Арсенал от минали години щеше да се провали, но отборът на Микел Артета предупреди Манчестър Сити, че ще се бори с тях докрай и няма да изгуби нервите си след победата на Спърс с 3-2, пише ОЛИВЪР ХОЛТ
Daily Mail | 2024-04-28 | 21:20:39

Те ще се мислят за прокълнати, тези фенове на Арсенал, които не успяха да си вземат билет за секцията за гости за това дерби на Северен Лондон, защото това беше повод, когато те се издигнаха над местното съперничество и се бориха и се бориха, за да се уверят, че това няма да е денят, в който по-голяма награда ще им се изплъзне.

Съдбата, от която Арсенал се опасяваше преди мача губеше и позволяваше на феновете на Спърс завинаги да твърдят, че поражението тук им е струвало титлата. По-късно, след като поведоха с 3-0 на полувремето, те бяха обхванати от страха да не спрат тази преднина и от подигравката, която биха си спечелили.

Арсенал изчисти огромен удар препятствие в опита им да спечелят Висшата лига с победа в дерби

Тази победа с 3-2 над съперника си Тотнъм увеличи преднината на Арсенал на върха на таблицата до четири точки

Босът на Арсенал Микел Артета аплодира пътуващите привърженици след победата над Тотнъм

Сон Хън-мин организира финал на трибуната, когато реализира късна дузпа за 2- 3

Играчите на Спърс изглеждаха отчаяни, но за тях беше твърде малко и твърде късно

Играй нататък Ябълка Spotify

Така че когато беше направено, тази победа с 3-2 беше много повече от това да завършиш пред отбор на Спърс, който изравнява битката за четвъртото място и което беше напълно превъзхождан от Арсенал за дълги периоди от мача.

Става дума за предприемане на огромна крачка напред към спечелването на първата им титла във Висшата лига от 20 години насам, като победиха на Тотнъм Хай Роуд и изпревариха четири точки, поне временно, от Манчестър Сити е начело на таблицата.

Сити си остава тежък фаворит, разбира се, защото те са склонни да не губят на този етап от сезона. Те отговориха на победата на Арсенал, като победиха Нотингам Форест на Сити Граунд по-късно вчера следобед. Ако отборът на Пеп Гуардиола спечели оставащите си четири мача, те ще спечелят лигата.

Но Арсенал връчи известие тук, че ще ги накара да се борят докрай за това титла – оставащите им мачове са Борнемут у дома, Манчестър Юнайтед като гост и Евертън у дома – и че няма да изгубят нервите си в процеса.

Тази победа беше още един отговор на онези, които преди няколко седмици твърдяха, че Арсенал се задъхва. Те отговориха на тези твърдения, като победиха Челси с 5-0 във вторник вечерта и след това отложиха завръщането на Спърс в мач, когато мнозина прогнозираха, че Шпорите ще предизвикат разстройство.

Вместо това отборът на Артета превъзхождаше местните си съперници през голяма част от играта. Те разкриха дефанзивните ограничения на Спърс и изиграха страхотен собствен контраатакуващ футбол. Кай Хаверц за пореден път беше превъзходен.

Пиер-Емил Хойберг кимна над собствения си вратар под натиска на Такехиро Томиясу

Арсенал празнува своя начален гол, след като Хойберг от Тотнъм им даде подарък

И дори когато Дейвид Рая даде спасителен пояс на Спърс с абсурдно амбициозен опит да играе отзад, Арсенал се вкопчи. В други години, като например 2022 г., може би, когато Спърс ги помете тук, Арсенал щеше да се пропука под натиска. Този път се вкопчиха. Надпреварата за титлата изглежда така, сякаш отива надолу към жицата.

„Тук трябва да се изправим и да направим това да се случи“, каза Артета преди мача и това направи неговият отбор. Арсенал не беше печелил поредни мачове като гост срещу Спърс от 36 години, но те избраха този момент, за да поправят това.

Арсенал поведе след четвърт час. Пиер-Емил Хожберг, който беше предпочитан пред Ив Бисума в средата на терена, получи точно грешната страна на Такехиро Томиясу при корнер и когато халфът на Спърс се протегна, за да достигне топката, навита от Сака, той неволно я кима високо покрай Гулиелмо Викарио в мрежата.

Сака запуши ухото си към феновете на Спърс зад вратата, което беше посрещнато с точно вида прием, който може да се очаква, но играчите на Арсенал след това отидоха в сериозно скупчване, преди играта да започне отново. Посланието изглежда беше, че сега е моментът да се концентрираме и да не позволяваме лидерството да се изплъзне.

Не проработи. Шпорите се хвърлиха на Арсенал. Ромеро хвърли поглед встрани с глава. След това той вкара още един удар с глава от свободен удар на Джеймс Мадисън срещу външната страна на гредата. След това Мики ван де Вен помете топката покрай Рая, само за усилието да бъде изключен от VAR за засада.

Шпорите пуснаха толкова много хора напред, че беше тяхната гибел. Те обжалваха две дузпи в рамките на няколко секунди, когато Деян Кулушевски се спъна в наказателното поле след предизвикателство от Леандро Тросард и Мадисън беше преодолян от Деклан Райс, но Майкъл Оливър правилно махна и на двамата.

Букайо Сака и Мартин Одегард празнуват, след като Арсенал получиха ранното предимство

Сака задвижи топката отвъд двама защитници на Спърс, които спринтираха към целта

Сака празнува двата гола на Арсенал за добро, малко след като Спърс видя един отменен

Мики ван де Вен смяташе, че е възстановил паритета за Спърс при 1-1, само за да му бъде отказано от засада

Повторенията на VAR показаха, че защитникът току-що се е отклонил в засада, преди да отбележи гол

Когато Спърс губят тяхната концентрация и продължиха протестите си, топката беше изчистена към Хаверц, точно в половината на Арсенал. Той отдели време, за да го овладее и след това вдигна брилянтен напречен пас към Сака отдясно.

Сака се затича към отстъпващия Бен Дейвис, пресечен отвътре на левия си крак, както всички, включително Дейвис, със сигурност знаеха, че ще го направи, и след това изби удара си покрай Викарио. Това беше изключително хладнокръвен завършек, завършек, който предостави още потвърждение, че Сака се връща към най-доброто от себе си.

Осем минути преди полувремето Арсенал водеше с три. Тросард завъртя корнер отляво на Арсенал и Хаверц се издигна високо и непокрит между Ван де Вен и Ромеро и кима топката покрай Викарио от няколко ярда. Беше ужасна защита от страна на Спърс.

Окончателното потвърждение, че това няма да е денят на Спърс, изглежда дойде минута преди интервала, когато Педро Поро изплува превъзходна топка над горната част на защитата на Арсенал за Heung-Min Son, за да премине към вратата само за Son, който вдигна удара си високо над гредата.

Арсенал почти успя четири седем минути след почивката, когато Тросард подаде Хаверц при припокриването и Хаверц вдигна деликатен чип към задната греда за Сака. Сака се включи сладко и волето му с левия крак се насочи към вратата, докато Викарио, падайки назад на линията, отклони топката над гредата с десния си крак.

Решението на VAR донесе диви празненства на Спърс до набързо спиране и енергичен Арсенал

Кай Хаверц направи три за Арсенал в 38-ата минута, за да постави преследвачите на титлата в командването

Хавертц се завърна у дома, като се възползва от някои хлабави точки на Тотнъм, за да направи 3-0

Вратарят на Арсенал Дейвид Рая празнува един от трите удара на своя отбор през първото полувреме

Пасирането на Рая отзад отиде право към Ромеро, който завърши с апломб

Син се втурна да си върне топката, след като разби дузпата си покрай Рая късно на

Арсенал върви напред и тласка Ман Сити на всяка крачка от пътя през този сезон

Арсенал започна да се приближава към победа, но 20 минути след полувремето те дадоха на Спърс път обратно в играта. Рая опита странен пас в халфовата линия с левия си крак, който отиде право към Ромеро. Ромеро го овладя на гърдите си, остави топката да отскочи и след това спокойно я претърколи покрай вратаря на Арсенал и в мрежата.

Сега изведнъж не беше по-дълга разходка за страната на Артета. Сега това беше изпитание на характера. Арсенал го издържа спокойно до пет минути преди края, когато Райс замахна с ботуша си, за да се опита да изчисти топка, която падаше от въздуха и вместо това се свърза с крака на Дейвис.

Съдията първоначално махна да продължи играта, но проверката на VAR показа, че това е дузпа. Син го пое със заекващ забег и го прати категорично високо вдясно на Рая. Стадионът изрева. Корнерът на Арсенал утихна.

Шпорите натиснаха за изравняване, но Арсенал не им даде повече подаръци. Те се задържаха. Те останаха в надпреварата. Този път те са в това, за да го спечелят.