Арсенал 1-0 Порто (1-1 общо, 4-2 на писалки): Артилеристите оцеляха в тежка дузпа, за да погребат призраци от минали неуспехи в Шампионската лига, с Дейвид Рая героя след изравняването на Леандро Тросард през първото полувреме
Daily Mail | 2024-03-13 | 02:40:24

Надеждите и страховете от толкова много години бяха надвиснали над емирствата в една влажна вечер в северен Лондон. Беше нощ, натоварена със спомени за минала слава на ФК Порто и за минали провали на Арсенал, нощ, когато два отбора дойдоха да се бият, за да се поправят и да се стремят към безсмъртие.

Беше преди 20 години тази седмица, когато Порто отиде на "Олд Трафорд" за мач-реванш от поредния мач от 1/8, опитвайки се да защити преднина от един гол, точно както се опитваха да я защитят на Емирейтс.

Дейвид Рая спаси два пъти при изпълнението на дузпи, докато Арсенал стигна до четвъртфиналите

Арсенал реализира и четирите си дузпи, за да продължи след тежко -изигра равенство срещу Порто

Играчите на топчиите се нахвърлиха на Рая, след като испанецът запази надеждите им за Шампионска лига живи

Вашият браузър не поддържа iframes.

Беше преди 20 години, когато те смаяха Манчестър Юнайтед с изравнителен гол в последния си дъх и техният мениджър Жозе Моуриньо, който беше на път да бъде катапултиран до суперзвезда, избяга от резервната скамейка и се плъзна по тъчлинията на колене.

Порто спечели турнира същата година, така че надеждите им да достигнат това постижение тази година са напразни. Целта на Арсенал не беше толкова плашеща. Бяха изминали 14 години, откакто за последен път се класираха дори за последните осмина на това състезание.

Да бъдат елиминирани на етапа на втори кръг повече от всяка друга страна – включително в последните им седем последователни изяви – не е видът рекорд, който някой иска да постави, и ги ужили като упрек в историята, когато избягаха пред своите фенове.

Бразилското крило Галено вкара гол за отбора на Серхио Консейсао дълбоко в добавеното време в края на първия мач в Порто миналия месец, за да добави неочаквана опасност към това равенство, но феновете на Арсенал бяха толкова уверени в прогреса, поне външно, че те популяризираха хаштага „молете се за Порто“ в социалните медии.

„Този ​​стадион ще има енергията, която никога не сте виждали в живота си, защото ние не съм го правил от 14 години“, каза Артета преди мача. Това са уморителни моменти за неговия отбор, тъй като те се подготвят за финалните етапи от опита си да спечелят първата си местна титла от 20 години насам и публиката отвърна с жарта, който Артета изискваше.

Артета беше започнал с Тросард отляво на предната тройка, тъй като Габриел Мартинели все още отсъстваше с контузия на крака и беше видян на стадиона преди мача с патерици. Смята се, че той ще отсъства поне две седмици, но след това остават 19 дни, докато Арсенал отново играе.

За ничия голяма изненада Порто събра масово защита в началото и погълна натиска на Арсенал. Букайо Сака спаси неудобно Диого Коста със свиреп нисък удар, Мартин Одегард стреля точно встрани, а Бен Уайт стреля над гредата. Порто изглеждаше така, сякаш е подготвен за дълга нощ на съпротива.

В средата на полувремето Порто напомни на Арсенал, че няма да се задоволят само да се отпусна. Еванилсън получи топката на границата на зоната на домакините и изстреля Габриел. Давид Рая се хвърли отляво, за да избута топката. Стадионът стана малко тих за първи път.

Порто заплаши да увеличи общата си преднина с Еванилсон, който принуди да спре Рая

Леандро Тросард изравни равенството през първото полувреме след пас на Мартин Одегард

Арсенал се опита да надгради инерцията след гола на Тросард срещу издръжливия Порто

Изведнъж Арсенал започна да изглежда малко по-неуверен. Езикът на тялото им се промени. Жоржиньо смъмри съотборниците си за липсата на спешност, Артета стана по-оживен на тъчлинията, феновете на Порто вдигнаха повече шум, феновете на Арсенал станаха по-разочаровани от способността на Порто да изяде часовника.

Arsenal беше близо до излизане от задънената улица след половин час, когато Ben White вкара деликатен чип към задната греда, където дебнеше Kai Havertz. Пепе, капитанът-ветеран на Порто, показа ловкост, която опровергаваше неговите 41 години, скачайки високо, за да докосне и най-лекото докосване на топката, която се откъсна от челото му и се изплъзна на Хаверц.

Пълзящото чувство на безпокойство се засили, когато Уилям Салиба получи жълт картон за това, че повлече Галено, докато бразилското крило се завъртя покрай него, но тогава, четири минути преди полувремето, настъпи моментът на катарзис.

Тросард и Одегард си размениха подавания на границата на зоната на Порто, преди Одегард да прокара брилянтна топка в крайния бек на пътя на белгийското крило. Тросард го хвана с десния си крак и го прехвърли точно покрай Диого Коста, така че да се сгуши точно в далечната греда.

Последният играч на Арсенал, вкарал гол в елиминационните фази на Шампионската лига беше Тео Уолкът и той седеше в ложата за пресата на Емирейтс и гледаше как новата порода се опитва да надгради върху гола на Тросард, който им донесе равенство в равенството.

Порто отговори, като удвои тактиката си за губене на време в началото на второто полувреме. Еванилсън опита удар отгоре и след това остана легнал в зоната на Арсенал, докато играта продължаваше. За гнева на публиката на домакините френският съдия Клеман Търпен прекрати играта.

Арсенал смяташе, че има втори гол, от който се нуждаеше в средата на полувремето когато Одегаард вдигна прецизно завършване на празна врата, но реферът отмени гола, защото Хаверц дръпна Пепе назад за фланелката при натрупването. В последвалия фурор Артета беше наказан, защото предложи VAR да преразгледа решението.

Мартин Одегард смяташе, че е извел Арсенал напред в равенството с усилие през второто полувреме

Усилието на капитана на Арсенал беше изключено след Кай Хаверц беше наказан за нарушение срещу Пепе

Габриел Жезус беше близо до спечелването на равенството преди продълженията с първото си докосване до пейката

Арсенал в крайна сметка се нуждаеше от дузпи, за да победи Порто, а Рая се очертаваше като техен герой

Атмосферата отново стана трескава с изтичането на минутите. Порто се храни с него. Те можеха да усетят нервите на Арсенал и тяхната неопитност на този етап от състезанието. Не че бяха имунизирани срещу театралността. Когато едно решение беше срещу неговия отбор, Серхио Консейсао изгуби нервите си толкова зрелищно на тъчлинията, че и той получи жълт картон.

Габриел Жезус влезе в осем минути от края и едва не вкара с първото си докосване. Той се опита да прокара удара си под тялото на Диого Коста, но той се отби в задната част на вратаря и се отби в страничната мрежа.

Звукът се усили. Одегард призова тълпата да вдигне още повече шум. Диого Коста отби удар на Сака, а Одегард извади отбитата топка точно встрани. Арсенал хвърли всичко възможно на Порто с наближаването на продълженията, но пробивът просто не се случи. Зависеше от Дейвид Рая и изпълнението на дузпи.