Англия победи Франция и спечели турнира от Големия шлем на шестте нации за жени
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-04-27 | 20:36:18

Англия завърши трети пореден турнир от Големия шлем за жени от шестте нации, когато победи Франция в заключителния мач на шампионата с 42-21 в Бордо в събота.

Това беше 28-ата поредна победа на Англия в надпреварата и общо петата им поредна титла.

Франция, последната нация освен Англия, спечелила надпреварата, влезе в мача също с четири победи, изоставайки от Англия с една бонус точка .

Англия скочи в ранна преднина от 14 точки в решаващия за титлата пред разпродадена публика от 28 000 в Бордо.

Реквизитът на Англия Мод Мюър се разби след четири минути, а номер 8 Алекс Матюс се измъкна над след 11 минути.

Франция отвърна на удара, когато центърът Габриел Верние отбеляза след 17 минути.

Решителността на домакините да прокарат топката им коства в 24-ата минута. Емили Булард се опита да изнесе топката от своите 22 и хвърли интерцепция към Аби Доу, която се измъкна.

Крилото Marine Menager се изкачи нагоре по линията и чрез известно накуцване, за да отговори за Франция, но нападателната сила на Англия каза като флангов Марли Пакерът и проститутка Ейми Кокейн вкараха преди полувремето, когато Англия водеше с 35-14 на почивката.

Миналия сезон в Туикенхам, Англия водеше с 33-0 на полувремето, но в крайна сметка се придържаше към победа от пет точки след вдъхновен френски двубой назад.

Този път надеждите на домакините за надиграване бяха оправдани след 44 минути, когато опората на Асия Халфауи получи жълт картон, бързо променен на червен при видеопреглед, за директен контакт с англичанката Моруена Талинг.

Менаджър възроди надеждите на Франция, когато вкара в корнер 10 минути преди края, но това разбуди Англия и Матюс проби празнина, за да отбележи.

Holly Aitchison, която се бореше с класирането си в турнира, реализира всичките си шест английски опита. Лина Куейрои вкара и трите гола на Франция

По-рано в събота Ирландия се върна след поражение със 78 точки от Англия в предишния си мач, за да победи Шотландия с 15-12 в Белфаст и да си осигури трето място и автоматична квалификация за Световното първенство.

Дана О'Брайън изпълни решителната дузпа с три минути преди края.

Шотландия завърши четвърта.

Уелс избегна поражение на турнира, но все пак завърши с дървената лъжица, след като Леуку Джордж превърна късния опит на Сисилия Туипулоту да осигури 22- 20 победа в Кардиф над Италия, която завърши пета.

Източник: france24.com