Арсенал няма да си тръгне този сезон, пише ОЛИВЪР ХОЛТ, след като борбата за титлата завърши в безизходна ситуация... жестоките топчии показват, че най-накрая са избягали от удушването на Пеп
Daily Mail | 2024-03-31 | 01:20:40

Разбира се, ако някой спечели тази тежка безизходица 0-0 на Етихад в неделя следобед, това беше Ливърпул. Ако Юрген Клоп беше доволен от края на победата на своя отбор с 2-1 над Брайтън няколко часа по-рано, той беше още по-щастлив, когато това равенство между двата най-близки съперника на неговия отбор остави Ливърпул на две точки преднина на върха.

Тази игра беше завладяваща на моменти и настървена на моменти. И ако рядко беше вълнуващ, все пак беше висококачествен мач между две страни, които изглеждаха толкова изнервени от последствията от загубата, че не искаха да посветят всичко на победата.

Манчестър Сити и Арсенал изпуснаха първото място във Висшата лига след равенство 0-0

Нейтън Аке беше най-близо до излизане от задънената улица, но неговият удар с глава бе удържан от Дейвид Рая

Габриел Жезус засече дръзко встрани от близката греда срещу бившия си клуб

Вашият браузър не поддържа iframes.

Сити беше по-положителната страна, разбира се. Арсенал се оттегли в нисък блок и предизвика Сити да ги разбие. „Когато трудно ти позволяват да влезеш в наказателното поле“, попитаха Гуардиола на пресконференцията след мача, „какво е решението?“

Гуардиола едва пропусна удар. „Да убиеш някого?“, каза той.

Освен да използва тази опция, Сити ровеше и ровеше защитата на Арсенал, без да може да намери път през нея. Все пак Гуардиола далеч не беше обезсърчен. След това той говори красноречиво за неизбежността други страни да намаляват изоставането на Сити от година на година, но когато го попитаха кой от първите трима играе на най-високо ниво, той не се колебаеше. „Манчестър Сити“, каза той.

Беше твърде рано това да бъде решаващо за титлата, но Арсенал спря Сити да вкара у дома за първи път през повече от две години. Това показа различно измерение, различно ниво на смелост и характер на екипа на Артета. това ще остави Ливърпул и Арсенал по-окуражени от хората на Гуардиола.

На този етап миналия сезон, не забравяйте, предизвикателството за титлата на Арсенал се разпадна. Те бяха загубили с 3-1 от Сити на Емирейтс през февруари и след това капитулираха с 4-1 от шампионите тук през април. Ако имаше нещо, което да се вземе от този мач, то беше, че разликата между тези два отбора намаля значително.

Арсенал победи Сити на Емирейтс през Октомври и запази още една суха мрежа тук. Те прекъснаха модела на загуба срещу Сити и засега се освободиха от психологическата хватка на Гуардиола.

След мача Артета наговори Сити. „Те са най-добрият отбор в света и имат най-добрия мениджър в света“, каза шефът на Арсенал. „За да получите нещо тук, трябва да попитате „Готови ли сте да следвате 30 подавания и след това, когато загубите топката, готови ли сте да следвате 30 подавания отново?“

Ерлинг Хааланд бе окован превъзходно от гостите, а Уилям Салиба стоеше стабилно

Резервираният Джереми Доку се метна на левия си крак, но насочи усилието си встрани от целта

Леандро Тросар беше пуснат в космоса късно, но ударът му беше право в Стефан Ортега

Арсенал, който спечели всичките си осем мача във Висшата лига през 2024 г. преди този мач и все още се опитват да вдигнат Шампионската лига за първи път, изглеждат твърде добра страна, за да се разпаднат сега.

Това е отчасти до присъствието на Деклан Райс и Уилям Салиба, който беше контузен за удара на Арсенал миналия сезон. Арсенал паркира автобуса в неделя следобед и го паркира щателно и ефективно. Дори Сити не можа да намери път.

И така сблъсъкът се ускорява. Някои казват, че на Сити им е най-лесно, но истината е, че е трудно да се избере, когато се анализират мачовете в челната тройка. Толкова много игри крият скрити опасности на този етап от сезона. Ливърпул има предимството, защото те имат точките на таблото.

Навсякъде имаше завладяващи състезания, най-вече между Родри и Райс, които бяха на известно разстояние , най-добрите играчи на терена. Габриел извади Хааланд от играта, Бен Уайт дори успя да измори брилянтния Бернардо Силва във война на изтощение. Като цяло това беше начинът на действие на Арсенал: те измориха Сити.

Сити беше започнал мача, все още съжалявайки загубата на играчи, които получиха контузии по време на международната пауза на Англия. Всеки отбор, колкото и дълбок да е съставът му, ще почувства липсата на защитници от значението на Джон Стоунс и Кайл Уокър. Сити отново остана без вратаря Едерсон, въпреки че имаше надежди, че той ще се оправи.

Габриел Жезус, играейки срещу стария си клуб, имаше късмета да избяга жълт картон в рамките на първите три минути за циничен фаул срещу Бернардо Силва, след като португалският полузащитник проби през защитата на Арсенал. Няколко минути по-късно Хесус почти направи удар в другия край, отлепвайки се от Мануел Аканджи на задната греда, нанасяйки кръст върху гърдите му и стреляйки от воле широко.

Сити беше близо до гол след 15 минути, когато Де Бройне завъртя в корнер към задръстената зона на близката греда и Нейтън Аке се извиси най-високо сред ордите. Аке беше само на четири ярда, но не получи най-добрия контакт при удара с глава и ударът удари Дейвид Рая в коляното, преди вратарят да го събере с благодарност.

Деклан Райс и Хааланд се бият в полузащита, докато и двата отбора се бореха да установят опора

Мартин Одегаард изглеждаше така, че Арсенал да продължава да играе, но гостите не успяха да открият мрежата

Ако Сити вече не беше лишен от достатъчно защитници, Аке накуцваше в средата на полувремето, за да бъде заменен от Рико Луис. Търпението на Сити започна да бъде подложено на изпитание, след като Бернардо Силва и Де Бройне бяха подложени на поредица от фаулове, а жълтият картон на рефера Антъни Тейлър остана решително в джоба му.

Половин шансовете бяха малко и рядко срещани. Един хитър ход на Арсенал намери Жезус на границата на зоната на Сити, но той прехвърли удара си през Стефан Ортега и встрани. В другата част на полувремето Матео Ковачич стреля точно встрани от лявата греда на Рая.

Седем минути след началото на второто полувреме обаче имаше първите признаци, че мачът оживява. Когато Йоско Гвардиол изгуби топката дълбоко в собствената си половина, Мартин Одегард я изпрати бързо към Букайо Сака и Сака я плъзна през вратата. Трябваше само едно докосване, за да го довърши, но Хесус, плъзгайки се на задната греда, не можа да го приложи.

Сити се опита да отвърне на удара, а Арсенал ги намали с бърза серия от фаулове, които особено вбесиха Де Бройне, който размаха три пръста в лицето на рефера, за да предложи да покаже три жълти картона.

Аке беше изгонен принудително поради контузия, което означава, че Пеп Гуардиола загуби още един ключов защитник

Гуардиола и Микел Артета, неговият бивш номер 2 в Сити, споделиха топла прегръдка преди началния мач

След час Гуардиола го направи. Той привлече Джак Грийлиш за Ковачич и Джеръми Доку за Фил Фодън, който имаше спокойна игра. Артета реагира с две подобни смени, пускайки Томас Партей вместо Жоржиньо и Такехиро Томиясу вместо Якуб Кивиор. полувремето, когато г-н Тейлър най-накрая размаха жълт картон, указвайки жълт картон на Исус за изритане на топката. Исус изглежда намери предпазливостта му за горчиво смешна, сякаш г-н Тейлър му беше казал лоша шега. Жълтият му картон беше изтекъл отдавна.

Шест минути преди края изглеждаше, че Сити може да е на път да излезе от задънената улица. Гвардиол стреля в корнер на близката греда, а Ерлинг Халанд се нахвърли към него на далечната греда. Рая излезе, за да се опита да блокира изстрел, но Хааланд сякаш уцели топката погрешно или предвиди предизвикателство от страна на вратаря, което така и не дойде. Той не успя да осъществи контакт с топката. Това беше последният шанс в играта.