той на играчите си. И Англия отвърна на удара в рамките на шест минути със следващата си атака. Белингам пусна идеално претеглен пас в рамките на Ян Вертонген към Тони и когато Тони се затича към него, Вертонген го повали.

Вертонген пледира своята невинност, разбира се , но без резултат. Една от многото причини Тони да е привлекателен избор за отбора на Саутгейт е неговият опит от място. Той бе отбелязал 29 пъти от 31 опита преди този мач, така че имаше смисъл да се засили.

Той не се отклони от обичайната си рутина. Той направи една бавна крачка напред, за да отправи топката, очите му бяха приковани към белгийския вратар Мац Селс. Той изчака Селс да се ангажира, движейки се леко вляво, преди да удари топката вдясно на вратаря. Сега беше 30 от 32 и Тони отбеляза първия си международен гол.

Това беше вълнуващо отворен мач. Скоро Белгия отново беше в атака. Тилеманс се обърна красиво от Белингам в централния кръг и пусна топката в пътя на Джереми Доку, който обърна Гомес отвътре навън, преди да насочи удара си към ъгъла и да спаси чудесно Пикфорд.

Коби Майну впечатли при първия си старт за Англия и получи топлата прегръдка от Гарет Саутгейт, когато беше заменен през второто полувреме

Англия настоя за изравняване през второто половина, с Джарод Боуен, който изглеждаше оживен

Няколко минути след това Боуен, който играеше превъзходно отдясно, атакувайки с темпо и целенасоченост, реши, че е вкара и първия си гол за Англия, когато вкара гол с глава срещу вратата на Дънк. Усилието му бе отхвърлено от VAR.

Имаше хаотично усещане в мача. Ако мачът срещу Бразилия в събота се чувстваше равен, това имаше маниакален ръб. Така че, когато Селс се опита да изиграе топката късо към Онана, Майну го изгони светкавично, топката премина към Белингам и точно когато изглеждаше, че талантливият халф на Англия трябва да отбележи, той вдигна удара си над Селс и също над гредата.

Играта не предлагаше почивка. Десет минути преди полувремето Тилеманс намери място в белгийската половина и отправи хубав пас отдясно, който Ромелу Лукаку гони. Лукаку, все още играч на Челси, но под наем в Рома, изглеждаше така, сякаш ще бъде победен от Дънк, но опитът на Дънк да се бори беше слаб и Лукаку спечели топката.

Lukaku погледна нагоре и видя Tielemans да препуска към задната греда. Той изви топката над Гомес с външната част на левия си крак, така че тя попадна идеално на пътя на Тилеманс и халфът на Астън Вила се хвърли с пълна дължина, за да я насочи към вратата. Това беше красиво измислен гол.

Белингам беше разочарован, тъй като пропусна няколко големи положения и в двете полувремена

Но най-накрая успя точно в 95-ата минута, за да гарантира, че Англия няма да загуби отново

Беше и по-шокираща защита от Англия. Дънк се бори на това ниво и поне отчасти беше виновен и за двата гола на Белгия през първото полувреме. Тези, които осъждат Саутгейт за предпазливост, когато защитава защитата на Англия с двама опорни полузащитници, може би започват да осъзнават защо го прави.

Селс спаси добре от Тоуни в началото на второто полувреме и след това, десет минути след почивката, Гомес вкара топка в наказателното поле и Белингам се издигна, за да я посрещне непокрита на десет ярда. Скокът му беше величествен, но той не засече удара си с глава и той се търкулна отпуснато широко. Белингам се втренчи в земята с отвращение.

Англия натискаше и натискаше за изравняване, а Фодън стреля встрани след още добра игра на Боуен, но това изглеждаше пробивът нямаше да дойде. Тогава Лукебакио пропиля шанса си и Мадисън и Белингам се активизираха. Дори и най-дългите дни ще свършат.